Zaktualizuj swojego Archicada minimum 30% taniej! Tylko do końca września! ZOBACZ
Minimum 30% rabatu na aktualizację Archicada! ZOBACZ

Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Poznaj rodzaje licencji na oprogramowanie Archicad

Jedną z fundamentalnych kwestii pojawiających się zwykle na początku pracy z programem Archicad, jest sposób jego licencjonowania. Potrzeby użytkowników znacząco się od siebie różnią. Zależnie od profesji, liczby zatrudnianych pracowników czy formy projektu, nasze oczekiwania co do okresu lub sposobu udostępnienia programu będą inne. Aby im sprostać i ułatwić podjęcie decyzji, przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji o licencjach Archicada.

Licencja demo

Licencja Demo jest przeznaczona dla wszystkich osób, które chcą jedynie przyjrzeć się funkcjonalnościom Archicada, bez potrzeby zapisywania plików. Dostępna jest ona dla każdego i nie ma limitów czasowych jej używania. Może służyć również jako przeglądarka plików w formacie PLN, nie pozwala jednak na ich zapisywanie.

Tutaj znajdziesz instrukcję krok po kroku jak zainstalować licencję demo.

Licencja trial

Licencja trial, jest 30-dniową licencją próbną. W trakcie jej trwania użytkownik może korzystać z pełnej funkcjonalności Archicada oraz zapisywać w niej pliki. Zapisane pliki są jednak szyfrowane i mogą być otwierane wyłącznie w tej samej kopii Archicada, na której zostały stworzone i na tym samym komputerze. Po upływie terminu ważności licencji, zapisanie pliku jest możliwe dopiero po wykupieniu licencji komercyjnej, również na tej samej kopii Archicada i na tym samym komputerze.

Tutaj znajdziesz instrukcję krok po kroku jak zainstalować licencję trial.

Licencja edukacyjna

Licencja edukacyjna jest przeznaczona dla studentów, nauczycieli oraz przedstawicieli szkół i uczelni. W trakcie jej używania, możliwe jest korzystanie z pełnej funkcjonalności Archicada – ograniczeniem jest przede wszystkim znak wodny na wydrukach oraz brak możliwości kooperacji z wersją komercyjną. Należy uważać również na wymianę plików z wersją edukacyjną Archicada, z uwagi na przełączenie się programu w tryb edukacyjny.

Tutaj znajdziesz instrukcję krok po kroku jak zainstalować licencję edukacyjną.

Licencja komercyjna

Licencje komercyjne przeznaczone są do użytku przez profesjonalistów. Z uwagi na różne potrzeby projektantów, dostępne są one jako licencje wieczyste lub subskrypcje (miesięczne lub roczne). Licencje wieczyste są dostępne w dwóch wersjach: indywidualnej (single) lub sieciowej (NET) oraz mogą być obsługiwane przez dwa rodzaje kluczy: software’owe lub hardware’owe.

Typy licencji komercyjnych

  • Licencja indywidualna (single) jest licencją przeznaczoną do użytku na jednym stanowisku Archicada. Jest ona pobierana na stanowisko z puli licencji przypisanej do naszego Graphisoft ID firmy lub wpinana za pomocą klucza pendrive. W przypadku potrzeby pracy na innym komputerze, musi zostać załadowana do puli licencji, a następnie pobrana na nowe stanowisko lub przepięta za pomocą klucza pendrive.
  • Licencja sieciowa (NET) ma za zadanie działać w sieci. Jest zainstalowana na jednym z komputerów w pracowni (tzw. serwerze) i rozsyłana w ramach sieci wewnętrznej (lub z pomocą dostępu VPN) do indywidualnych użytkowników (tzw. klientów). Zasada działania jest taka, że każdy użytkownik uruchamiający Archicada na swoim komputerze automatycznie pobiera jedną z licencji, aż do wyczerpania puli. Licencja taka może zostać również wypożyczona, jeśli pracownik musi mieć możliwość pracy z innego miejsca bez dostępu do sieci przez VPN. Usługa ta jest jednak dodatkowo płatna.
Typ licencji Indywidualna Sieciowa
Inne nazwy Single NET
Kompatybilność z rodzajami kluczy Software i hardware

 

Oprogramowanie do obsługi Licence Manager Tool i Codemeter
Sposób działania Licencja jest pobierana na komputer użytkownika z puli licencji dostępnej na Graphisoft ID firmy lub wpinana jako klucz hardware’owy. Może zostać przeniesiona poprzez jej powrotne wgranie do puli licencji, a następnie pobrana na innym komputerze, lub też poprzez przepięcie klucza hardware’owego. Licencja jest instalowana na jednym z komputerów w sieci lokalnej (tzw. serwerze) poprzez klucz sowtware’owy lub hardware’owy, a następnie automatycznie rozsyłana do komputerów w sieci, które uruchomią Archicada (tzw. klientów).
Cechy i ograniczenia Może być używana w dowolnym miejscu, bez konieczności połączenia internetowego. Internet jest potrzebny tylko w przypadku podpięcia lub wysyłania licencji.

Może być prosto przeniesiona z jednego komputera na drugi.

Nie wymaga zaawansowanej obsługi informatycznej.

Skomplikowane zarządzanie większą liczbą licencji w dużych pracowniach.

Proste zarządzanie licencjami w dużych pracowniach.

Zautomatyzowane przydzielanie licencji – brak konieczności interwencji użytkownika.

