Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Migracja projektów indywidualnych Archicada

W naszym poprzednim artykule pt. Migracja projektów Archicada opisywaliśmy czym jest proces migracji pomiędzy różnymi wersjami Archicada, a także jakie aspekty należy rozważyć przy jego przeprowadzaniu. W dzisiejszym artykule pogłębiamy tą problematykę i przedstawimy, w jaki sposób należy przeprowadzić migrację projektu indywidualnego oraz jak otwierać pliki zapisane w starych wersjach programu.

migracja projektów Archicad

Migracja projektu indywidualnego do nowszej wersji Archicada

Jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule, przed przystąpieniem do migracji projektu warto sprawdzić tabelę migracji, która wskazuje jakie rozbieżności mogą wystąpić w całym procesie. Tabela posiada dwie części, zależnie od wersji programu, z której następuje migracja. Tabele migracji oraz opisy wyżej wymienionych zagadnień, znaleźć można w pomocy Archicada pod poniższymi linkami:

Aby rozpocząć migrowanie projektu Archicada, otwieramy go po prostu w docelowej wersji programu. Podczas tego procesu zostanie wyświetlone okno dialogowe asystenta migracji, w którym zdecydujemy o potrzebie migracji bibliotek. Tutaj dostępne będą dwie ścieżki: wykonanie migracji lub jej pominięcie. Pamiętajmy, że nowa wersja Archicada będzie bez problemu odczytywała starsze wersje bibliotek Archicada, jednak bez wykonania migracji nie będziemy mieli możliwości skorzystania z ich najnowszych udoskonaleń.

migracja projektu indywidualnego w Archicadzie

Wybieramy opcję “Migracja bibliotek Archicada”. Proces ten może potrwać parę chwil. W tym czasie zostaną wykonane następujące operacje:

  • załadowana zostanie najnowsza biblioteka Archicada.
  • załadowane zostaną biblioteki migracji Archicada.
  • elementy z bibliotek Archicada 13-24 zostaną automatycznie zastąpione najpóźniejszymi kompatybilnymi elementami. Jeśli projekt zawiera elementy z bibliotek w wersji wcześniejszej niż 13 mogą nadal występować brakujące elementy biblioteczne. Należy wtedy w menedżerze bibliotek ręcznie dodać folder “starsze biblioteki migracji”.
  • biblioteki o niższych numerach wersji zostaną usunięte.

Jeśli przy otwieraniu pliku wybierzemy “Pomiń migrację bibliotek”, załadujemy po prostu bibliotekę specyficzną dla wersji projektu – pod warunkiem, że jest ona dostępna na naszym komputerze. W przypadku gdy nie będzie dostępna, wystąpią brakujące obiekty biblioteczne (oznaczone na kondygnacjach charakterystycznymi czarnymi kropkami). Wciąż jednak zachowamy możliwość wykonania migracji w późniejszym czasie. Aby to zrobić, należy przejść do menedżera bibliotek i wybrać przycisk migracji. W takim przypadku wykonane zostaną analogiczne działania jak zaprezentowaliśmy powyżej.

migracja projektu indywidualnego w Archicadzie

Migracja projektu indywidualnego do starszej wersji Archicada

Specyficznym przypadkiem migracji jest ta, w której potrzebujemy zapisać nasz projekt w starszej wersji Archicada. Możliwość ta jest ograniczona i możliwe jest zapisanie projektu tylko i wyłącznie o jedną wersję w tył. Czyli przykładowo korzystając z Archicada 25 mamy możliwość wstecznego zapisu tylko do wersji Archicada 24.

Zapisując projekt do poprzednich wersji Archicada należy liczyć się z utratą części danych. Z uwagi na zmieniające się funkcje programu, nie jest możliwe odczytanie niektórych elementów stworzonych przy pomocy nowych narzędzi. Przykładowo jeśli stworzyliśmy w Archicadzie 25 otwór wieloboczny, po zapisaniu pliku do formatu Archicada 24 i otwarciu go w tej wersji, otwór zostanie całkowicie usunięty.

W tym miejscu warto nadmienić, że posiadając licencję najnowszego Archicada, jesteśmy uprawnieni do pobrania i pracy na wcześniejszych wersjach programu. Jeśli przykładowo korzystamy z Archicada 25, a nasz współpracownik wymaga od nas współpracy w Archicadzie 22, możemy z powodzeniem pobrać i zainstalować tą wersję na tym samym kluczu licencyjnym.

