To już ostatnia szansa na aktualizację Archicada w niższej cenie. Aż do 50% rabatu! ZOBACZ
Do 50% rabatu na aktualizację Archicada! ZOBACZ

Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Goodies, czyli smakołyki w Archicadzie

Goodies to zestaw darmowych dodatków do Archicada, które stały się niezbędne w codziennej pracy wielu naszych klientów. Dzięki niemu można rozbudować Archicada o kilka ważnych funkcji, które poszerzają możliwości naszego oprogramowania. O jakich dokładnie dodatkach mówimy i jak z nich korzystać? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te oraz inne pytania.

Zestaw Goodies zawiera w sobie takie przydatne narzędzia takie jak (klikając na nazwę dodatku zostaniecie Państwo przeniesieni do instrukcji jego obsługi i opisu podstawowych funkcji):

 

Dodatki te rozwiązują wiele kwestii związanych z modelowaniem elementów, trudnych do osiągnięcia w “surowym” Archicadzie. Poszerzają też wachlarz możliwości w zakresie importowanych rodzajów plików, ale również zapewniają narzędzia kluczowe z punktu widzenia kontroli jakości, czy optymalizacji modelu. Na kilka z nich chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę. Poniżej przedstawiamy Państwu naszą subiektywną listę ulubionych dodatków w ramach pakietu Goodies.

3D Studio In

Dla projektantów wnętrz (i nie tylko) dobrym przyjacielem i pomocnikiem może okazać się 3D Studio In. Z pomocą tego dodatku każdy plik formatu .3ds można przekonwertować bezpośrednio do pliku obiektu GDL w Archicadzie. Producenci oferują ogromną paletę produktów, z której warto skorzystać. Dzięki ich asortymentowi możemy tworzyć projekty z wyjątkowymi elementami meblarskimi, architektonicznymi i wnętrzarskimi. Dodatek 3D Studio In likwiduje bariery w imporcie modeli w formacie 3ds do Archicada.

Archicad Goodies

Sprawdź duplikaty

Nawet najbardziej uważnym użytkownikom Archicada może przytrafić się omyłkowe zduplikowanie elementów modelu. Zapanowanie nad takimi elementami z pomocą dodatku “Sprawdź duplikaty” staje się zautomatyzowanym i bardzo prostym procesem. Nie musimy poświęcać swojego czasu na wyszukiwanie przypadkowych kopii elementów. Wystarczy wybrać w menu funkcję “Sprawdź duplikaty”, która pozwoli nam automatycznie wyszukać, zaznaczyć i usunąć powielające się elementy.

Archicad Goodies

Zamień siatkę na dach

Kolejna oszczędność czasu! Dzięki tej funkcji możliwe jest wymodelowanie nawet bardzo skomplikowanego dachu. To również świetna opcja do modelowania uwarstwienia chodników w naszym projekcie zagospodarowania terenu, ponieważ narzędzie “dach” w przeciwieństwie do narzędzia “siatka” posiada możliwość korzystania ze struktur warstwowych. Przy pomocy tego dodatku jednym przyciskiem możemy przekształcić dowolną wybraną siatkę w zgrupowany układ połaci dachowych, a następnie nadać im odpowiednie uwarstwienie. 

Archicad Goodies

PolyCount

Czy zdarzyła się Państwu sytuacja, kiedy komputer przestał radzić sobie z ilością wieloboków elementów 3D w modelu i odmówił dalszej współpracy? Świetnym narzędziem do optymalizacji modelu jest PolyCount. Z tym dodatkiem możemy nie tylko wyświetlić informacje o liczbie wieloboków elementów w projekcie, ale także kontrolować poziom szczegółowości elementów bibliotecznych. Dzięki temu zoptymalizujemy model i przywrócimy płynność pracy naszego sprzętu.

Archicad Goodies

Wyposażenie dachu

Realistycznie odwzorowany dach skośny może uplastycznić wizualizację. Jednak samo nałożenie na dach tekstury imitującej dachówkę nie pozwala osiągnąć w pełni realistycznego efektu. Takie rozwiązanie po prostu nie daje odpowiedniego światłocienia. Na szczęście Goodies zawiera dodatek Wyposażenie dachu, który pozwala automatycznie dodać do naszego dachu połaciowego model 3D jego wykończenia. Do dyspozycji mamy: blachę łączoną na rąbek, arkusze blachy trapezowej i falistej, a także trzy rodzaje dachówek. Po dodaniu pokrycia możemy użyć również obiektów standardowej biblioteki Archicada takich jak gąsiory, rynny lub rury spustowe aby dodać całości ostatecznego szlifu.

Archicad Goodies

Inne dodatki

Szczegółowy opis jak korzystać z pozostałych dodatków Goodies można znaleźć bezpośrednio w Archicadzie, w menu “Pomoc”. Przechodzimy w nim do pozycji “Dokumentacja” i szukamy na liście interesującego nas dodatku.

Archicad Goodies

Dodawanie pakietu Goodies. Błąd Goodies w Archicad 26.

Instalacja pakietu Goodies dla Archicada jest bardzo prosta i przebiega w kilku krokach. Po pobraniu i zainstalowaniu pakietu dodatki po prostu pojawią się w odpowiednich pozycjach menu Archicada. Pakiet Goodies można pobrać tutaj. W Archicadzie 26 zaobserwowaliśmy powracający problem, z powodu którego dodatki Goodies pomimo instalacji nie pojawiają się w strukturze menu. Na szczęście jest on możliwy do szybkiego rozwiązania. Tutaj znajdziecie Państwo instrukcję instalacji oraz naprawy błędu Goodies w Archicadzie 26.

 

Przeczytaj także
Jak w pełni wykorzystać możliwości BIM w 2024 roku?

Jak w pełni wykorzystać możliwości BIM w 2024 roku?

Jest wiele obszarów, w których implementacja BIM może usprawnić Twoją pracę. Korzyści płynące z wdrożenia mogą Ci posłużyć niezależnie od tego czy projektujesz, wykonujesz, czy inwestujesz w budynki. W tym artykule analizujemy, jak możesz w pełni wykorzystać BIM.

05.06.2024
Aktualizacja dodatków do Archicada Multibim TOOLS. Co nowego?

Aktualizacja dodatków do Archicada Multibim TOOLS. Co nowego?

Pakiet narzędzi Multibim TOOLS rozszerza możliwości Archicada i ułatwia procesy takie, jak sprawna analiza nasłonecznienia, czy bilans terenu. W tym artykule przedstawiamy nowe funkcje i możliwości.

29.05.2024

Partnerzy