Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Archicad 27 – jaki model Mac wybrać?

Rok 2023 jest przełomowy dla komputerów z nadgryzionym jabłkiem, a w szczególności dla Macbooków Pro i iMac. Firma Apple kontynuuje rozwój swoich układów scalonych i niedawno zaprezentwowała ich trzecią odsłonę – serię M3. Przyjrzyjmy się, jak nowe układy współpracują z Archicadem 27 i sprawdźmy czy warto wymienić swój aktualny sprzęt. A jeśli tak, jaki model Mac wybrać dla siebie? Odpowiedź w poniższym artykule.

Jaki Mac dla Archicada 27?

Trochę historii

Relacje między Apple i Graphisoft sięgają lat 80-tych, kiedy to Steve Jobs zetknął się z wczesną wersją Archicada. Jego pierwsze wrażenia dotyczące oprogramowania skłoniły go do wsparcia Graphisoft przez Apple w dalszym rozwoju Archicada. Warto wspomnieć, że Graphisoft był wtedy małą firmą za żelazną kurtyną z ograniczonymi zasobami, działającą w ramach ekonomicznych i politycznych ograniczeń ówczesnych komunistycznych Węgier. Steve Jobs wprowadził również Graphisoft do światowej sieci dystrybucji Apple. Relacja Graphisoftu z Apple nie była nigdy mocniejsza.

Wydajne procesory M3

Apple pokazało znaczące postępy technologiczne w MacBooku Pro i 24-calowym iMacu wyposażonym w układ M3, które okazują się świetnym sprzętem do projektowania. Wysoka wydajność dostarczana przez synergię Archicada i urządzeń Apple Mac pozwala na skupienie się na tym, co najważniejsze – projektowaniu architektury.

Podczas globalnej premiery najnowszych komputerów MacBook Pro i iMac, Apple wybrało Archicad 27, aby zademonstrować szybkość i wszechstronność nowych Maków. Prezentacja programu dla Architektów podczas premiery to ogromne wyróżnienie dla Graphisoftu  producenta oprogramowania do modelowania informacji o budynku (BIM) dla architektury i projektowania multidyscyplinarnego.

Zapraszamy to obejrzenia spotu, w którym podkreślono przepływy pracy projektowej wykorzystywane w zaprojektowanej przez Cox Graae + Spack Duke Ellington School of the Arts w Waszyngtonie.

Cieszymy się, że Apple uznało Archicad za idealne oprogramowanie BIM, aby pokazać szybkość, moc i wszechstronność nowego MacBooka Pro!

– powiedział Marton Kiss, wiceprezes ds. sukcesu produktu w Graphisoft. „Archicad to oczywisty wybór dla architektów korzystających z komputerów Mac” – dodał.

Jaki Mac dla Archicada 27?

Jaki model Mac z układem M3 wybrać?

Apple zaprezentowało trzy wersje chipsetu M3 – są to M3, M3 Pro i M3 Max. Jednak najbardziej interesującą rzeczą jest to, że można teraz uzyskać do 128 GB pamięci RAM z chipsetami M3 Pro i Max z maksymalnie 24 GB dla podstawowego M3.

Wybór Macbooka Pro nie jest prosty. Wszystkie modele Pro są wyposażone w wyświetlacz Liquid Retina XDR o jasności zwiększonej o 20%. Mamy do dyspozycji także zwiększoną wydajności GPU dzięki funkcji Dynamic Caching, która wykorzystuje lokalną pamięć sprzętową w czasie rzeczywistym. Skoro rozmawiamy o GPU, warto wspomnieć, że Maki z układami serii M3 zostały wyposażone w sprzętowe wsparcie Ray-Tracingu, co pozwoli programistom na wdrażanie rozwiązań znanych z platform opartych o system Windows – rendering w czasie rzeczywistym z bardzo realistycznym oddaniem warunków oświetlenia. Wisienką na torcie jest czas pracy na baterii, który wg producenta wynosi do 22 godzin (przy modelu 16 cali). W dalszej części przyjrzymy się, który MacBook Pro może być najlepszym wyborem dla Ciebie.

MacBook Pro M3 14

14-calowa wersja MacBooka Pro z serii M3, cytując Apple, „jest przeznaczona dla użytkowników realizujących swoje pasje oraz studentów”. Apple twierdzi, że 14-calowy MacBook Pro M3 jest o 60% szybszy niż 13-calowy M1. Oczywiście jest on szybszy i ma lepsze parametry niż zeszłoroczny M2, który wciąż jest całkiem wydajny i świetnie sprawdza się w codziennej pracy, ze względu na swoją małą wagę i obsługę dowolnych treści cyfrowych. Jeśli szukasz mocnego laptopa dla początkującego studenta architektury, będzie to wciąż dobry wybór. Istnieje mnóstwo opcji konfiguracji dla MacBooków Pro, ale są trzy główne podzespoły, które zalecamy:

  • Macbook Pro z Procesorem M3
  • 16 GB zunifikowanej pamięci
  • 1 TB pamięci masowej

MacBook Pro M3 14 i 16 Pro

Laptopy MacBook Pro 14- i 16-calowe z serii M3 Pro są przeznaczone dla bardziej wymagających użytkowników, takich jak architekci, projektanci i modelarze 3D BIM. MacBook Pro posiadający procesor M3 Pro zapewnia jeszcze wyższą wydajność, obsługuje więcej zunifikowanej pamięci i jest o 40 procent szybszy niż 16-calowy model z M1 Pro.