O bibliotekach migracji i nieaktualnych obiektach

Każda wersja Archicada oprócz zmian w zakresie funkcji programu, wprowadza też zmiany w bibliotekach. Obiekty biblioteczne przeważnie pozostają kompatybilne ze swoimi starszymi wersjami i automatycznie je zastępują. Jednak niektóre z nich nie mają kontynuacji w nowszych wersjach programu lub ze względu na duże zmiany w strukturze obiektu nie jest możliwe ich automatyczne zastąpienie przez nowy element. Biblioteki migracji zawierają tylko tego typu obiekty i są w związku z tym dużo mniejsze niż standardowa biblioteka Archicada. Dzięki nim możemy pracować na najnowszych bibliotekach oraz zachować niezbędne obiekty ze starszych wersji. Biblioteki migracji znajdziemy w folderze z instalacją Archicada. Są one podzielone na dwa foldery:

  • biblioteki migracji – zawierający biblioteki migracji od Archicada 13-24.
  • starsze biblioteki migracji – zawierający biblioteki migracji Archicada 10-12.

Biblioteki migracji są wykorzystywane również w przypadku kiedy program wykryje powielające się elementy biblioteczne (np. kiedy wczytane zostaną dwie biblioteki Archicada). W menedżerze bibliotek zobaczymy wtedy dodatkowy przycisk pozwalający wykonać optymalizację bibliotek. W procesie optymalizacji stare biblioteki Archicada zostaną zastąpione nowymi, oraz załadowane zostaną biblioteki migracji.

migracja projektu indywidualnego w Archicadzie

Pamiętajmy, że jeśli w naszym projekcie znajduje się nieaktualny obiekt, który chcemy ręcznie zamienić na najnowszy odpowiednik, to możemy dokonać jego manualnej zamiany. W takim przypadku warto skorzystać z opcji transferu parametrów (strzykawka i pipeta), która umożliwi nam przeniesienie najważniejszych parametrów. Przetransferowane zostaną tylko te parametry, które są możliwe do przetłumaczenia. Pozostałe parametry musimy ustawić ręcznie.

Otwieranie plików bardzo starych wersji Archicada

Migrowanie projektów nierozłącznie wiąże się z tematem korzystania z bardzo starych wersji Archicada oraz otwierania plików w nich zapisanych. Problematyka ta wynika z możliwości otwierania i zapisywania plików poszczególnych wersji, ale również kompatybilności kluczy licencyjnych.

Jeśli chodzi o kwestię obsługi starszych plików w formatach PLN, to obecna wersja Archicada 25 ma możliwość ich odczytywania aż do wersji 8.1. Możliwość ta zmienia się zależnie od wersji, którą posiadamy. Informacje o kompatybilności plików w różnych odsłonach Archicada możemy znaleźć TUTAJ. Otwieranie wersji starszych niż Archicad 10 wymaga zastosowania specjalnego konwertera. Umożliwia on zapisanie starszych plików do Archicada 10. Konwertery można znaleźć TUTAJ.

W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na fakt, że czasami nie chcemy wykonywać migracji, a jedynie otworzyć plik w jego natywnym środowisku. Funkcjonujące obecnie licencyjne klucze wirtualne i fizyczne CodeMeter nie współpracują ze wszystkimi archiwalnymi wersjami programu. Najwcześniejszą kompatybilną z nimi wersją jest Archicad 10, dlatego też właśnie do tego formatu pozwalają przekształcać pliki wspomniane wcześniej konwertery. Informacje o kompatybilności kluczy Archicada możemy znaleźć TUTAJ, oraz w podlinkowanej powyżej tabeli kompatybilności plików.

 

Przeczytaj także
Praca zespołowa w Archicadzie

Praca zespołowa w Archicadzie

Jak dobrze zaplanować pracę zespołową w Archicadzie? Jak mądrze nią zarządzać i się nie pogubić? Z pomocą przychodzi BIMcloud – platforma do pracy zespołowej. Przeczytaj artykuł i zobacz, jak ją wykorzystać.

26.06.2024
Jak w pełni wykorzystać możliwości BIM w 2024 roku?

Jak w pełni wykorzystać możliwości BIM w 2024 roku?

Jest wiele obszarów, w których implementacja BIM może usprawnić Twoją pracę. Korzyści płynące z wdrożenia mogą Ci posłużyć niezależnie od tego czy projektujesz, wykonujesz, czy inwestujesz w budynki. W tym artykule analizujemy, jak możesz w pełni wykorzystać BIM.

05.06.2024

Partnerzy