Oficjalny dostawca oprogramowania GRAPHISOFT Archicad w Polsce. | Członek korporacyjny buildingSMART Polska

Bonusy dla Multibimowiczów od Graphisoft i Multibim

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie usługi otrzymujecie w pakiecie z Archicadem? Kupując oprogramowanie firmy Graphisoft, otrzymujemy dostęp do wielu dodatków. Dostęp do nich umożliwia nam konto Graphisoft ID, o którym więcej pisaliśmy w tym artykule. Na bonusowe usługi składają się różnego rodzaju oprogramowania, dodatki do Archicada oraz dostęp do szeregu portali i treści internetowych. Również wybór Multibim jako dostawcy Archicada zapewnia wiele dodatkowych korzyści.

Bonusy od Multibim

Duża część bonusów jest całkowicie darmowa dla każdego użytkownika Archicada. Taki będzie przykładowo dostęp do portali Graphisoft, ale też na przykład możliwość korzystania z aplikacji do prezentacji projektów BIMx, czy z oprogramowania do współpracy Teamwork – BIMcloud Basic. Pozostała część z benefitów wymaga Karty Multibim. Multibimowicze, czyli posiadacze aktywnej Karty Multibim, poza prawem do darmowej aktualizacji programu, mogą cieszyć się dodatkowymi benefitami zarówno od Graphisoft, jak i Multibim. W niniejszym artykule postaramy się je wszystkie podsumować.

Oprogramowanie i dodatki do Archicada od Graphisoft

●    BIMx i BIMx Model Transfer – pozwól swojemu klientowi spacerować po jego przyszłym domu

BIMx to darmowe narzędzie umożliwiające prezentację swojej pracy nie tylko zespołowi, ale także klientom, wykonawcom i wszystkim zainteresowanym. Przeglądanie udostępnionego projektu jest proste i intuicyjne. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość prezentacji swojej pracy w dowolnym czasie i miejscu oraz na aktualnie posiadanym przy sobie urządzeniu: smartfonie, tablecie, laptopie. Prezentacja w formie tzw. Hyper-modelu może zawierać pełną informację o budynku na którą składają się: modele 3d, dokumentacja projektowa (rzuty, przekroje, elewacje, zestawienia etc.) oraz wizualizacje i animacje.

Model w formacie BIMx można udostępnić na lokalny dysk komputera, BIMcloud lub na stronę www przy użyciu BIMx Model Transfer. Każdy posiadacz aktywnej Karty Multibim otrzymuje na ten cel dedykowaną przestrzeń dyskową od Graphisoftu – 5 gb przestrzeni publicznej oraz 10 gb prywatnej. BIMx posiada również wersję PRO, która jest płatna. Oferuje ona możliwość komunikacji z Archicadem poprzez pełną wersją BIMclouda.

●    BIMcloud – pracuj nad projektem w zespole 

BIMcloud to oprogramowanie serwerowe do jednoczesnej współpracy wielu osób nad projektem. Odbywa się ona w czasie rzeczywistym na jednym pliku modelu poprzez system rezerwacjii udostępniania elementów. Jest to intuicyjne narzędzie, które pozwala zespołom lepiej organizować pracę przy bardziej złożonych projektach. BIMcloud posiada kilka wersji.

BIMcloud basic to podstawowa i darmowa wersja oprogramowania BIMcloud przeznaczona dla mniejszych i średnich zespołów projektowych. Posiada ona wszystkie niezbędne funkcje wymagane do poprawnej organizacji pracy zespołu takie jak na przykład możliwość tworzenia użytkowników, przypisywania ról i ograniczania dostępu do poszczególnych projektów.

Jeśli jednak pracujemy nad dużymi projektami i potrzebujemy bardziej zaawansowanych funkcjonalności, możemy sięgnąć po pełną wersję BIMcloud. Jest ona płatna, ale została wzbogacona o wiele przydatnych funkcji takich jak możliwość przechowywania plików w różnych formatach, możliwość łączenia się z BIMx, czy zaawansowane funkcje zarządzania użytkownikami.

Z kolei dla osób, które nie chcą utrzymywać w swoim biurze infrastruktury serwerowej, stworzony został BIMcloud SAAS. W tej wersji Graphisoft zakłada dla nas przestrzeń na swoich serwerach, co pozwala na współpracę Teamwork wielu osób z dowolnego miejsca na ziemi. Więcej na temat rodzajów BIMcloud dowiesz się z artykułu poświęconego pracy zdalnej tutaj.

