Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Archicad 27 – Nowe funkcje

Premiera Archicada 27 już za nami. Zapewne zastanawiasz się, jakie nowe funkcje oferuje oraz czy warto przy tej okazji zaktualizować program. Najnowsza odsłona skupia się na funkcjach związanych z projektowaniem oraz poprawą produktywności. Sztandarowym rozwiązaniem są w tym roku Wersje projektu, czyli narzędzie umożliwiające prezentację różnych wariantów rozwiązań projektowych. Nie zabrakło również mniejszych zmian, które ulepszą tworzenie dokumentacji lub przyspieszą modelowanie.

Archicad 27 - nowe funkcje

Aktualizacja Archicada – czy warto przejść na nową wersję programu?

Potrzeba aktualizacji Archicada, poza korzyściami płynącymi z wprowadzanych udoskonaleń oprogramowania, wynika z konieczności zapewnienia jego stabilnego, pewnego działania. Być może zwróciłeś lub zwróciłaś uwagę, że dawniej premiera Archicada miała miejsce latem, a obecnie odbywa się jesienią. Dlaczego tak jest? Wynika to ze skorelowania produkcji nowych wersji z cyklem produkcyjnym systemów operacyjnych i zapewnienia kompatybilności między nimi (przykładowo macOS Sonoma będzie mieć premierę właśnie jesienią). Zmiany systemów operacyjnych pociągają za sobą konieczność zmian w programach. Przykładowo, jeśli musisz kupić nowy komputer, a posiadasz starszą wersję Archicada, musisz liczyć się z faktem, że nie uruchomisz na nim programu. A aktualizacja wiele wersji do przodu jest po prostu o wiele droższa. Za aktualizacją przemawia również dostępność wsparcia technicznego. W Multibim Przykładamy szczególną wagę do tego, aby użytkownicy mogli uzyskać niezbędną pomoc w przypadku awarii programu. Posiadanie najnowszej wersji daje dostęp do najnowszych narzędzi i pozwala cieszyć się największym bezpieczeństwem pracy z programem.

Nowe funkcje Archicada 27

Nowe opcje Archicada 27 podzielić można na parę obszarów tematycznych: projektowanie, współpraca oraz produktywność. Nowości są bardzo zróżnicowane, jednak ich wspólnym mianownikiem jest usprawnienie czasochłonnych i powtarzalnych procesów. Obok dużych zmian, jak zwykle pojawi się również sporo niewielkich usprawnień, które jednak istotnie poprawią efektywność.

Wersje projektu

Najważniejsza zmiana dotyczy projektowania, które zostało wzbogacone o nową funkcjonalność: Wersje projektu. Do tej pory tworzenie różnych wariantów wymagało dość złożonego operowania Etapami przebudowy lub pracy na Warstwach i ich Kombinacjach. Obecnie proces ten został znacząco uproszczony i posiada narzędzie, dzięki któremu pokażesz różne rozwiązania dowolnego elementu – od rozwiązania balustrady, aż po różne wersje całego budynku i zagospodarowania terenu. Co ważne, przemyślano również możliwość tworzenia różnych Kombinacji wersji – możesz zatem wykonać wiele aranżacji dla różnych pomieszczeń, a następnie dowolnie je ze sobą mieszać. Każda wersja może być następnie przypisana do Widoku, dzięki czemu przełączanie się między nimi jest niezwykle proste. Możesz w ten sposób zapisywać również zestawienia, dzięki czemu łatwo pokażesz różne wersje zagospodarowania terenu i jego bilansu. Jeśli pracujesz przy większych projektach docenisz też fakt, że funkcja działa również z Modułami Hotlink, umożliwiając ich wczytywanie w różnych wersjach.

Nowe funkcje Archicada 27

Nowe funkcje Archicada 27

Współpraca międzybranżowa

Obszar współpracy międzybranżowej również zawiera szereg udoskonaleń. Przede wszystkim, Archicad 27 uzyskał certyfikację dla IFC4 – zarówno import oraz eksport do formatu IFC oparte są o standard buildingSMART. Jednocześnie największą zmianą jest całkowicie odświeżony MEP Modeler. Bardzo uproszczono trasowanie kanałów, rur i koryt, całkowicie eliminując okno wytyczania instalacji. Proces jest obecnie bardzo intuicyjny, a narzędzia uzyskały hierarchiczną budowę, podobną do Słupów czy Belek. Dalej rozwija się też Model analityczny konstrukcji – dodano możliwość manualnej edycji jego węzłów.

