Projektowanie zagospodarowania terenu (PZT) to jeden z kluczowych elementów dokumentacji architektonicznej. Prawo budowlane, warunki techniczne i liczne rozporządzenia sprawiają, że stworzenie poprawnego i czytelnego PZT wymaga wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich narzędzi.
Proces ten można podzielić na dwa główne etapy: analizę chłonności i koncepcję oraz projekt budowlany i wykonawczy. Każdy z tych etapów niesie za sobą inne wyzwania, ale również otwiera możliwości optymalizacji pracy dzięki narzędziom dostępnym w Archicadzie. W tym artykule opisujemy, jak poradzić sobie z tymi wyzwaniami rysując PZT w Archicadzie.
Przygotowanie analizy chłonności i koncepcji to jeden z pierwszych etapów pracy nad projektem, który trzeba dostosować do przestrzennych uwarunkowań działki czy przepisów. Równie istotna jest współpraca z inwestorem, który wnosi swoje wymagania. Połączenie kreatywności z precyzją wymaga od nas dużego doświadczenia i zaawansowanych umiejętności. W tym etapie kluczową rolę odgrywają dane geodezyjne, do których należą mapy, a także model terenu i geometria otoczenia. Odpowiednie przygotowanie tych elementów stanowi solidny fundament do podejmowania właściwych decyzji na każdym etapie projektu. Dzięki narzędziom Archicada oraz Multibim, możliwe jest nie tylko znaczne uproszczenie pracy, ale także eliminowanie ryzyka wystąpienia kosztownych błędów. W kolejnych sekcjach przyjrzymy się, jak optymalnie przejść przez ten etap, zaczynając od pracy z podkładem mapowym.
Mapa w postaci pliku DWG stanowi często początek naszej pracy, ale wraz z nią pojawiają się pytania: jak ją odpowiednio umieścić w pliku, czy wybraliśmy odpowiednie jednostki, w jaki sposób dopasować ją do kierunku północy? Można poczuć się nieco zagubionym, dlatego warto skorzystać ze sprawdzonego schematu, aby uniknąć późniejszych problemów. W tym celu możesz posłużyć się naszym przewodnikiem serii Tips&Tricks tutaj.
Znacznym ułatwieniem przy wymianie danych jest możliwość ustawienia punktu geodezyjnego, dzięki któremu możesz pracować blisko początku układu współrzędnych Archicada, ale podczas eksportowania z programu nasza mapa otrzyma prawdziwe współrzędne. Raz dobrze ustawiona mapa może być podmieniona w menedżerze rysunków, dzięki czemu łatwo ją zaktualizujesz.
Gotowy model 3D terenu oraz otoczenia jest niezwykle pomocny w lepszym zrozumieniu kontekstu przestrzennego inwestycji. Wykonanie takiego modelu jest możliwe w Archicadzie przy użyciu dostępnych narzędzi, takich jak siatka, kształt czy strop. Możemy również zaimportować gotowy model np. z geoportalu. W przypadku posiadania danych od geodety możliwe jest również automatyczne tworzenie ukształtowania terenu na podstawie punktów wysokościowych — szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji Archicada – link.
Od samego początku procesu projektowego konieczne jest zweryfikowanie zamierzenia z wymaganiami Prawa Budowlanego, Warunków Technicznych oraz zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W wielu pracowniach nadal funkcjonuje rozdzielenie rysunku 2D od modelu 3D, a wskaźniki często oblicza się w arkuszu kalkulacyjnym, co bywa bardzo nieefektywne.
Archicad wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom, umożliwiając realizację wszystkich tych czynności w jednym środowisku pracy. Powierzchnie można odczytać bezpośrednio z wielu elementów modelu bryłowego, takich jak strefy czy stropy. Dzięki temu model można zestawić i prezentować zarówno w oknie 2D, jak i 3D. Dodatkowym atutem Archicada jest pełna synchronizacja między tymi przestrzeniami, a także z zestawieniami.
W Multibim staramy się możliwie upraszczać projektowanie, dlatego tworzymy nasze autorskie narzędzie, do których należy Multibim SITE. Dzięki niemu masz możliwość automatycznego i wizualnego weryfikowania spełnienia wskaźników korzystając z dedykowanej palety. W celu sprawdzenia, a także do wykonania bilansu terenu, możesz wczytać wszystkie elementy modelu, które zawierają parametr powierzchni. Nie potrzebujesz tworzyć właściwości z wyrażeniami, a także definiować reguł obliczeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bilansowaniu terenu w Archicadzie z wykorzystaniem Multibim SITE, zapraszamy do naszego artykułu na ten temat tutaj.
