Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Wdrażanie BIM w pracowni projektowej – rozmowa z Grupą RB

Grupa RB to uznana pracownia projektowa z Wrocławia, która działa na terenie całej Polski. Zajmuje się kompleksową obsługą całego procesu inwestycyjnego, a specjalizuje głównie w dużych inwestycjach komercyjnych, sieciowych, handlowych oraz przemysłowych.

Właściciele firmy – Anna i Rafał Brok – przez ponad 15 lat swojej działalności mieli okazję obserwować liczne zmiany zachodzące w branży architektonicznej i budowlanej, a także w rozwoju technologii projektowania. Podzielili się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z wdrażaniem BIM w pracowni.

Grupa RB - Multibim

Jakie były początki działalności pracowni projektowej Grupa RB?

W 2007 r. postanowiłem stworzyć własną markę i założyłem biuro projektowe – dzisiejszą Grupę RB. Zanim się obejrzałem, moja jednoosobowa działalność urosła do niemal 50-osobowego zespołu. Trudno jest mi wskazać jedną przyczynę, dzięki której jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Myślę jednak, że charakter naszej firmy ukształtował już sam początek. Specjalizowaliśmy się wówczas w projektach usługowo-handlowych.

Chwilę po starcie działalności w moc weszło prawo, które ograniczało możliwość budowania obiektów wielkopowierzchniowych. Nowelizacja przepisów spowodowała kryzys na rynku nieruchomości, a sytuacja wymagała od nas wykazania się dużym sprytem w projektowaniu, abyśmy nadal mogli prężnie działać i realizować projekty według wytycznych inwestora. Uważam, że wygraliśmy wtedy wiedzą, rzetelną pracą i umiejętnością dostosowania się do sytuacji – mówi Rafał Brok, założyciel Grupy RB.

Jakie cele od początku przyświecają Grupie RB?

Nasza firma od początku stawiała na rozwój, elastyczność i profesjonalizm. Wiemy, że wszystko jest procesem zmian, dlatego jesteśmy otwarci i gotowi na naukę nowych rozwiązań. Stale się rozwijamy i wdrażamy nowe technologie, które pozwalają nam na świadczenie usług na najwyższym poziomie. Kładziemy szczególny nacisk na rozwój pracowników. Szkolenia oraz wymiana doświadczeń to podstawa dla pracy naszych projektantów.

Jak na przestrzeni lat zmieniały się technologia i oprogramowania, z których korzystała Grupa RB?

Kiedy nasza firma stawiała pierwsze kroki, projektowaliśmy dwuwymiarowo, w programie AutoCAD. Projektowanie 3D pojawiało się tylko w przypadku wizualizacji, np. fotorealistycznych wnętrz. Inwestorzy nie myśleli wówczas nawet o BIM-ie. Dopiero wprowadzone z czasem wymogi dotyczące energooszczędności obiektów sprawiły, że temat modelowania informacji o budynku zyskał na popularności wśród architektów.

Naszym zadaniem, jako projektantów, było zminimalizowanie strat ciepła, stąd zaczęliśmy zwracać szczególną uwagę na usytuowanie budynku względem słońca, ilość izolacji czy energooszczędność materiałów. BIM, który za granicą święcił już swoje triumfy, stał się pożądany również w Polsce. Proponował oprogramowania zdecydowanie lepiej nadające się do nowych dla nas zadań.

Jakie były początki stosowania technologii BIM w przypadku Grupy RB? 

Pierwsze próby wdrożenia BIM-u w Grupie RB miały miejsce w 2010 r. Wykonaliśmy podejście do projektowania w Revicie, jednak rynek wciąż nie był gotowy na to rozwiązanie. Zdecydowaliśmy się więc bacznie go obserwować i poczekać na odpowiedni moment, by na dobre wdrożyć u nas BIM – wspomina założyciel Grupy RB.

Wróciliśmy do BIM-u nieco ponad 3 lata temu, organizując w naszej pracowni szkolenia z Archicada. Na rynku wciąż mało kto podejmował się wtedy projektowania w 3D, ale potraktowaliśmy to jako samospełniającą się przepowiednię. Pierwszy kurs przybliżył naszym pracownikom oprogramowanie. By nabrać jednak większego doświadczenia i dalej inwestować w naukę tej technologii, wybraliśmy Multibim z ofertą dedykowanych szkoleń – dodaje Anna Brok, współwłaściciel biura projektowego.

Co jeszcze wpłynęło na to, że zdecydowali się Państwo na dedykowane szkolenia BIM właśnie od Multibim?

Za naszym wyborem przemawiało przede wszystkim doświadczenie firmy. Multibim to oficjalny dostawca oprogramowania Archicad i partner węgierskiego producenta tego programu. Dodatkowym argumentem była chęć współpracy z niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie stosowania cyfrowych technologii – Jerzym Rusinem. Założyciel Multibimu już od ponad 15 lat tworzy polską wersję językową Archicada. Chcąc uczyć się od najlepszych, wybraliśmy więc zespół, który doskonale rozumie potrzeby i problemy projektantów, doskonalących swoje umiejętności projektowania 3D. Ponadto bardzo zależało nam na tym, aby szkolić się na własnych materiałach – projektach Grupy RB, do których należą m.in. obiekty handlowe czy obiekty logistyczno-magazynowe. Oferta szkoleniowa Multibim nam to umożliwiała.

Jak przebiegały szkolenia z programu Archicad? 