●    Library Part Maker – twórz własne biblioteki

Library Part Maker to kreator, który upraszcza tworzenie niestandardowych elementów bibliotecznych opartych na języku GDL bezpośrednio w Archicadzie. Jego działanie wymaga aktywnej Karty Multibim. Narzędzie powstało, aby zachęcić architektów do budowania własnych obiektów geometrycznych, poszerzając tym samym możliwości projektowania i prezentacji projektów. Tworzenie elementów Biblioteki jest możliwe bez znajomości języka programowania GDL i oparte jest o intuicyjny, graficzny interfejs, który pozwala szybko dopasować reprezentację 2D i 3D oraz pozwolić na jej kontrolowanie z poziomu Opcji reprezentacji modelu  . Zachęcamy do obejrzenia w naszym Panelu Klienta webinaru na temat tego narzędzia.

●    Goodies – poszerz możliwości swojego Archicada

Goodies to całkowicie darmowe dodatki do Archicada, które usprawniają projektowanie i stanowią rozbudowanie funkcji programu. Aktualnie do dyspozycji mamy 10 dodatkowych narzędzi:

 • 3D Studio In
 • Wyposażenie Dachu/Stropu/Ściany
 • Sprawdź duplikaty
 • Symulacja budowy
 • Dodatki do wnętrz
 • Przecięcia w Kombinacjach warstw
 • Zamień siatkę na dach
 • Polycount
 • Profiler
 • System kolorów RAL

Powyższe dodatki ułatwiają modelowanie skomplikowanych elementów w Archicadzie. Poszerzają wachlarz możliwości w zakresie importowanych rodzajów plików, a także zapewniają narzędzia kluczowe z punktu widzenia kontroli jakości, czy optymalizacji modelu.

●    Enscape – twórz realistyczne wizualizacje w czasie rzeczywistym

Enscape to narzędzie do renderingu, które w prostu sposób umożliwia tworzenie wysokiej jakości prezentacji swoich modeli w wirtualnej rzeczywistości. Rendering odbywa się w czasie rzeczywistym, co oznacza pełną zgodność dokumentacji i modelu Archicada z wizualizacją na każdym etapie trwania projektu. Połączenie z Archicadem jest w pełni kompatybilne, wymaga jedynie zainstalowanej odpowiedniej wersji Enscape. Obsługa oprogramowania jest intuicyjna i w bardzo krótkim czasie daje świetne efekty. Wielką zaletą Enscape jest jego integracja – większość pracy możemy wykonywać w Archicadzie. W tym artykule odpowiadamy na pytanie dlaczego warto używać Enscape z Archicadem.

Dzięki aktualnej współpracy Graphisoftu z Enscape, oprogramowanie to można nabyć z 50% zniżką! Jeśli posiadasz licencję wieczystą Archicada 26 z Kartą Multibim, bądź jego roczną licencję lub subskrybcję – przy zakupie dwuletniej subskrybcji Enscape zapłacisz tylko za jeden rok. Więcej na temat promocji dowiesz się tutaj. Promocja ograniczona czasowo.

Dostęp do treści i portali Graphisoft

●    Pomoc Archicada – znajdź odpowiedź na swoje pytania

Każda wersja Archicada posiada dedykowaną instrukcję użytkownika w formacie online lub PDF. Tak zwana pomoc Archicada dostępna jest również z poziomu samego programu. Instrukcja podzielona jest na tematyczne rozdziały, które przeprowadzą nas od procesu instalacji programu po zaawansowane ustawienia funkcji w wyrażeniach, czy opisu parametrów wykorzystywanych w zestawieniach. Na szczególną uwagę i pochwałę zasługuje możliwość poszukiwania odpowiedzi na aktualnie napotkane problemy poprzez wbudowane narzędzie wyszukiwarki. Link do przykładowej pomocy znajdziesz tutaj.

●    Graphisoft Community – skorzystaj z wiedzy użytkowników Archicada z całego świata

Platforma społecznościowa łącząca entuzjastów Archicada i pracowników Graphisoftu zrzeszająca ponad 45 tyś. członków i zawierająca blisko 340 tyś. postów (dane z I kwartału 2023 r.).