Nowe funkcje Archicada 27

Produktywność

Jedne z najciekawszych zmian dotyczą produktywności. Są to niewielkie zmiany, które mają jednak znaczący wpływ na jakość naszej codziennej pracy. Wprowadzenie wielu z nich stanowi odpowiedź na wnioski użytkowników. Jedną z najważniejszych jest pojawienie się Wskaźników odległości. To funkcja znana dobrze np. z Revita. Przy wstawianiu elementu wyświetlą się niebieskie strzałki z odległościami od sąsiednich elementów. Możemy dzięki temu wstawić Obiekt lub Ścianę, od razu w odpowiedniej odległości od innych elementów. Funkcja ta działa również po zaznaczeniu istniejącego elementu, umożliwiając np. zmianę odległości Ścian między sobą. Kolejna świetna opcja to rozwinięcie działań w Podręcznych współrzędnych. Do tej pory klikając na punkt aktywny mogliśmy skrócić lub wydłużyć element odejmując lub dodając żądaną wartość. W Archicadzie 27 rozwinięto tę funkcję, dodając możliwość wykonywania dzielenia i mnożenia.

Nowe funkcje Archicada 27

Dokumentacja i zarządzanie projektem

Zmiany zaszły również w kwestiach zarządzania projektem. Kolejne Atrybuty (Linie i Wypełnienia) otrzymały możliwość układania w foldery. Co bardzo znaczące, foldery pojawiły się również w regułach Zastąpień grafiki, co zapewne większość użytkowników przyjmie z nieskrywaną ulgą. Bardziej wnikliwi Archicadowcy mogą też zauważyć, że zmieniła się nazwa tej ostatniej funkcji, z Wariantów graficznych na Zastąpienia grafiki. Ponadto, w kolejnych miejscach w programie dodano pasek wyszukiwania – np. w Bibliotece tekstur, Menedżerze rysunków, Zastąpieniach grafiki oraz przy wstawianiu Rysunków na Arkusze. Wykonywanie dokumentacji i przetwarzanie danych ilościowych są wspierane przez poprawioną funkcjonalność Zestawień elementów, która pozwala na kolorowanie wierszy tabeli oraz rozdzielanie tytułów separatorami.

Nowe funkcje Archicada 27

Wszystkie nowe funkcjonalności możesz poznać na naszej stronie produktu. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak przystosować pracownię do nowej wersji programu, to koniecznie przeczytaj naszą serię artykułów o Migracji projektów. Znajdziesz tam ogólne porady dotyczące migrowania projektów, a także szczegółowe informacje, jak wykonać migrację projektu indywidualnego oraz projektu Teamwork. Pamiętaj również, aby zawsze być na bieżąco z aktualizacją buildu Archicada – niezależnie od Twojej wersji programu. Warto uruchomić w Środowisku pracy automatyczne sprawdzanie uaktualnień (menu Opcje > Środowisko pracy > Sieć i aktualizacja). Możesz również uruchomić powiadomienie o dostępności uaktualnień przechodząc do menu Pomoc > Sprawdź uaktualnienia.

 

Piotr Bieroński
p.bieronski@multibim.pl

Przeczytaj także
Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Wykonywanie inwentaryzacji architektonicznych z wykorzystaniem technologii skanowania, dzięki precyzyjnym pomiarom laserowym daje dużo lepsze, szybsze i pewne efekty, niż tradycyjne podejście.

02.04.2024
Analiza chłonności w Archicadzie

Analiza chłonności w Archicadzie

Chcemy upraszczać procesy, które są mniej twórcze, a więcej czasu poświęcać na projektowanie. Jednym z nich są analizy chłonności. Jak robić je efektywniej?

05.03.2024

Partnerzy