Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Archicad – udoskonalony wzorzec projektu

Oprogramowanie Archicad jest uniwersalnym narzędziem służącym zarówno architektom, jak i projektantom innych branż, do tworzenia modeli i dokumentacji różnorodnych obiektów w technologii BIM. Kluczowym elementem umożliwiającym sprawną pracę z projektem od samego początku jest prawidłowo skonfigurowany wzorzec projektu Archicada znany również pod anglojęzyczną nazwą „template”.

Wzorzec projektu, oprócz poprawy wydajności projektowania, pozwala ustrukturyzować pracę w Archicadzie i odpowiadać na potrzeby jego różnych użytkowników. Potrzeby te z pewnością będą się różnić w zależności od profilu działalności danej pracowni projektowej. W związku z tym inaczej będzie zbudowany template dla pracowni wnętrzarskiej, a inaczej dla projektantów hal przemysłowych. Template Multibim w obu tych przypadkach stanowić może znakomity punkt wyjścia do stworzenia własnej, spersonalizowanej pod nasze potrzeby wersji wzorca.

„Zachęcam do używania wzorca projektu Archicada, ponieważ strukturyzuje on i automatyzuje naszą pracę, a także zapewnia powtarzalność rozwiązań oraz wspomaga wdrażanie standardów w naszej pracowni.Jest to również dobre narzędzie, aby przyspieszyć pracę i zachować porządek.” – mówi Piotr Bieroński z Multibim, architekt i BIM Manager.

Nowy wzorzec projektu Multibim jest wzorcem bazującym na standardowym wzorcu Archicada, który został udoskonalony i wzbogacony o nowe funkcjonalności, które zapewniają satysfakcjonujące i coraz sprawniejsze projektowanie. Został przygotowany z myślą o ułatwieniu wdrożenia ustandaryzowanego systemu pracy w Archicadzie.

Może być wykorzystywany jako materiał startowy do opracowania standardu i wzorca projektu dla pracowni projektowej. Nie należy go jednak traktować jako jedynego rozwiązania, które spełni wymagania dowolnego projektu, a raczej jako przykład, w jaki sposób można zorganizować pracę w środowisku Archicada.Wzorzec projektu Archicad obejmuje między innymi następujące ustawienia:

  • ustawienia kondygnacji, przykładowe przekroje i elewacje;
  • ustawienia preferencji projektu, np. jednostek;
  • usystematyzowane ustawienia warstw i kombinacji warstw;
  • ustawienia innych atrybutów, w tym materiałów budowlanych, struktur warstwowych, profili złożonych;
  • pióra, ustawienia opcji reprezentacji modelu i etapów przebudowy;
  • warianty graficzne przeznaczone do różnych celów, w tym do kontroli jakości modelu;
  • domyślne ustawienia wszystkich narzędzi i przykładowe ulubione dla każdego z narzędzi;
  • dodatkowe elementy biblioteczne Multibim: znacznik drzwi/okien ORM, etykietę ścian U;
  • skonfigurowaną do różnych etapów projektu mapę widoków;
  • przykładowe metryczki i szablony arkuszy;
  • teczkę arkuszy zawierającą przykładową dokumentację koncepcyjną i budowlaną;
  • zdefiniowane zgodnie z aktualnymi przepisami: kartę oraz stronę tytułową Projektu Budowlanego, działające w oparciu o info projektu i arkusza
  • zestawy publikacji: projekt koncepcyjny i projekt budowlany w wersji PDF i BIMx;
  • dodatkowe ustawienia dla analizy nasłonecznienia dodatkiem Multibim SUN.

Wzorzec projektu Archicad można pobrać po zalogowaniu w Panelu Klienta Multibim, gdzie dostępne jest również nagranie przedstawiające jego najważniejsze funkcjonalności.
Obecnie Wzorzec projektu Archicad jest w fazie rozwoju. Zespół Multibim zbiera opinie użytkowników, aby wprowadzać dodatkowe udoskonalenia i usprawnienia. Dlatego jeżeli zauważysz jakiekolwiek obszary, w których można ulepszyć nasz wzorzec, lub masz inne pomysły na dodatkowe funkcje, prosimy o kontakt.

Przeczytaj także
Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Wykonywanie inwentaryzacji architektonicznych z wykorzystaniem technologii skanowania, dzięki precyzyjnym pomiarom laserowym daje dużo lepsze, szybsze i pewne efekty, niż tradycyjne podejście.

02.04.2024
Analiza chłonności w Archicadzie

Analiza chłonności w Archicadzie

Chcemy upraszczać procesy, które są mniej twórcze, a więcej czasu poświęcać na projektowanie. Jednym z nich są analizy chłonności. Jak robić je efektywniej?

05.03.2024

Partnerzy