Oficjalny dostawca oprogramowania GRAPHISOFT Archicad w Polsce. | Członek korporacyjny buildingSMART Polska

Najbliższe terminy szkoleń

Bezpłatne szkolenie z sesją Q&A

Analiza nasłonecznienia w Archicadzie

10 kwietnia 2024, 10:00

>

Zapisy wkrótce. Subskrybuj Bimletter, aby być na bieżąco.

Bezpłatne szkolenie z sesją Q&A

Chmury punktów? To może być proste

24 kwietnia 2024, 10:00

>

Zapisy wkrótce. Subskrybuj Bimletter, aby być na bieżąco.

Bezpłatne szkolenie z sesją Q&A

Jak projektować budynki przemysłowe w Archicadzie?

8 maja 2024, 10:00

>

Zapisy wkrótce. Subskrybuj Bimletter, aby być na bieżąco.

Bezpłatne szkolenie z sesją Q&A

Automatyzacja w projektowaniu domów szkieletowych

15 maja 2024, 10:00

>

Zapisy wkrótce. Subskrybuj Bimletter, aby być na bieżąco.

Bezpłatne szkolenie z sesją Q&A

Czy Archicad to program BIM dla mnie?

29 maja 2024, 10:00

>

Zapisy wkrótce. Subskrybuj Bimletter, aby być na bieżąco.

Bezpłatne szkolenie z sesją Q&A

Zarządzanie kondygnacjami w Archicadzie

12 czerwca 2024, 10:00

>

Zapisy wkrótce. Subskrybuj Bimletter, aby być na bieżąco.

Oferta szkoleń Multibim

Dodatkowo dzielimy się wiedzą i doświadczeniem w szerokiej ofercie szkoleń indywidualnych oraz modułowych.

Szkolenia indywidualne

Rozumiemy, że każdy staje przed innymi wyzwaniami, dlatego stworzymy rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej pracowni!

Szkolenia modułowe

Powiedz nam o swoich wyzwaniach i tym, co stanowi dla Ciebie przeszkodzę – a my poszukamy odpowiedzi w bibliotece gotowych szkoleń modułowych!

Szkolenia modułowe

Powiedz nam o swoich wyzwaniach i tym, co stanowi dla Ciebie przeszkodę – a my poszukamy odpowiedzi w szerokiej bibliotece gotowych szkoleń modułowych! To uporządkowana wiedza, z której można wybierać konkretne moduły albo przepracować w całości.

Jeśli jakieś kwestie pozostaną niejasne, możemy dodatkowo spotkać się na godzinnych konsultacjach poszkoleniowych.

Poniżej lista dostępnych modułów.

Moduł 1: Szkolenie wstępne

Pierwsza część szkolenia wstępnego skupia się na podstawach interfejsu i oknach Archicada. Dowiesz się z niej jak skonstruowana jest przestrzeń robocza w programie, a także w jaki sposób sprawnie się poruszać w podstawowych paletach, oknach i paskach narzędzi programu.
Przystępując do projektowania, zawsze warto pamiętać o paru zasadach, które pozwolą nam bezproblemowo przejść przez ten proces i oszczędzą późniejszych nerwów. W tym szkoleniu szczegółowo omawiamy te zasady i pokazujemy przykłady ich realizacji w praktyce.
Archicad posiada wiele narzędzi do modelowania, opisywania oraz tworzenia widoków projektu. Sposób budowy narzędzi, mimo ich różnej funkcjonalności, jest bardzo podobny i intuicyjnie zrozumiały. W tym szkoleniu poznasz rodzaje narzędzi Archicada, jak z nich korzystać oraz poznasz w jaki sposób są one zbudowane.
Archicad posiada w standardzie rozbudowaną bibliotekę parametrycznych obiektów bibliotecznych, z których korzysta wiele narzędzi, takich jak między innymi: Okno, Drzwi, Obiekt czy Osprzęt. W tym szkoleniu przedstawiamy ich działanie oraz zawartość bibliotek Archicada.
Analiza nasłonecznienia to jeden z istotniejszych punktów procesu projektowego. Jego prawidłowe przeprowadzenie umożliwia uzyskanie odpowiednich pozwoleń, ale również stanowi o bezpieczeństwie projektanta. To szkolenie przedstawia jak przeprowadzić analizę nasłonecznienia przy użyciu wbudowanych narzędzi Archicada oraz Multibim SUN.