Tworzenie wielu wersji naszej koncepcji często wiązało się z rozdzieleniem ich do osobnych plików. Archicad pozwala na przeprowadzanie analiz i tworzenie wariantów w jednym pliku, dzięki funkcji wersji dostępnej od Archicada 27.. W naszym dodatku Multibim SITE również umożliwiamy tworzenie wielu konfiguracji. Aby stworzone warianty były atrakcyjnie zaprezentowane, warto wykorzystać dostępne narzędzia. Pomocne w przypadku zaprezentowania koncepcji PZT są widoki perspektywiczne i aksonometrie umożliwiające szybkie wizualne porównanie koncepcji. Szczególnie polecamy dokumenty 3D, mając na myśli widok z góry generowany bezpośrednio z modelu, który można łatwo zwymiarować i opisać etykietami. Tak przygotowane materiały nie tylko prezentują się profesjonalnie, ale pozwalają zachować wszystkie istotne szczegóły projektu.
Przejście do etapu projektu budowlanego lub wykonawczego wymaga od architekta dużej precyzji i uwagi. Zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane, to właśnie Projekt Zagospodarowania Terenu, będący integralną częścią Projektu Budowlanego, podlega weryfikacji przez organy administracji architektoniczno-budowlanej. Dlatego odpowiednio przygotowany rysunek PZT staje się ważnym elementem całej dokumentacji, mającym bezpośredni wpływ na uzyskanie pozwolenia na budowę. Jak zatem stworzyć go w sposób dokładny i zgodny z wymaganiami? Poniżej dzielimy się sprawdzonymi wskazówkami.
Opracowując model BIM, zawsze warto zastanowić się, na której kondygnacji powinien znajdować się dany element projektu. W przypadku PZT sprawa nieco się komplikuje, ponieważ zazwyczaj najlepszą kondygnacją do rysowania PZT, jest ta na której mamy parter naszego budynku. Jest to spowodowane bezpośrednim powiązaniem przyziemia z otaczającym terenem, którego ukształtowanie oraz parametry geodezyjne są zdefiniowane i oddziaływują na projekt zagospodarowania.
Archicad, dzięki możliwości różnorodnej reprezentacji modelu oraz zastąpień graficznych, umożliwia przygotowanie PZT bezpośrednio na kondygnacji parteru. Metoda ta ma wiele zalet, jak chociażby synchronizacja 3D z rysunkami 2D, ale wymaga precyzyjnego modelowania oraz odpowiedniego operowania ustawieniami widoków. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Archicadem lub preferujesz alternatywną metodę, możesz rysować PZT na dodatkowej kondygnacji – powyżej lub poniżej modelu budynku, lub w całkowicie niezależnym widoku 2D. Warto jednak pamiętać, że ten sposób wymaga ręcznego rysowania wszystkich elementów od podstaw. W takim przypadku paleta podrys i porównanie może okazać się niezwykle przydatna.
Niezależnie od wybranej metody, dobrze jest, aby od początku rysować PZT w skali, w jakiej będzie później drukowany. Taki sposób pracy pozwala na dokładne dopasowanie wielkości tekstów, linii, kreskowań i innych elementów rysunku, w których zależy nam na czytelności. Archicad umożliwia tworzenie własnych wzorów kreskowań oraz linii, jednak chciałbym w tym miejscu przedstawić Multibim SHAPE dzięki któremu możesz zaoszczędzić czas, korzystając z gotowych, najczęściej używanych oznaczeń graficznych podczas rysowania PZT, takich jak linie obowiązującej i nieprzekraczalnej zabudowy, granice działki czy terenu opracowania. Dodatkowo narzędzie pozwala automatycznie numerować narożniki oraz wypełniać wskazany obrys kreskowaniem. Na ten temat powstał odcinek z serii T&T, do którego link znajdziesz tutaj.
Archicad pozwala zautomatyzować wiele procesów. Korzystając z Multibim STANDARD, zyskujesz dostęp do gotowych stref, obiektów małej architektury czy szablonów zestawień, w których znajdziesz również legendę do użytych linii. Wszystko co przygotowaliśmy możesz dowolnie rozbudowywać i dostosowywać do Twojego projektu. Co więcej, w STANDARDZIE znajdziesz translatory, które umożliwiają bezproblemowy eksport i import danych, wspierając komunikację z branżystami i geodetami.
Projektowanie Projektu Zagospodarowania Terenu (PZT) w Archicadzie to proces pełen wyzwań, ale także możliwości, które znacząco ułatwiają codzienną pracę. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu funkcji Archicada i narzędzi Multibim, możesz zoptymalizować ten proces. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak efektywnie rysować PZT w Archicadzie serdecznie zapraszamy na nasz webinar:
„Projekt zagospodarowania terenu w Archicadzie – Wyzwania architekta podczas rysowania PZT”
📅 Data: 19 lutego
🕒 Godzina: 10:00
💻 Link: Zarejestruj się teraz
Podczas spotkania omówimy najważniejsze zagadnienia związane z PZT, zaprezentujemy praktyczne wskazówki oraz pokażemy, jak wykorzystać zaawansowane funkcje Archicada, aby przyspieszyć i usprawnić swoją pracę. Nie zabraknie również odpowiedzi na Wasze pytania.
Zarejestruj się już dziś i zyskaj wiedzę, która pozwoli Ci działać jeszcze skuteczniej!
Wojciech Remer
w.remer@multibim.pl