Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Archicad 27 – jaki komputer PC wybrać?

Wrześniowa premiera Archicada 27 już za nami. Najnowsza edycja programu może być wykorzystana do najbardziej zaawansowanych projektów architektonicznych. Jeżeli zastanawiasz się czy Twój komputer będzie odpowiedni do komfortowej pracy w Archicadzie, to w tym artykule przeanalizujemy różne sposoby wykorzystania programu oraz związane z nimi wymagania sprzętowe. Nasze wskazówki koncentrują się na konfiguracjach komputerów PC. Jeżeli jesteś użytkownikiem sprzętu od Apple, niebawem przygotujemy dla Ciebie artykuł zawierający informacje dostosowane do Twoich potrzeb. Możesz również pobrać Archicada i przetestować jego działanie na swoim sprzęcie już teraz.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  1. Jakie wymagania sprzętowe ma Archicad 27?
  2. Jak dobrać kartę graficzną?
  3. Jaki procesor wybrać?
  4. Ile pamięci RAM potrzebuje Archicad 27?
  5. Na jaką płytę główną się zdecydować?
  6. Jaka pamięć masowa będzie wystarczająca?

1. Aktualizacja Archicada – jaką konfigurację sprzętu wybrać?

W centrum pomocy Graphisoft znajdziemy tabelę z zalecanymi oraz minimalnymi konfiguracjami sprzętu. Warto również porównać wymagania nowej wersji programu z Archicadem 26. Szczególnie zwróć uwagę na skalę projektów, nad którymi najczęściej pracujesz.

  • entry-level: domy mieszkalne
  • mid-range: apartamentowce, biurowce
  • high-end: wieżowce, budynki infrastrukturalne, szpitale

2. Jak dobrać kartę graficzną?

Rekomendacje dotyczące karty graficznej (GPU) skupiają się głównie na profesjonalnych kartach graficznych, takich jak Nvidia Quadro RTX/A RTX oraz AMD FirePro/Radeon Pro. Profesjonalne karty grafiki dla Archicada, mimo swojej precyzji, nie oferują najlepszej wydajności w stosunku do ceny, w przeciwieństwie do popularniejszych kart gamingowych, takich jak Nvidia GeForce RTX czy AMD Radeon. Pamiętajcie, że rozdzielczość monitora dla Archicada powinna wynosić minimum 1440×900, jednak do wygodnej obsługi rekomendujemy co najmniej format FHD+.

Dlaczego profesjonalna karta, a nie tańsza karta gamingowa?

Odpowiedź tkwi w szczegółach, a mianowicie priorytetach: karty gamingowe są zoptymalizowane pod kątem szybkości, podczas gdy profesjonalne karty skupiają się na dokładności. W kontekście gier, uproszczenie elementów graficznych jest kluczem do szybkości, ale w inżynierii CAD i BIM, priorytetem jest detaliczna precyzja i dokładność, nawet jeśli wymaga to nieco wolniejszego działania. Nie jesteśmy jednak skazani na profesjonalne karty z najwyższej półki.

Wśród kart Nvidia najbardziej optymalnym wyborem wydaje się być GeForce RTX. Dzięki sterownikom Nvidia STUDIO dostępnym dla całej serii RTX, karty te oferują jakość, która spełni oczekiwania nawet w profesjonalnych zastosowaniach. Jeśli zdecydujesz się na ten model karty, pamiętaj także o instalacji wspomnianych zalecanych sterowników.

Obsługa OpenGL

Karta obsługująca OpenGL jest kluczowa dla Archicada. Nowa wersja programu wykorzystuje technologię OpenGL 3.3 na potrzeby renderowania scen 3D. Jest to fundamentalne kryterium oceny wydajności procesora graficznego (GPU). Programiści Graphisoft zauważyli, że wersje OpenGL 3.2 i starsze były często źródłem problemów z wydajnością. W związku z tym od wersji 26 wprowadzono surowsze wymagania dotyczące kompatybilności z OpenGL 3.3. Warto podkreślić, że ta technologia została wprowadzona już w 2010 roku, a nowoczesne procesory graficzne z reguły oferują wsparcie dla tej wersji. Producent rekomenduje maksymalnie 4-letnie GPU jako te, na których można wydajnie pracować. Starsze karty graficzne mogą nie być odpowiednie.