Moduł 2: Projekt budowlany

Jednym z podstawowych celów procesu projektowego jest wydanie skoordynowanej dokumentacji na potrzeby procedur oraz budowy. To szkolenie kompleksowo omawia narzędzia Archicada związane z tym procesem oraz pokazuje metody pracy pozwalające na jego zautomatyzowanie.
Możliwość pokazywania tych samych ujęć projektu w różnych konfiguracjach to esencja pracy w Archicadzie. Z tego szkolenia dowiesz się czym są widoki, w jaki sposób je konfigurować, a także jakie są ich szczegółowe ustawienia. W drugiej części szkolenia omówimy również atrybuty projektu i pokażemy jak powiązane są one z narzędziami Archicada.
Otwarte formaty takie jak BCF czy IFC to elementy kluczowe dla podejścia OpenBIM. Jednocześnie na dzień dzisiejszy wciąż popularne jest wykorzystanie płaskiej dokumentacji w formatach PDF czy DWG. W tym szkoleniu pokażemy metody pracy z tego typu formatami w Archicadzie.
Modelowanie zagospodarowania terenu to jeden z elementów procesu projektowego, w których najbardziej docenimy możliwość pracy w trzech wymiarach. W tym szkoleniu przedstawimy metody modelowania podstawowych elementów takich jak: teren, chodniki czy elementy małej architektury.
Procesowi modelowania budynku lub zagospodarowania terenu towarzyszy również nasycanie modelu informacjami o przestrzeni. Informację tego typu możemy następnie prosto przedstawić w formie zestawień. W tym szkoleniu omawiamy pracę z narzędziem Strefa Archicada oraz pokazujemy jak tworzyć i definiować zestawienia powierzchni.

Moduł 3: Projekt wykonawczy

Narzędzie przegroda strukturalna kojarzy nam się głównie z modelowaniem przeszklonych ścian kurtynowych. W tym szkoleniu udowadniamy, że możliwości tego narzędzia są zdecydowanie większe i prezentujemy jego zastosowanie do modelowania różnego rodzaju struktur modularnych, na przykład wykończeń wnętrz.
Biblioteka obiektów parametrycznych Archicada, zawiera wiele użytecznych elementów. Jednak zaawansowane projektowanie wymaga od nas często zastosowania bibliotek pochodzących od zewnętrznych producentów. Z tego szkolenia dowiesz się najważniejszych informacji o pracy z zewnętrznymi obiektami w Archicadzie.
Użycie narzędzia kształt pozwala nam na całkowicie swobodne i intuicyjne modelowanie zawartości projektu. Kształt może służyć do wstępnego modelowania formy budynku, ale także do tworzenia własnych obiektów. W tym szkoleniu pokażemy nie tylko jak używać narzędzia kształt, ale również jak tworzyć za jego pomocą własne obiekty biblioteczne.
Zaawansowana obsługa atrybutów projektu pozwala nie tylko modelować bardziej złożone elementy, a także w pełni wykorzystać informację zawartą w modelu. Dlatego wykorzystujemy profile złożone z modyfikatorami oraz właściwości materiałów budowlanych. Z tego szkolenia nauczysz się jak ich używać oraz poznasz przykłady ich praktycznego zastosowania.
Jedna z podstawowych zasad pracy w Archicadzie brzmi "najpierw informacja, później dane". W tym szkoleniu rozwijamy tą myśl i przyglądamy się podstawowym sposobom na zapisywanie metadanych w modelu, zarządzanie nimi oraz wskazujemy szybkie i skuteczne sposoby opisywania projektu.

Moduł 4: Wizualizacja

W tym szkoleniu będziemy rozmawiać o tym jak rozpocząć wizualizacje w Archicadzie. Wizualizacja w Archicadzie obejmuje wszystkie narzędzia i techniki, które pozwalają na wyświetlanie i prezentowanie projektu architektonicznego klientowi nawet na wczesnym etapie pracy. Prezentacje mogą być różnego rodzaju (fotorealistyczne obrazy, animacje, VR w BIMx) i mogą służyć różnym celom.
Archicad umożliwia wizualizowanie modelu na wiele sposobów. Wykorzystując silnik Cinerender, użytkownik programu może skorzystać z różnych opcji renderowania. Możliwe jest też renderowanie obrazu w czasie rzeczywistym za pomocą procedur standardowych lub OpenGL.
W tym szkoleniu zagłębimy się w funkcje takie jak Szkic, funkcje przebudowy, o stylach wizualizacji oraz drobnych usprawnieniach, które mogą pomóc symulować rysunek odręczny, lub złożony render już od etapu koncepcji.
Światła, kamera, akcja! W tym szkoleniu poruszone zostanie narzędzie kamera aby potem móc wykonać animacje np. poklatkowe z wykorzystaniem funkcji szkic. Dodatkowo zapoznają się Państwo z narzędziem analizy nasłonecznienia wbudowanym w Archicada.
Twinmotion jest oprogrmowaniem do renderowania realistycznych wizualizacji, jednocześnie bazującym na renderowaniu za pomocą GPU. Działa na platformie MacOS oraz Windows. Pomimo identycznego interfejsu programu na obu ptych platformach, sposób instalacji połączenia między Archicadem a Twinmotion jest różny. Podczas tego szkolenia dowiedzą się Państwo w jaki sposób zainstalować Twinmotion oraz wtyczkę do bezpośredniej wymiany danych między Archicadem a Twinmotion.