Na samym początku przekazaliśmy zespołowi Multibimu materiały, ukazujące metody naszej pracy. Na podstawie audytu, określiliśmy zakres oraz czas trwania warsztatów, a następnie wyróżniliśmy trzy grupy szkoleniowe o różnym poziomie doświadczenia w projektowaniu 3D. Szkolenia odbywaliśmy przez miesiąc w formie spotkań online. Szkoliliśmy się na podstawie realnych projektów naszego biura, dzięki czemu mieliśmy styczność z problemami, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Pracownicy o zaawansowanych metodach pracy w programie Archicad odbyli także konsultacje z BIM Managerem, który pomógł im zweryfikować metody rozwiązywania skomplikowanych problemów projektowych. Efektem przeprowadzenia kursu było powstanie wideo-podręcznika. Dzięki dostępowi do nagrań, nasi projektanci mogą stale wracać do interesujących ich zagadnień.

„Szkoliliśmy się na podstawie realnych projektów naszego biura, dzięki czemu mieliśmy styczność z problemami, z którymi mamy do czynienia na co dzień.”

Jaki był stosunek pracowników do wdrażania technologii BIM? 

Pojawienie się technologii BIM to zmiana porównywalna z przeniesieniem prac architektonicznych z deski kreślarskiej do komputera. Tak jak cyfryzacja – proces zmiany w projektowaniu z 2D na 3D musi przejść pewną drogę. – mówi Rafał Brok.

Wśród młodszych stażem inżynierów miłość do projektowania trójwymiarowego zostaje zaszczepiona jeszcze na etapie studiów. Jednak osoby i firmy, które funkcjonują w branży znacznie dłużej muszą sprostać dziś ogromnej zmianie w standardach i metodach pracy. Dążymy do tego by wszyscy projektanci mieli okazję do podnoszenia swoich kwalifikacji. Grupa RB składa się z indywidualnych talentów, dlatego szkolenia, które wybraliśmy dla naszych pracowników wyróżniają się indywidualnym podejściem. Grupy szkoleniowe podzielone zostały względem poziomu umiejętności, doświadczenia, zadań i pełnionego stanowiska w firmie. Aby zagwarantować naszym pracownikom możliwość wykorzystania w praktyce tego, czego nauczyli się na szkoleniach, zakupiliśmy nowe oprogramowania.

Co dały szkolenia z Archicada? Jakie korzyści czerpie Grupa RB z pracy w Archicadzie i stosowania technologii BIM? 

Praca biura projektowego jest bezpośrednio związana z nowymi technologiami, które pozwalają na ciągłe doskonalenie się. Szkolenia w tym zakresie przynoszą zatem wiele zalet. Od strony pracodawcy pokazujemy się jako firma dbająca o rozwój naszych pracowników. Od strony biznesowej odpowiadamy na rosnący popyt na rynku i pozostajemy atrakcyjnym partnerem dla naszych klientów. Natomiast jako rzetelny zespół specjalistów zyskujemy narzędzie, które pozwala na szybszą i dokładniejszą pracę, wykonywanie niezwykle precyzyjnych kosztorysów, wcześniejsze wykrywanie kolizji w projektach branżowych, ograniczenie opóźnień i błędów, a także usprawnienie przepływu informacji na linii inwestor-projektant-wykonawca. Wszystko to przekłada się na efektywne wykorzystanie czasu oraz oszczędności na każdym z etapów projektu, a w konsekwencji – zadowolenie klientów ze świadczonych przez nas usług.

„Jako rzetelny zespół specjalistów zyskujemy narzędzie, które pozwala na szybszą i dokładniejszą pracę, wykonywanie niezwykle precyzyjnych kosztorysów, wcześniejsze wykrywanie kolizji w projektach branżowych, ograniczenie opóźnień i błędów, a także usprawnienie przepływu informacji na linii inwestor-projektant-wykonawca.”

Jakie korzyści z technologii BIM mogą czerpać inwestorzy?

Słowem kluczowym dla rozwoju technologii i metodologii BIM jest „integracja”. Dziś BIMem zainteresowane są głównie duże pracownie projektowe oraz inwestorzy, którzy zyskują na nim najwięcej. BIM umożliwia im szybszy dostęp do informacji na wszystkich etapach projektu, pozwala również zredukować ryzyko związane z nieprzewidywalnymi kosztami dotyczącymi wszelkich kolizji. Ponadto inwestorzy zyskują lepszej jakości dokumentację, która jest wiarygodna, spójna i czytelna. Korzystanie z technologii BIM ze względu na wysoki poziom innowacyjności umacnia pozycję ich firm na rynku.

Jak widzą Państwo przyszłość technologii BIM?

Nasza firma systematycznie się rozwija i idzie z duchem czasu. Wiedzieliśmy, że chcemy znaleźć się w czołówce pracowni, które zajmują się projektowaniem w 3D. Mieliśmy i mamy wysokie aspiracje, ponieważ dostrzegamy potencjał, jaki daje nam zarządzanie informacją o budynku. Wdrożenie technologii BIM wymaga świadomości, zaangażowania, czasu, edukacji i wkładu pieniężnego. Jest to jednak inwestycja w przyszłość. Wierzymy w to, że świat budowlany niebawem w całości przejdzie na projektowanie w BIMie.

 

Przeczytaj także
Przygotuj się na wzrost cen: marcowe oferty od Multibim

Przygotuj się na wzrost cen: marcowe oferty od Multibim

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dni stają się coraz dłuższe, a temperatura rośnie. Pora wrzucić kolejny bieg i pozwolić Twoim projektom rozkwitnąć.

07.03.2024
Rok Enscape gratis dla użytkowników Archicada 27

Rok Enscape gratis dla użytkowników Archicada 27

Enscape to wtyczka do wizualizacji w czasie rzeczywistym i rzeczywistości wirtualnej , która płynnie integruje się z Archicadem.

15.01.2024

Partnerzy