Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Archicad 26 – jaki komputer wybrać?

Każda nowa wersja Archicada jest łatwiejsza w użyciu i szybsza od poprzedniej, ale może też oznaczać większe wymagania sprzętowe. W sierpniu 2022 roku pojawiła się 26 edycja Archicada, więc możesz się zastanawiać czy Twój aktualny sprzęt będzie odpowiedni? A może stoisz przed zakupem nowego komputera i nie wiesz, jaki wybrać? Ten artykuł dostarczy Ci odpowiedzi!

Archicad 26 konfiguracja stacji roboczej

Przejdziemy przez najczęstsze przypadki użycia Archicada i ich podstawowe wymagania sprzętowe, aby wskazać komputer oraz konkretne komponenty, które umożliwiają bezproblemową pracę z Archicadem 26.

Poniższe konfiguracje dotyczą komputerów PC. Jeśli pracujesz na sprzęcie Apple lub planujesz jego zakup, informacje znajdziesz w artykule, który pojawi się już wkrótce.

Rekomendowane konfiguracje sprzętowe

W centrum pomocy Graphisoft znajdziemy prostą tabelkę z zalecanymi (oraz minimalnymi) konfiguracjami sprzętu. Zwróć uwagę na skalę projektów, nad którymi najczęściej pracujecie:

  • entry-level: domy mieszkalne
  • mid-range: apartamentowce, biurowce
  • high-end: wieżowce, budynki infrastruktury

Potrzebujesz dokładniejszych informacji? Opisaliśmy szczegółowo kwestie wyboru karty graficznej (GPU), pamięci komputera (RAM), procesora (CPU), płyty głównej i pamięci masowej.

Procesor graficzny / karta graficzna (GPU) dla Archicada 26

Oficjalne zalecenia Graphisoft dotyczące GPU (Graphics Processing Unit) są dość rozbudowane i dotyczą głównie kart graficznych do profesjonalnych zastosowań, takich jak Nvidia Quadro i AMD FirePro/Radeon Pro. Te profesjonalne karty mają gorszy stosunek wydajności do ceny, w porównaniu z bardziej popularnymi gamingowymi modelami, takimi jak Nvidia GeForce RTX czy też AMD Radeon.

Pojawia się więc pytanie (które też często nam zadajecie): Dlaczego producent faworyzuje profesjonalne układy GPU, a nie zaleca tych bardziej przystępnych układów GPU do „gier”?

Odpowiedź jest dosyć prosta: Karty graficzne „do gier” są budowane z myślą o szybkości, a nie dokładności. Profesjonalne GPU są budowane z myślą o dokładności, a nie szybkości.

Gry mają tendencję do upraszczania środowisk i postaci w celu uzyskania optymalnej wydajności w czasie rzeczywistym, natomiast w inżynierii CAD i BIM chodzi o jak największą ilość szczegółów i dokładność, nawet jeśli oznacza to spowolnienie pracy.

Czy to oznacza, że musicie kupować te droższe (czasem kilkukrotnie) karty profesjonalne? Niekoniecznie! Szczególnie Nvidia przychodzi tu na pomoc.

W naszej ocenie, najbardziej optymalnym (wydajność w stosunku do ceny) rozwiązaniem dla architekta / projektanta jest zakup karty Nvidia GeForce RTX.

Są one przeznaczone głównie na rynek gamingowy, ale można śmiało powiedzieć, że oferują standard jakościowy odpowiedni dla zastosowań profesjonalnych.

Dzieje się tak ze względu na zastosowane sterowniki Nvidia STUDIO, które występują dla wszystkich kart z serii RTX. Jeśli wybierzesz ten wariant GPU, zadbaj również o instalację tego sterownika.

OpenGL i Archicad

Najnowsza edycja Archicada korzysta z OpenGL 3.3, który odpowiada za renderowanie obrazu w oknie 3D. Jest to jeden z ważniejszych punktów kontrolnych: jak Twój procesor graficzny (GPU) radzi sobie z OpenGL?

Ponieważ programiści Graphisoft odkryli, że użytkownicy korzystający z Open GL 3.2 lub starszego mieli problemy z wydajnością, nowa i zaktualizowana wersja aplikacji jest bardzo rygorystyczna pod względem zgodności z OpenGl 3.3.

Wydanie OpenGL 3.3 pochodzi z 2010 roku i wszystkie współczesne procesory graficzne obsługują to rozwiązanie.

Rekomendacje Multibim dotyczące układów GPU dla Archicada 26:

  • Jeżeli chcesz postawić na wydajność: Nvidia RTX 3080 i RTX 3070
  • Jeżeli masz możliwość zakupu z drugiej ręki: Nvidia RTX 2080 SUPER i 2070 SUPER (nie są już produkowane, ale wciąż dostępne)
  • Jeżeli renderowanie GPU nie jest Ci potrzebne lub planujesz rozbudować inne podzespoły: Nvidia GTX 1660TI

Pamięć RAM dla Archicada 26

Co prawda najnowsze wersje Archicada mogą działać na 8GB pamięci RAM, ale gdy tylko projekt stanie się bardziej złożony, aplikacja może stracić na wydajności.

Absolutnym minimum dla profesjonalistów powinna być pamięć RAM DDR4 o pojemności 32GB (najlepiej w trybie Dual Chanel).