W przypadku potrzeby używania licencji poza biurem, konieczny jest dostęp do sieci wewnętrznej przez VPN.

W przypadku potrzeby używania licencji poza biurem, bez dostępu do sieci VPN, konieczne jest wykupienie usługi wypożyczenia.

Wymaga bardziej zaawansowanej obsługi informatycznej (konfiguracja Codemeter i sieci).

Serwer musi być stale uruchomiony, aby możliwe było korzystanie z licencji.

Dobra dla Małych pracowni, indywidualnego zastosowania. Dużych pracowni, korporacji.

Licencje czasowe i wieczyste

Komercyjną licencję Archicada możesz zakupić jako wieczystą i w modelu subskrypcyjnym (miesięcznym lub rocznym). Odwiedź tę stronę, aby dowiedzieć się więcej o subskrypcji Archicada.

Rodzaje kluczy

Wersja komercyjna Archicada współpracuje z dwoma rodzajami kluczy: software’owymi i hardware’owymi. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu o rodzajach kluczy Archicada.

W przypadku chęci zakupu licencji komercyjnej zapraszamy do kontaktu z Multibim. Przy zakupie otrzymasz pakiet startowy, który szczegółowo wyjaśni Ci jak pobrać i zainstalować Twoją licencję.

Licencja awaryjna

Licencja awaryjna jest przeznaczona dla osób opłacających abonament. Jest ona opcją ratunkową, możliwą do użycia w kryzysowej sytuacji związanej np. z uszkodzeniem licencji podstawowej w przeddzień terminu oddania projektu. Ten typ licencji może być aktywowany dwa razy w roku, a okres jego ważności to 5 dni.

Tutaj znajdziesz instrukcję krok po kroku jak zdobyć licencję awaryjną.

Porównanie podstawowych parametrów licencji

Rodzaj licencji Demo Trial Edukacyjna Komercyjna Awaryjna
Dla kogo Dla każdego, kto chce zobaczyć jak działa Archicad oraz dla osób chcących tylko otworzyć plik Archicada. Dla osób chcących przetestować Archicada. Dla studentów, wykładowców oraz uczelni. Dla profesjonalistów oraz absolwentów szkół wyższych. Dla profesjonalistów w przypadku gdy ich komercyjna licencja ulegnie awarii.
Typy licencji Indywidualna lub sieciowa Indywidualna
Rodzaj klucza Indywidualny kod Indywidualny kod Software’owy lub hardware’owy Indywidualny kod
Koszt Darmowa Darmowa Darmowa Płatna Przysługuje posiadaczom karty Multibim
Okres ważności 30 dni 1 miesiąc z możliwością wydłużenia do roku. Następnie możliwe jest odnowienie licencji co rok przez cały okres trwania studiów. Wieczysta lub subskrypcja: miesięczna lub roczna. 5 dni
Ile razy mogę skorzystać z licencji? 1 raz 2 razy w roku
Obsługiwane wersje Archicada Każda Najnowsza wersja (kodem można aktywować również starsze wersje) Najnowsza wersja (kodem można aktywować również starsze wersje) Każda Od wersji 10 (kod aktywacyjny należy najpierw aktywować w wersji 17 lub nowszej)
Czy mogę sprzedać projekt zrobiony w tej wersji? Nie Nie Nie Tak Tak
Ograniczenia Brak możliwości zapisu plików.

 

Brak możliwości pracy w Teamwork.

Plik zapisany w wersji Trial jest zaszyfrowany i może być otwarty tylko w tej samej kopii Archicada, na tym samym komputerze.

Po upływie 30 dni pliki nie mogą być zapisywane (plik można otworzyć i dostępna jest opcja drukowania).

Po upływie 30 dni, aby zapisać stworzony w wersji trial plik Archicad musi zostać przekonwertowany do wersji komercyjnej.

Uwaga: w przypadku odinstalowania wersji trial, plik nie będzie możliwy do ponownego otwarcia!

Brak możliwości zapisu w starszej wersji Archicada.

Teamwork dostępny jeśli projekt jest uwspólniony oraz otwarty na komputerze, na którym zainstalowana jest wersja Trial. BIMcloud może być zainstalowany na innym komputerze.

Znak wodny widoczny w programie i w wydrukach.

Brak możliwości wymiany danych z wersją komercyjną (kopiowanie, wklejanie, moduły hotlink).

Pliki z wersji edukacyjnej mogą zostać otwarte w wersji komercyjnej, jednak Archicad przechodzi wtedy w tryb edukacyjny i wyświetlany jest znak wodny, który nie może być usunięty. Uwaga: komercyjny Archicad pozostanie w wersji edukacyjnej aż do jego reinstalacji!

Pliki z wersji komercyjnej mogą zostać otwarte w wersji edukacyjnej, jednak dodany zostaje znak wodny, który nie może zostać usunięty. Plik pozostanie plikiem wersji edukacyjnej na stałe.

 

Matryca wyboru licencji

Przeczytaj także
Archicad 28 – nowe funkcje

Archicad 28 – nowe funkcje

Archicad 28 skupia się na trzech obszarach: sprawniejszym projektowaniu i tworzeniu dokumentacji, lepszej współpracy oraz zwiększeniu wygody pracy z programem.

04.09.2024
Rodzaje licencji Archicada

Rodzaje licencji Archicada

Aby sprostać zróżnicowanym potrzebom użytkowników, Archicad oferuje wiele rodzajów licencji. Zobacz, która jest najlepiej dopasowana do Ciebie.

08.08.2024