Poznajcie Archicada Start Edition 2024. W tym roku ten popularny program do projektowania architektonicznego został wzbogacony o część nowych funkcji pochodzących z wydanego pod koniec zeszłego roku Archicada 27, oferując jednocześnie niższą cenę. Z tej okazji spróbuję odpowiedzieć na pytania: czym jest ten software i komu posłuży najlepiej, a także wskażę, co odróżnia go od pełnej wersji. Zaczynamy!
Archicad Start Edition 2024 podobnie jak najnowszy Archicad 27 jest programem w technologii BIM, służącym do modelowania, wizualizowania i dokumentowania projektów architektonicznych, umożliwiającym współpracę przy pomocy otwartych standardów. Został zaprojektowany jako rozwiązanie, które zawiera najważniejsze funkcje, niezbędne w codziennej pracy, a w przeciwieństwie do pełnej wersji pomija te, które nie mają tak dużego znaczenia przy projektach o mniejszej skali. Dzięki temu koszt programu jest niższy, ułatwiając użytkownikom wejście w technologię BIM. Można stwierdzić, że Archicad Start Edition pozwala na osiągnięcie podobnego efektu, co pełna wersja, jednak wymaga przy tym nieco większego nakładu pracy.
Na początek warto zadać sobie pytanie: jaka jest różnica między obiema wersjami? Start Edition powstaje co roku na podstawie ostatniej pełnej wersji – tym razem jest to odpowiednik Archicada 27. Oznacza to, że rdzeń obu programów jest wspólny, dzięki czemu ich logika budowy, zasady działania i interfejsy są niemal identyczne. Na pierwszy rzut oka ciężko je od siebie odróżnić. Spojrzenie z bliższa ujawni brak niektórych funkcjonalności w wersji SE. Spróbuję przyjrzeć się najważniejszym różnicom w podziale na grupy tematyczne, tak aby ułatwić Ci podjęcie trafnej decyzji.
Pierwszą grupą jest modelowanie i projektowanie w Archicadzie. Wersja SE zawiera niezbędne narzędzia i obiekty biblioteczne GDL wymagane, aby zbudować poprawny model BIM budynku lub wnętrza. Narzędzia działają podobnie jak w pełnej wersji, przy czym ograniczeniem jest brak narzędzia przegroda strukturalna, upraszczającego tworzenie m.in. fasad szklanych, sufitów, okładzin, a także MEP Modelera do systemów instalacji. Obie funkcje przydają się przy pracy nad większymi projektami. Nie skorzystasz też z narzędzia wspomagającego tworzenie wersji projektu. Oczywiście w wersji Start Edition można też pokazać różne warianty Twojego pomysłu – po prostu trzeba to zrobić nieco bardziej naokoło, np. zapisując osobne pliki. Dla osób pracujących nad inwentaryzacjami, istotny może być też fakt, że program nie zapewnia możliwości wczytywania chmur punktów.
W obszarze dokumentacji Archicad Start Edition umożliwia w zasadzie to samo, co pełna wersja, tj. tworzenie spójnej dokumentacji na podstawie modelu i jej organizację przy pomocy teczki arkuszy. Program posiada też wszystkie dostępne w pełnej wersji narzędzia rysowania 2D oraz opisywania i wymiarowania projektu. Co najważniejsze, oba programy działają zgodnie z zasadą pojedynczego źródła informacji, umożliwiając korzystanie z Info projektu i wzbogacanie elementów modelu o właściwości, a następnie wykorzystywanie tych informacji w adnotacjach i zestawieniach.
Bazowe techniki prezentacji w obu programach są zbliżone. Możliwe jest wykorzystanie zawartości okna edycji 3D z dostosowaniem jego grafiki poprzez Style 3D, użycie statycznych dokumentów 3D oraz eksport modelu i dokumentacji do aplikacji BIMx. Różnica tkwi w dostępnych silnikach renderujących. Pełna wersja umożliwia tworzenie fotorealistycznych wizualizacji za pomocą silników Cineware oraz renderingów szkicowych. Archicad Start Edition umożliwia jedynie podstawą, bardzo prostą wizualizację. Na szczęście lepszej jakości renderingi w wersji SE można wykonywać poprzez integrację z zewnętrznym oprogramowaniem, takim jak Enscape.
W zakresie współpracy, najważniejszą różnicą jest możliwość równoczesnego współdziałania wielu osób na jednym modelu poprzez serwer Bimcloud. Jest to funkcjonalność dostępna jedynie w pełnej wersji. Oczywiście możemy przekazywać sobie pliki, jednak każdy z nich może być edytowany przez jedną osobę. Jednocześnie wymiana informacji z innymi uczestnikami procesu projektowego jest płynna, ponieważ Archicad Start Edition pozwala na zapisywanie i otwieranie plików IFC, BCF, DWG i DXF. Możliwa jest zatem koordynacja zarówno przy użyciu metodyki BIM i otwartych standardów, jak i tradycyjnie, poprzez płaskie rysunki.
Pełna wersja programu posiada również istotną przy współpracy funkcjonalność Hotlink, przeznaczoną do wczytywania modeli referencyjnych oraz tworzenia zawartości powtarzalnej – przykładowo kondygnacji, wyposażenia, całych budynków. W wersji SE możemy wymodelować budynki o dowolnej liczbie pięter powtarzalnych, jednak nie skorzystamy z możliwości ich wspólnej edycji w jednym źródle. Poza tym ograniczenia w zakresie współpracy i interoperacyjności dotyczą głównie tematów związanych ze sprawdzaniem i porównywaniem modeli oraz dostępnością integracji z innymi programami.