Rekomendowane karty graficzne dla Archicada

– Dla tych, którzy szukają optymalnej wydajności, warto rozważyć: Nvidia RTX 3080 lub RTX 3070 – są to nadal świetne GPU. Jeżeli jednak możesz sobie pozwolić na najnowszą generację kart graficznych, warto rozważyć rodzinę RTX40xx, w tym RTX4080 czy też RTX4070.

– Dla osób otwartych na zakup używanego sprzętu, odpowiednie mogą być: Nvidia RTX 2080 SUPER lub 2070 SUPER (model już nieprodukowany, ale nadal dostępny). Te modele pozwolą na wydajną pracę przy mniejszych projektach (entry-level).

– Jeśli nie zależy Ci na renderowaniu w dużych ilościach dzięki GPU i planujesz inwestycje w inne komponenty, rozważ modele: Nvidia RTX 3060/RTX3060Ti/4060 – pozwolą one na rendering w takich programach jak Enscape (dostępny tutaj), Twinmotion czy Lumion.

3. Jaki procesor wybrać dla Archicada 27?

Wybór procesora (CPU) jest prosty w swojej istocie: więcej oznacza lepiej. Aktualna wersja programu Archicad była testowana i optymalizowana przez producenta na najbardziej zaawansowanych systemach wykorzystujących procesory Intel oraz AMD. Na podstawie naszych doświadczeń, rekomendujemy modele Intel Core, dokładnie serie i7-i9, a także AMD Ryzen z serii 7-9 jako sprawdzone i efektywne opcje.

– Dla tych, którzy szukają wysoce wydajnych procesorów polecamy: AMD Ryzen 7-95950X, 5900X, 5800X, 7900X lub Intel i9 13900k, 12900K, 12900KF czy też 10980XE.

– Jeśli preferujesz średnią półkę pod względem wydajności i ceny: warto zainteresować się AMD Ryzen 7-9 5600X, 3900X lub Intel i7 13700K, 12700K czy też 11700K.

4. Ile pamięci RAM potrzebuje Archicad 27?

Najnowsze edycje technicznie mogą operować na 8 GB pamięci RAM. Dla bardziej skomplikowanych projektów taka ilość pamięci może być niewystarczająca, co może wpływać na spadek wydajności programu. Dla profesjonalistów kluczowe jest wyposażenie systemu w minimum 32 GB pamięci RAM DDR4 lub DDR5. Najlepiej w konfiguracji Dual Channel, aby zapewnić płynną i efektywną pracę. Zalecana ilość pamięci RAM wynosi 64 GB.

Nasze rekomendacje dotyczące wyboru pamięci RAM dla Archicada 27:

DDR4:

– Jeśli szukasz równowagi między ceną a jakością: rozważ zakup Corsair Vengeance LPX DDR4 RAM 3200MHz CL16.

– Dla osób, które priorytetowo traktują wydajność: rozważ G.Skill RipJaws 3600MHz CL16 lub Crucial Ballistix 3600Mhz CL16.

DDR5:

– Jeśli szukasz równowagi między ceną a jakością: rozważ zakup Kingstom FURY 32 GB RAM (2x16GB) 6000MHz CL32 Renegade

– Pełna wersja programu Archicad 27 dla osób, które priorytetowo traktują wydajność: Corsair 64GB (2x32GB) 6000MHz CL40 Vengeance

5. Jaką płytę główną wybrać?

Do wyboru płyty głównej należy podchodzić strategicznie. Wybrany procesor zawęża zakres poszukiwań poprzez zastosowane gniazdo CPU. Kwestie, które warto rozważyć to liczba slotów PCIe, portów USB, dostępność slotów na dyski M.2, złączy pamięci masowej oraz slotów RAM, a także maksymalna obsługiwana pojemność pamięci RAM. Wyższej klasy chipsety charakteryzują się lepszą stabilnością, efektywnością termiczną i mniejszym ryzykiem awarii, co przekłada się na ogólną niezawodność komputera.

Format płyty głównej również ma swoje znaczenie. Jeśli planujesz zbudować komputer w kompaktowej obudowie, standardowy rozmiar ATX powinien spełnić Twoje wymagania. Kluczowy jest również chipset – zalecamy wybieranie płyt głównych z najnowszej generacji chipsetów, co umożliwi przyszłą wymianę procesora.

Rekomendowane płyty główne:

WAŻNE: poniższe rekomendacje dotyczą płyt głównych dostosowanych do różnych typów procesorów. Zanim dokonasz wyboru sprawdź, jakie gniazdo ma Twój procesor.