Rekomendacje Multibim dotyczące pamięci RAM dla Archicada 26:

  • Najlepszy stosunek jakości do ceny: Corsair Vengeance LPX DDR4 RAM 3200MHz CL16
  • Jeżeli stawiamy wydajność na pierwszym miejscu: G.Skill RipJaws 3600MHz CL16 lub Crucial Ballistix 3600Mhz CL16

Procesor (CPU) dla Archicada 26

Tutaj zasada jest prosta: im więcej tym lepiej. Archicad jest znany ze swojej optymalnej pracy wielowątkowej, dlatego Graphisoft testuje swoje oprogramowanie na wiodących systemach opartych o procesory Intel i AMD. Z własnego doświadczenia możemy polecić jednostki Intel z serii i7-i9 oraz AMD Ryzen z serii 7-9. 

Rekomendacje Multibim dotyczące procesorów (CPU) dla Archicada 26:

  • Wysoka jakość: AMD Ryzen 5950X, 5900X, 5800X oraz Intel i9 10900k.
  • Średnia półka: AMD Ryzen 5600X, 3900X i Intel i7 10700k

Płyta główna dla Archicada 26

Płyta główna powinna być ostatnim elementem komputera, który wybieramy. Dlaczego?

Po podjęciu decyzji o procesorze, gniazdo CPU znacznie zawęzi wybór. Pozostaną jedynie kwestia: liczby slotów PCIe, wtyczek USB, slotów na dyski M.2, złączy pamięci masowej oraz slotów RAM, a także ogólnego obsługiwanego rozmiaru pamięci RAM.

Znaczenie ma również rozmiar płyty głównej, ale o ile nie budujesz komputera w małej obudowie, płyta główna w rozmiarze ATX będzie w porządku.

Ponieważ istnieją płyty główne z tymi samymi gniazdami, ale z różnymi chipsetami, warto zdecydować się na płyty główne nowszej generacji, aby móc wymieniać procesory na nowsze.

Czym warto się kierować? Z naszego doświadczenia, najlepiej zwracać uwagę na chipset płyty głównej (wybierajmy najwyższy możliwy), ilość obsługiwanej pamięci RAM oraz sloty na dyski M2.

Im lepszy chipset, tym mniejsza awaryjność płyty głównej – a co za tym idzie – całego komputera. Najwyższe chipsety cechują się najlepszym współczynnikiem odprowadzania ciepła i niskim prawdopodobieństwem przepięcia.

Rekomendacje Multibim dotyczące płyt głównych dla Archicada 26:

  • Socket AM4: Gigabyte X570 Aorus Elite lub MSI Tomahawk B550
  • Socket TR4: Gigabyte Designare Ex X399
  • Socket sTRX4: ASRock TRX40 Creator
  • Socket LGA-1151 v2: Asus Prime Z390-A II
  • Socket 2066: MSI X299 Gaming Pro Carbon ATX 2066

Pamięć masowa dla Archicada 26

Wiemy, że użytkownicy Archicada potrzebują dużych i szybkich magazynów danych dla swoich projektów, złożonych modeli, bibliotek obiektów oraz tekstur.

Dlatego polecamy zaopatrzyć się w dysk SSD o pojemności co najmniej 1 Terabajt. Ten dysk zapewne będzie przeznaczony na system, oprogramowanie, plik wymiany czy też pliki z chmur sieciowych takich jak Google Drive, OneDrive czy Dropbox.

Jeśli jednak chcesz dokonać lepszej inwestycji, rozważ zakup dysku SSD NVMe, ponieważ są one wielokrotnie szybsze niż zwykłe dyski SSD SATA. Standardowy dysk SSD SATA ma prędkość około 300-400mb/s, a dysk SSD NVMe pracuje z prędkością około 4000-7000 mb/s.

Zalecana konfiguracja dyskowa:
1. Dysk systemowy
2. Dysk na dane
3. Dysk na backup – może też być tak, że dysk 2 i 3 pracują w tzw. RAID1 (kopia lustrzana) i tworzą swoje kopie zapasowe w czasie rzeczywistym

Rekomendacje Multibim dotyczące pamięci masowej dla Archicada 26:

  • Niezmiennie polecamy dyski NVMe SSD od Samsunga: Samsung 970 EVO Plus lub 970 Pro Series (dyski SSD Nvme M.2)
  • Dla systemu operacyjnego / oprogramowania: Samsung 860 EVO lub Pro Series (dyski SSD SATA)
  • Dla Backupu / Archiwizacji Projektów: Seagate Barracuda HDDs, Western Digital Blue Series lub inwestycja w swój własny serwer plików NAS

Potrzebujesz dodatkowego wsparcia?

Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas konfiguracje, pomogą podjąć dobre decyzję przy zakupie sprzętu.

Przypominamy, że posiadacze Karty Multibim mogą liczyć na nasze wsparcie techniczne. W razie jakichkolwiek problemów i pytań dotyczących konfiguracji, nasz zespół ekspercki chętnie skonsultuje i pomoże dobrać odpowiedni sprzęt. 

W następnym artykule omówimy wydajność Archicada na komputerach Apple, oraz na jakie parametry warto szczególnie zwracać uwagę wybierając komputer z logo nadgryzionego jabłka.



Przeczytaj także
Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Wykonywanie inwentaryzacji architektonicznych z wykorzystaniem technologii skanowania, dzięki precyzyjnym pomiarom laserowym daje dużo lepsze, szybsze i pewne efekty, niż tradycyjne podejście.

02.04.2024
Analiza chłonności w Archicadzie

Analiza chłonności w Archicadzie

Chcemy upraszczać procesy, które są mniej twórcze, a więcej czasu poświęcać na projektowanie. Jednym z nich są analizy chłonności. Jak robić je efektywniej?

05.03.2024

Partnerzy