Strona umożliwia wyszukiwanie odpowiedzi na nurtujące nas kwestie związane z programem, a także daje możliwość zadawania własnych pytań. W celu ułatwienia znalezienia potrzebnych informacji forum podzielone jest na grupy tematyczne: projektowanie, dokumentację i wizualizację, współpracę, ustawienia i licencję oraz specjalne grupy integrujące społeczność. Znajdziemy tam również dostęp do publikacji twórców oprogramowania, które zawierają informację o wszystkich nowościach i ważnych zmianach dotyczących oprogramowania Archicad. Link do portalu.

●    Graphisoft Learn – ucz się od najlepszych

Graphisoft Learn to platforma edukacyjna zawierająca materiały umożliwiające naukę i pogłębienie swojej wiedzy związanej z Archicadem oraz szeroko pojętym BIMem. Nauka odbywa się zdalnie przy pomocy cyfrowych treści i narzędzi. Kursy dostępne są w formie nagrań, a w przypadku większych, certyfikowanych szkoleń prowadzone są w formie sesji online z trenerami. W trakcie kursu otrzymujemy również dostęp do materiałów szkoleniowych i ćwiczeniowych. Co ważne, platforma zadowoli zarówno początkujących jak i zaawansowanych użytkowników Archicada. Istotny jest również fakt, że posiadacze aktywnej Karty Multibim uzyskują na platformie atrakcyjne zniżki lub nawet darmowy dostęp do wielu materiałów. Aby dowiedzieć się więcej na temat Graphisoft Learn, zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu.

●    BIMcomponents – korzystaj z gotowych obiektów bibliotecznych

BIMcomponents.com to platforma Graphisoftu zawierająca darmowe, inteligentne, parametryczne obiekty oparte na technologii GDL. Platforma oferuje zróżnicowane elementy np. meble i wyposażenie, które możemy wykorzystać w naszym projekcie. Producent udostępnia za darmo tysiące obiektów i systematycznie dodaje kolejne. Dodatkowo platforma działa jako portal społecznościowy, gdzie projektanci mogą udostępniać swoje obiekty, a członkowie dyskutować i oceniać przesłane materiały.

Specjalne korzyści dla klientów Multibim

Jak wspomnieliśmy na początku, usługi oferowane przez Graphisoft to nie koniec. Wybór Multibim jako dostawcy Twojego Archicada oraz opłacanie Karty Multibim zapewnia szereg dodatkowych usług. Przede wszystkim, każdy użytkownik posiadający aktywną Kartę Multibim w dniu premiery nowej wersji Archicada, ma prawo do bezpłatnej aktualizacji swojego oprogramowania. Benefitów jest jednak zdecydowanie więcej. Poniżej przedstawiamy niektóre dodatkowe korzyści płynące z posiadania aktywnej Karty Multibim:

●    Dostęp do pomocy technicznej Multibim

Klienci Multibim mogą liczyć na zespół wykwalifikowanych specjalistów Archicada i BIM. To dla nich dostępny jest specjalny adres elektronicznej skrzynki pocztowej oraz dedykowany telefon. Naszą misją jest pomoc naszym klientom w kryzysowych sytuacjach np. w przypadku problemów z licencją lub błędach w oprogramowaniu. Rozwiązanie staramy się znaleźć możliwie jak najszybciej. Oferujemy tylko takie, które sami przetestowaliśmy, a dodatkowo dzielimy się wiedzą i doświadczeniem.

●    Możliwość szkoleń z trenerami Multibim

Wdrażanie Archicada i BIMu w pracowni to spore przedsięwzięcie, któremu sprosta nasz wykwalifikowany zespół trenerów Multibim. Sprawne wprowadzenie zespołu projektowego w zagadnienia z zakresu praktycznego używania Archicada oraz objaśnienie BIMu to nasze know how. Dla Multibimowiczów szkolenia z naszymi trenerami są w obniżonych cenach.

●    Panel Klienta Multibim

Jest to portal stworzony dla Multibimowiczów, w którym znajdują się między innymi:

 • szkolenia video,
 • krótkie filmy instruktażowe (np. seria Tips&Tricks),
 • webinaria,
 • szkolenia modułowe,
 • wzorzec projektu,
 • odpowiedzi na pytania naszych klientów (FAQ).