Według Apple, można zauważyć 3-krotny wzrost wydajności w programie Adobe Photoshop, który działa 40% szybciej niż na 16-calowym MacBooku Pro z procesorem M1 . Dla tych, którzy pominęli aktualizację do serii M2, wzrost mocy M3 sprawia, że wybór przejścia na wyższy poziom jest o wiele bardziej kuszący i należy go rozważyć. Najważniejsze to pominąć układ M3 Pro z 11-rdzeniowym procesorem Apple i 14-rdzeniowy procesor graficzny w Mac , który wygląda na układ o mocno okrojonej wydajności. Jeśli wciąż zastanawiasz się nad M3 Pro, oto co powinieneś mieć w 14-calowym MacBooku Pro:

  • M3 Pro z 12-rdzeniowym CPU i 18-rdzeniowym GPU
  • 36 GB zunifikowanej pamięci
  • 1 TB pamięci masowej

MacBook Pro M3 14 i 16 Max

Seria M3 Max MacBooków Pro to komputery przeznaczone dla profesjonalistów, którzy realizują sporej wielkości projekty oraz korzystają z dużej ilości danych wymagających pokaźnej mocy obliczeniowej. Dzięki M3 Max wyposażonemu w 128 GB zunifikowanej pamięci RAM nie powinieneś doświadczyć opóźnień w działaniu lub niskiej prędkości renderowania modeli. Duet Archicad i Enscape z pewnością wykorzysta potencjał oferowanych możliwości M3 Max, a to przełoży się na szybkie tworzenie grafiki 3D i animacji.

W tej serii możemy otrzymać nawet 14-rdzeniowy procesor CPU, 30-rdzeniowy układ GPU M3 Max, 36 GB zunifikowanej pamięci RAM, dysk SSD o pojemności od 1 do 4 TB oraz 14 lub 16-calowy wyświetlacz Liquid Retina. W przypadku M3 Max zalecamy póki co wybór 16-calowego MacBooka Pro. Możliwe, że może się to zmienić, gdy zobaczymy, jak układ działa w mniejszym 14-calowym modelu, ale rozsądnie jest założyć, że 16-calowy model osiągnie wyższą wydajność szczytową. Co polecamy z tej serii?

  • M3 Max z 16-rdzeniowym CPU i 40-rdzeniowym GPU
  • 48 GB zunifikowanej pamięci
  • 1 TB pamięci masowej

Mam Maka z procesorem z serii Mx – czy warto zmienić sprzęt?

Który MacBook Pro z serii M3 jest najlepszy dla Ciebie? To oczywiście zależy od planowanego wykorzystania sprzętu i zakładanego budżetu. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem Archicada i tworzysz mniejsze projekty, dobrą inwestycją wydaje się 14-calowy MacBook Pro M3. Zapewnia więcej niż będziesz potrzebować przez kilka lat. Jeśli już jesteś zaawansowanym użytkownikiem Archicada i tworzysz skomplikowane modele, najlepszym wyborem będzie 14- lub 16-calowy M3 Pro. Jeśli tworzysz animacje oraz złożone modele 3D w takich programach jak Cinema 4D, Enscape czy Blender, M3 Pro i Max będą najlepszą propozycją.

Powyższe konfiguracje trafiają w najlepszy punkt w ofercie Apple MacBooków Pro M3. Jak to zwykle bywa, Apple pobiera wysokie opłaty za dodatkową pamięć masową, więc zalecamy korzystanie z zewnętrznego dysku twardego, jeśli 1 TB to dla Ciebie za mało. Jeśli potrzebujesz szybkiej pamięci masowej w samym laptopie, spodziewaj się wydać setki, a nawet tysiące więcej, w zależności od tego ile potrzebujesz. Rozsądną decyzją wydawać się może zakup zdyskontowanego M2 Pro Max 16 lub 14-calowego MacBooka Pro w wyższych/najwyższych konfiguracjach niż wydawanie pieniędzy na najnowszą serię M3.

WAŻNE!: inwestycja w Maka z układami Apple Silicon (seria M) ma sens, kiedy korzystasz z programów Archicad 26 lub Archicad 27. Są to jedyne wersje Archicada, które posiadają natywne pliki instalacyjne i zostały zoptymalizowane pod te układy.

Zdajemy sobie sprawę, że wybór nie jest łatwy, ale mamy nadzieję, że trochę w nim pomogliśmy. Pamiętaj, że w razie potrzeby doboru odpowiedniego modelu, nasz zespół techniczny chętnie odpowie na Twoje pytania. Skontaktować możesz się z nami tutaj.

Karol Argasiński
k.argasinski@multibim.pl

Przeczytaj także
Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Wykonywanie inwentaryzacji architektonicznych z wykorzystaniem technologii skanowania, dzięki precyzyjnym pomiarom laserowym daje dużo lepsze, szybsze i pewne efekty, niż tradycyjne podejście.

02.04.2024
Analiza chłonności w Archicadzie

Analiza chłonności w Archicadzie

Chcemy upraszczać procesy, które są mniej twórcze, a więcej czasu poświęcać na projektowanie. Jednym z nich są analizy chłonności. Jak robić je efektywniej?

05.03.2024

Partnerzy