Moduł 5: Zarządzanie informacją

Archicad jest uznanym narzędziem do modelowania i tworzenia dokumentacji rysunkowej. Program jest również kombajnem do zarządzania wszelkimi informacjami projektowymi. Pozwala na tworzenie i przypisywanie elementom zestawów właściwości według reguł zwanych klasyfikacją oraz na dwukierunkową wymianę danych w formacie IFC.
Zestawy właściwości pozwalają opisać poszczególne klasy elementów w sposób wyczerpujący. Są to informacje o charakterze alfanumerycznym, których wartości mogą i często są wypełniane ręcznie. W tej części dowiedzą się Państwo jak w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają wyrażenia, czyli formuły w właściwościach pozwalające na powiązanie ich wartości z parametrami elementów oraz z innymi właściwościami. Dowiemy się także w jaki sposób wymieniać dane elementów Archicada z formatem Excel.
Jakość informacji w modelu decyduje o tym, czy możliwa jest automatyzacja. Przetwarzanie maszynowe wykonywane przez oprogramowanie BIM polega na realizacji algorytmu, w którym dane wejściowe muszą odpowiadać pewnym warunkom brzegowym. Jakość zapisanych w modelu informacji, czyli zgodność z warunkami brzegowymi można sprawdzić wizualizując ją na różne sposoby.
Zestawienia to funkcja, która typowo jest wykorzystywana do pobierania danych ilościowych z modeli budynku. Podobnie jak wszystkie inne okna ujęć modelu, takie jak elewacje, czy przekroje, okna zestawień reprezentują elementy projektu. Zawartość tych okien zależy od parametrów zestawienia, czyli kryteriów, według których są filtrowane elementy oraz pól reprezentujących parametry, bądź właściwości tych elementów.
Moduły hotlink służą do podłączania do projektu zewnętrznych plików, bądź kondygnacji pliku roboczego. Funkcja jest wykorzystywana najczęściej w celu powielania powtarzalnej zawartości projektu (np. wiązara konstrukcyjnego, bądź powtarzalnej kondygnacji) lub do koordynacji międzybranżowej polegającej na wyświetlaniu w kontekście modelu jednej z branż modeli innych branż (np. instalacji sanitarnych w kontekście modelu architektonicznego).

Moduł 6: Koordynacja Międzybranżowa i współpraca

Jak zorganizować pracę w Archicadzie, gdy projekt jest na tyle duży, bądź skomplikowany, że musi nad nim pracować wiele osób? Umożliwia to BIMcloud - aplikacja serwerowa, którą w wersji Basic można za darmo zainstalować w pracowni i w ciągu kilkunastu minut rozpocząć wspólne projektowanie. W tym module omawiamy w jaki sposób wielu użytkowników Archicada może kolektywnie pracować nad jednym projektem wykorzystując BIMcloud. Dowiesz się jak skonfigurować serwer pracy zespołowej, na czym polega system rezerwacji elementów, jak wysyłać i pobierać zmiany i komunikować się z innymi uczestnikami projektu.
Koordynacja międzybranżowa i współpraca pomiędzy uczestnikami projektów realizowanych w BIM odbywa się poprzez zastosowanie otwartego standardu IFC. Polega to na wymianie plików z rozszerzeniem *.ifc, które zawierają informacje geometryczne (dane 3D) oraz alfanumeryczne (właściwości elementów). Każda aplikacja BIM może zapisywać i odczytywać takie pliki, dzięki czemu możliwa jest współpraca z każdym uczestnikiem projektu, niezależnie od stosowanego oprogramowania. Pliki IFC mogą także służyć do komunikacji z osobami nie będącymi bezpośrednio zaangażowanymi w proces projektowy, jak konsultanci, przedstawicie inwestora, czy rzeczoznawcy. W tym module omawiamy podstawy wymiany plików IFC w Archicadzie.
Wykrywanie kolizji to proces, którego celem jest zapewnienie odpowiedniej jakości rozwiązań projektowych w zakresie koordynacji międzybranżowej. Kolizje mogą być wykrywane wizualnie, ale najczęściej wykonuje się test automatyczny. Aby skutecznie wyeliminować wykryte kolizje, na ich podstawie tworzy się komunikaty, które są następnie wymieniane z projektantami branżowymi.