Przykładem mogą być tu nasze autorskie narzędzia rozszerzające możliwości pełnej wersji Archicada – Multibim TOOLS. Pozwalają one m.in. ustandaryzować pracę, zautomatyzować analizy nasłonecznienia i analizy chłonności i bilansowanie terenu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, zapraszam Cię do obejrzenia filmów prezentujących ich działanie na naszym kanale Youtube.
To obszar znajdujący się na styku opisanych powyżej. Pełna wersja posiada wiele rozwiązań pozwalających na wykonanie pracy mniejszym nakładem sił. Przykładem są udogodnienia płynące z zastosowania Zestawów publikacji, które automatyzują proces publikacji do różnych formatów. W wersji SE masz możliwość równoczesnego zapisywania wielu arkuszy dokumentacji do formatu PDF przez ich zaznaczenie w teczce, natomiast pozostałe formaty (np. DWG, IFC, XLS) trzeba już zapisywać pojedynczo. Podobnie rzecz ma się z zarządzaniem rewizjami arkuszy i projektowaniem przebudów – pełna wersja posiada do tego specjalne narzędzia, a wersja SE pozostawia ten temat całkowicie naszej uwadze.
Archicad Start Edition jest skonfigurowany do zarządzania projektami o mniejszej skali i działa bardzo szybko, jednak wspiera wykorzystanie maksymalnie dwóch rdzeni procesora. Możliwości przetwarzania wielowątkowego i w tle, konieczne dla projektów o dużej skali, są charakterystyczne dla pełnej wersji programu. Wersja SE jest też przeznaczona dla samodzielnych architektów, dlatego produkt obsługuje tylko te opcje licencjonowania, które są istotne dla takich klientów.
Komu w takim razie warto polecić Archicada Start Edition? Przede wszystkim jest to Archicad dla małych praktyk – osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze i freelancerów, którzy nie potrzebują pracować w wiele osób na jednym pliku. Program świetnie sprawdzi się przy pracy z mniejszymi tematami, takimi jak domy jednorodzinne, niewielkie budynki wielorodzinne czy projekty wnętrz mieszkalnych dla klientów indywidualnych (z założeniem, że użyjesz zewnętrznego programu do renderingu). Jego ogromną zaletą jest dostęp do korzysci, które niesie ze sobą technologia BIM i projektowanie z użyciem modeli, przy niższych kosztach zakupu w stosunku do wersji pełnej. Jeśli wciąż nie masz pewności, którą wersję wybrać, możesz skorzystać z naszej ankiety ułatwiającej wybór.
Jeśli masz już przekonanie, że program spełnia Twoje oczekiwania, koniecznie sprawdź, czy Twój komputer sprosta wymaganiom sprzętowym. Dla Archicada Start Edition 2024 są one identyczne jak dla Archicada 27. Przedstawiam je w tabeli poniżej. Jeżeli zastanawiasz się przy okazji nad kupnem nowego sprzętu i nie masz pewności jaki wybrać, zachęcam Cię też do przeczytania naszych artykułów na temat wyboru komputerów PC lub komputerów z systemem MacOS. Możesz też przesłać wybraną konfigurację na kontakt@multibim.pl – pomożemy Ci w podjęciu trafnego wyboru.
Czy Archicad Start Edition otwiera pliki starszych wersji tego programu?
Tak, za pomocą najnowszej wersji możesz otworzyć pliki utworzone w starszych wersjach programu.
Czy pliki Archicada Start Edition są kompatybilne z plikami pełnej wersji?
Pełna wersja programu umożliwia otwieranie plików utworzonych przy pomocy Start Edition, ale nie pozwala na zapis w formacie kompatybilnym z SE. Archicad Start Edition nie daje zatem możliwości otwierania plików zapisanych przy pomocy pełnej wersji.
Czy możliwa jest wymiana na pełną wersję Archicada jeśli moja działalność się rozwinie?
Tak, jest to możliwe – skontaktuj się z nami, aby otrzymać ofertę.
Czy Archicada Start Edition mogę kupić w subskrybcji?
Nie, Archicad Start Edition występuje jedynie w postaci licencji wieczystej.
Czy kupując Archicada Start Edition mogę skorzystać z udogodnień dostępnych dla posiadaczy Karty Multibim?
Tak, możesz wykupić dodatkowo pakiet Multibim, aby korzystać między innymi z naszego wsparcia technicznego, dostępu do platformy e-learningowej lub atrakcyjnych zniżek.
Czy mogę wypróbować Archicada Start Edition?
Program nie posiada typowej wersji próbnej. Można go natomiast przetestować w wersji demo, która zapewnia w zasadzie pełną funkcjonalność – bez możliwości zapisu danych i kopiowania. Po prostu pobierz Archicad Start Edition, a następnie zainstaluj. Po uruchomieniu, kiedy program zapyta o licencję – wybierz pracę w trybie demo.
Z jakim kluczem dostępny jest Archicad Start Edition?
Program można kupić zarówno z kluczem wirtualnym, jak i fizycznym (pendrive).
Czy możliwe jest skorzystanie z licencji sieciowej?
Archicad Start Edition występuje jedynie z pojedynczymi licencjami. Nie obsługuje licencji sieciowych.
Czy Archicad Start Edition działa z AI Visualizer?
Nie, nowy dodatek do wizualizacji wspomaganej sztuczną inteligencją działa jedynie z pełną wersją Archicada.
Piotr Bieroński
p.bieronski@multibim.pl