Już teraz możesz założyć bezpłatną wersję panelu klienta rejestrując się tutaj. Uzyskasz dostęp do serii darmowych szkoleń z zakresu obsługi Archicada, a także możesz zobaczyć, co znajduje się w pełnej wersji panelu, do którego dostęp otrzymasz przy zakupie Archicada z Kartą Multibim. Używając wyszukiwarki możesz znaleźć materiały, których potrzebujesz w danym momencie. A jest ich już około 130, jest z czego wybierać!

●    Wzorzec Projektu Multibim

Opracowywany i na bieżąco aktualizowany przez nasz zespół BIM Managerów Wzorzec Projektu Multibim stworzony został z myślą o ułatwieniu wdrożenia standardu pracy w Archicadzie. Może również posłużyć jako szablon do opracowania wzorca Państwa pracowni, ponieważ stanowi przykład organizacji pracy w środowisku Archicada. Wzorzec jest rozwinięciem standardowego wzorca dostarczanego z polską wersja programu. Więcej o wzorcu.

●    Multibim TOOLS

Multibim TOOLS to zestaw aplikacji dzięki którym szybko i łatwo zrealizujesz pracochłonne zadania. Narzędzia są zaprojektowane w taki sposób, aby nie wymagały nauki – będziesz miał wrażenie, że powstały jako integralna część Archicada. Dla Multibimowiczów narzędzie Multibim ZONES jest darmowe, natomiast narzędzia Multibim SUN oraz Multibim PART mogą nabyć w cenach o 50% niższych.

 • Multibim ZONES – narzędzie tworzy podłogi i sufity na podstawie zaznaczonych stref. Dodatek bierze pod uwagę dokładny obrys stref uwzględniając wnęki. Możesz też ustawić poziome i pionowe odsunięcie stropów względem geometrii stref. Zobacz możliwości narzędzia tutaj.
 • Multibim SUN – dodatek korzysta z modelu słońca wbudowanego w oprogramowanie Archicad oraz precyzyjnych danych długości i szerokości geograficznej oraz kierunku północy. Wykonuje dla nas zautomatyzowaną analizę nasłonecznienia. Zobacz jak działa tutaj.
 • Multibim PARTS – dodatek umożliwia rozbicie złożonych elementów na komponenty, dzięki czemu można uzyskać większą kontrolę nad każdym z nich. Narzędzie umożliwia również zarządzanie informacją na poziomie komponentu – możesz zdecydować kiedy i jakie informacje mają być widoczne. Ponadto umożliwia prezentację procesu budowy poprzez graficzne zróżnicowanie powstawania komponentów przy użyciu zastąpień graficznych dla każdego z nich. Więcej o narzędziu tutaj.

Podsumowanie

Wybierając oprogramowanie Archicad otrzymujemy od Graphisoft dostęp do takich dodatków jak: BIMx, BIMcloud, Library Part Maker, Goodies. Ponadto możemy skorzystać z podręcznika pomocy technicznej oraz tematycznych platform udostępnianych przez Graphisoft. Producent Archicada nieustannie się rozwija i niezmiennie służy swoim użytkownikom. Dzięki temu usprawnia i ułatwia przejście w świat BIMu. Decydując się na zakup Archicada w Multibim otrzymasz również nasze wsparcie techniczne, które pomoże Ci np. w przypadku zepsutej licencji lub błędu w programie. Ponadto otrzymasz dostęp do wciąż rosnącej bazy szkoleń video i webinariów w naszym Panelu Klienta. W prawidłowym budowaniu modelu pomoże Ci dostęp do naszego autorskiego pliku wzorca projektu oraz dostęp do naszych narzędzi w preferencyjnych cenach.

Zapraszamy do grona Multibimowiczów.

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy ofertę.

Przeczytaj także
Projektowanie wnętrz w Archicadzie

Projektowanie wnętrz w Archicadzie

Archicad często utożsamiany jest z narzędziem do projektowania kubatury. Czy możliwe jest używanie go do projektowania wnętrz? W tym artykule przedstawiamy zalety takiego rozwiązania.

06.02.2024
Archicad Start Edition 2024

Archicad Start Edition 2024

Poznajcie Archicada Start Edition 2024. W tym roku program zyskał nowe funkcje znane z Archicada 27, oferując jednocześnie niższą cenę.

23.01.2024

Partnerzy