Główną funkcją Archicada jest tworzenie modeli i dokumentacji rysunkowej oraz zarządzanie informacją związaną z projektem. Funkcjonalność wykrywania kolizji jest w tym kontekście przydatna do zapewnienia wysokiej jakości rozwiązań projektowych, które są skoordynowane przestrzennie z projektami branżowymi. Archicad nie jest wyspecjalizowanym narzędziem do tego typu analiz, tak jak np. Solibri, czy BIMcollab ZOOM, ale jest w pełni funkcjonalna i posiada zestaw podstawowych funkcji.
Według powszechnej definicji dobra architektura jest wypadkową trzech aspektów: formy, funkcji i konstrukcji. Uniwersalne narzędzie to takie, które pozwala znaleźć optymalne rozwiązania we wszystkich tych polach. W tym kontekście ważne jest, aby projektanci, niezależnie od branży, mieli możliwość pracy w wspólnym środowisku pozwalającym na łatwe wykonanie analiz i weryfikację proponowanych koncepcji.

Integracja modelu analitycznego konstrukcji z modelem fizycznym budynku daje taką możliwość w obszarze współpracy architektów i konstruktorów. Niezależnie od tego, czy konstruktorzy pracują w Archicadzie, czy innym oprogramowaniu, model architektoniczno konstrukcyjny obejmujący elementy analityczne pozwala lepiej zrozumieć założenia każdemu uczestnikowi projektu i łatwiej podjąć optymalne decyzje.
Praca w narzędziach projektowych klasy BIM takich jak Archicad coraz cześciej bywa elementem szerszej układanki polegającej na wymianie plików modeli i komunikacji z innymi uczestnikami projektów. Może ona być oparta o bardziej tradycyjne metody, takie jak udostępnianie plików na dyskach sieciowych, bądź chmurowych oraz wymianie uwag drogą mailową w różnych formatach, jednak obserwujemy wyraźny trend ku wykorzystaniu bardziej zaawansowanych narzędzi chmurowych zwanych platformami. Jedną z nich jest Bimsync, którego integracja z Archicadem będzie przedmiotem niniejszego szkolenia.

Moduł 7: Wykorzystanie danych 3D i chmur punktów oraz projekty przebudów

W pierwszym szkoleniu tego modułu, będziemy omawiać możliwości pozyskiwania danych pomiarowych ogólnodostępnych takich jak np. Geoportal. Będziemy też importować dane geodezyjne oraz chmury punktów, omawiając sposoby ich wykorzystania w praktyce.
Złożone inwentaryzacje nie muszą być trudne. Na dzień dzisiejszy mamy dostępne bardzo precyzyjne technologie pomiarowe, takie jak np. skaning laserowy. Dzięki skaningowi możemy uzyskać potężny zasób danych wizualnych w postaci chmury punktów, mając pewność, że nie przeoczymy żadnego ważnego detalu naszej inwestycji. Podczas tego szkolenia dowiedzą się Państwo jak działa skaning laserowy oraz jak może wspomóc Państwa proces projektowy.
Złożone inwentaryzacje nie muszą być trudne. Na dzień dzisiejszy mamy dostępne bardzo precyzyjne technologie pomiarowe, takie jak np. skaning laserowy. Dzięki skaningowi możemy uzyskać potężny zasób danych wizualnych w postaci chmury punktów, mając pewność, że nie przeoczymy żadnego ważnego detalu naszej inwestycji. Podczas tego szkolenia dowiedzą się Państwo jak działa skaning laserowy oraz jak może wspomóc Państwa proces projektowy.
BIMmTool jest narzędziem, które umożliwia bezpośredni sposób wizualizacji pomiarów wykonanych za pomocą skanu laserowego w Archicadzie. poprzez odpowiednią interpretację danych pomiarowych, jesteśmy w stanie w sposób półautomatyczny tworzyć różne elementy budynku, na przykład: ściany, stropy, stolarkę, dachy.
Funkcja przebudowy jest niezbędna do wersjonowania plików i pokazywania różnych koncepcji naszego projektu. Funkcja przebudowy pozwala utworzyć widoki, które zapewniają informacje wizualne i ich filtracje na temat statusu każdego elementu na poszczególnych etapach projektu przebudowy.

Myślisz o szkoleniach modułowych? Porozmawiajmy o tym!

Zdobądź wiedzę
od ekspertów

Nasze szkolenia prowadzone są przez profesjonalną kadrę szkoleniowców, czyli:

  • Praktyków specjalizujących się w technologii BIM
  • Certyfikowanych BIM Managerów
  • Doświadczonych projektantów
  • Członków Izby Architektów RP
  • Wykładowców uczelni krajowych i zagranicznych
  • Specjalistów od tłumaczenia Archicada na język polski od 2006 r.

Poznaj ofertę naszych szkoleń

Wypełnij poniższy formularz, aby uzyskać ofertę szkoleń dopasowaną do Twoich potrzeb.

Partnerzy