– AM4: rozważ Gigabyte X570 Aorus Elite lub Gigabyte X570 UDs

– AM5: GIGABYTE X670 AORUS Elite AX lub Asus ProArt X670E-Creator

– TR4: opcja to Gigabyte Designare Ex X399.

– sTRX4: wybór może paść na ASRock TRX40 Creator.

– LGA-1151 v2: warto zwrócić uwagę na Asus Prime Z390-A II.

– LGA 1700: chipset Z790 Gigabyte AORUS Elite lub MSI Pro Z790

– LGA 2066: rekomendujemy MSI X299 Gaming Pro Carbon ATX 2066.

6. Jaka pamięć masowa będzie odpowiednia?

Użytkownicy programu często pracują na obszernych i złożonych danych: projektach, modelach, bibliotekach obiektów oraz teksturach. W związku z tym zalecamy inwestycję w dysk SSD dla Archicada o pojemności min. 1 TB, który zapewni odpowiednią przestrzeń dla Archicada, a także będzie głównym miejscem przechowywania systemu, oprogramowania, plików wymiany oraz danych z chmur, takich jak Google Drive, OneDrive czy Dropbox.

Jaki rodzaj dysku wybrać?

Warto rozważyć dysk SSD typu NVMe, który oferuje znacznie wyższe prędkości w porównaniu z konwencjonalnymi dyskami SSD SATA. O ile standardowe dyski SSD SATA zapewniają prędkość zapisu i odczytu danych na poziomie 300-400 MB/s, o tyle dyski NVMe osiągają wartości 4000-7000 MB/s.

Ważną kwestią jest również struktura pamięci masowej. Powinna ona obejmować:

1. Dysk przeznaczony na system operacyjny.

2. Dysk przeznaczony na przechowywanie danych.

3. Dysk dedykowany pod kopie zapasowe, który w razie potrzeby może pracować w konfiguracji RAID1 z drugim dyskiem, realizując automatyczne tworzenie kopii zapasowych w czasie rzeczywistym.

Rekomendowane dyski SSD dla Archicada:

1. Do przechowywania systemu operacyjnego oraz oprogramowania rekomendowane są dyski SSD SATA, takie jak Samsung 860 EVO lub Pro Series.

2. Jako główny dysk na dane proponujemy NVMe SSD od Samsunga, w szczególności modele Samsung 980 EVO Plus lub 980 Pro Series.

3. Jeśli chodzi o kopie zapasowe i archiwizację projektów, warto rozważyć dyski HDD Seagate Barracuda, Western Digital Blue Series, lub nawet własny serwer plików NAS.

Potrzebujesz więcej pomocy?

Praktyka nauczyła nas, że wydajność komputera ma ogromne znaczenie podczas korzystania ze specjalistycznego oprogramowania. Ponieważ wydajność Archicada jest często kluczowa, aby osiągnąć satysfakcję z projektowania, ważne aby zadbać o odpowiedni sprzęt. Mamy nadzieję, że nasze propozycje ułatwią Ci wybór, a praca z Archicadem 27 będzie efektywna i komfortowa. Jeżeli jednak dalej nie masz pewności, zawsze możesz liczyć na nasze wsparcie. Skoro już mowa o efektywności, zapraszamy do obejrzenia naszego webinaru mówiącego o tym, jak pracować wydajniej. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samego programu, zapraszamy na webinar pt. „Czy Archicad to program Bim dla mnie?”.

Wojciech Remer
w.remer@multibim.pl

Przeczytaj także
Praca zespołowa w Archicadzie

Praca zespołowa w Archicadzie

Jak dobrze zaplanować pracę zespołową w Archicadzie? Jak mądrze nią zarządzać i się nie pogubić? Z pomocą przychodzi BIMcloud – platforma do pracy zespołowej. Przeczytaj artykuł i zobacz, jak ją wykorzystać.

26.06.2024
Jak w pełni wykorzystać możliwości BIM w 2024 roku?

Jak w pełni wykorzystać możliwości BIM w 2024 roku?

Jest wiele obszarów, w których implementacja BIM może usprawnić Twoją pracę. Korzyści płynące z wdrożenia mogą Ci posłużyć niezależnie od tego czy projektujesz, wykonujesz, czy inwestujesz w budynki. W tym artykule analizujemy, jak możesz w pełni wykorzystać BIM.

05.06.2024

Partnerzy