Webinar: Czy Archicad to program dla mnie? Zapisz się!
Webinar: Czy Archicad to program dla mnie? Zapisz się!

Jak bilansować PZT w Archicadzie? Oto Multibim SITE

Premiera nowego Archicada 27 to czas intensywnej interakcji pomiędzy użytkownikami Archicada na całym świecie. Wszyscy jesteśmy podekscytowani nowymi funkcjami, które stanowią przedmiot ożywionych dyskusji również w naszym zespole. Ekscytacja jest w naszym przypadku szczególnie wyczuwalna, ponieważ w czasie, kiedy Graphisoft pracował nad Archicadem 27, nasz zespół techniczny przygotował dla Ciebie nową wersję narzędzi Multibim TOOLS. Jesteśmy przekonani, że pozwolą Ci one wycisnąć z Archicada jeszcze więcej! Szczególnie jednak dlatego, że przyszedł czas na nowego członka naszej rodziny: Multibim SITE. Jest to narzędzie, które pomoże Ci sprawnie bilansować projekt zagospodarowania terenu w Archicadzie oraz analizować chłonność działek.

Multibim SITE

Multibim TOOLS w pracy architektów

Narzędzia Multibim TOOLS dla Archicada od początku budujemy i rozwijamy na podstawie naszych i Waszych doświadczeń jako praktykujących projektantów. Rozmowy z użytkownikami przeprowadzone w trakcie szkoleń, webinarów i udzielania wsparcia technicznego pozwalają nam identyfikować najważniejsze zagadnienia wymagające usprawnienia. Staramy się tworzyć narzędzia, które rozwiązują zgłaszane przez Was problemy i wiemy, że największy potencjał automatyzacyjny tkwi w czynnościach, które są wykonywane często i są czasochłonne. Staramy się, aby nasze narzędzia dawały wrażenie „zrośniętych” z Archicadem. Chcemy, aby działały przynajmniej tak dobrze, jakby zostały zaprojektowane przez twórców tego programu.

Budujemy je w oparciu o interfejs programowania Archicada (tzw. API). Dzięki temu uzyskujemy pełną integrację z programem, niedostępną np. w przypadku bibliotek obiektów GDL. Sam Archicad obejmuje szereg narzędzi, zbudowanych przez Graphisoft właśnie w taki sposób, np. wymiana plików IFC, model analityczny konstrukcji, RoofMaker, czy Zestawienia. Ważnym aspektem projektowania dodatków jest dla nas prostota interfejsu. Archicad, który jest pod tym względem świetnie dopracowany, dostarcza nam najlepszych wzorców. Do Waszej dyspozycji oddaliśmy do tej pory trzy narzędzia:

  • SUN – dla osób projektujących budynki w obszarach zurbanizowanych. Pozwala w sposób całkowicie automatyczny wyliczyć nasłonecznienie lokali w oparciu o model budynku i słońce Archicada.
  • PARTS – wykorzystywane w przypadku, gdy musimy wykonać szczegółowy model. Pozwala rozbijać elementy warstwowe i złożone do pojedynczych komponentów – zachowując możliwość ich edycji oraz wstawiania okien i drzwi do rozbitych ścian.
  • ZONES – pozwalające na tworzenie podłóg i sufitów na podstawie stref Archicada.
  • STANDARD – kompleksowa konfiguracja pliku wzorca projektu, zawierająca setki skonfigurowanych ulubionych obiektów bibliotecznych, uporządkowane atrybuty, widoki, arkusze, zestawy publikacji i translatory.

Do tego grona dołącza obecnie Multibim SITE: narzędzie poprawiające system pracy związany z obliczaniem wskaźników zagospodarowania terenu. Spróbujmy zastanowić się, dlaczego taki dodatek jest w ogóle potrzebny oraz prześledźmy, jak działa.

Dlaczego PZT jest tak ważne?

Projekty zagospodarowania terenu są przeważnie powierzane najbardziej doświadczonym projektantom. Dzieje się tak ponieważ zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane to one podlegają sprawdzeniu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej pod kątem zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi. To w PZT ustalone zostają: ukształtowanie terenu, lokalizacja budynku, układ komunikacyjny i sieci uzbrojenia. Jego ważną częścią jest bilans terenu, czyli wykazanie spełnienia wskaźników zawartych np. w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jest to niezbędny element do uzyskania pozwolenia na budowę. Często zanim w ogóle dojdzie do zlecenia, projektanci sprawdzają dla inwestorów parametry działki przed jej zakupem, wykonując tak zwane analizy chłonności.

Tylko nieliczne opracowania tego typu kończą się realizacją. Proces ten jest kluczowy, ponieważ to wtedy ustalone zostają najbardziej istotne parametry projektowe, które definiują kształt projektu architektonicznego. Oczywiście już sam Archicad usprawnia tworzenie analiz dzięki pracy na modelu, jednak nawet wykorzystanie automatycznych zestawień jest dalekie od ideału. Możemy wymodelować budynek i otoczenie np. strefami i wykonać zestawienie ich powierzchni. Wyniki eksportujemy do Excela, w którym zwykle odbywa się właściwa analiza. Po drodze powstaje wiele dodatkowych pytań. Przykładowo, co zrobić z powierzchniami mieszanymi? Jak kontrolować różne konfiguracje w Archicadzie? Czy nie pomylisz się sprawdzając wskaźniki? Te oraz inne problemy rozwiązuje Multibim SITE.

Jak działa Multibim SITE?

Multibim SITE po zainstalowaniu dodaje do interfejsu paletę, która może zostać przypięta. Dzięki temu proces weryfikacji odbywa się równolegle z pracą na modelu – nie ma konieczności przełączania się do innego okna. Praca polega na przypisywaniu elementów modelu do konkretnych typów powierzchni. Na ich podstawie narzędzie oblicza i weryfikuje przyjęte wskaźniki. Interfejs operuje prostymi, powtarzalnymi schematami, dzięki czemu obsłużą go nawet mniej zorientowani w Archicadzie użytkownicy. Paleta poprowadzi Cię przez proces analizy w sposób prosty i zrozumiały, bez konieczności definiowania złożonych zestawień. Przykładowy system pracy w dodatku prezentuje się następująco:

1. Zaczynasz od utworzenia konfiguracji. Zapisuje ona wszystkie działania, które wykonasz w następnych krokach. Jeśli przykładowo Twój obszar opracowania leży na dwóch terenach MPZP i musisz je bilansować osobno – po prostu tworzysz dwie konfiguracje.

2. Następnie definiujesz obszar opracowania, czyli powierzchnię bilansu. Po prostu zaznacz Strefę lub inny element na rzucie lub w 3D i przyporządkowujesz ją jako obszar opracowania używając ikony z plusem. Wartość powierzchni zostaje pobrana z elementu i zapamiętana. Jeśli nie znasz jeszcze dokładnego obrysu, ponieważ dysponujesz tylko podkładem w PDF, możesz wpisać powierzchnię ręcznie (dotyczy to wszystkich typów powierzchni w dodatku). Kolejny krok to uzupełnienie wymaganych wskaźników zgodnie z np. MPZP lub WZ.

3. Możesz zacząć modelować bryłowo budynek i PZT używając różnych narzędzi. Przykładowo kondygnacje budynków możesz utworzyć Stropami, a teren Siatkami. Niemal wszystkie chwyty są dozwolone – możesz używać Stref, Stropów, Dachów, Kształtów, Siatek, a nawet Wypełnień, czyli wszystkich elementów posiadających parametr powierzchni na rzucie. Powierzchnie elementów modelu przyporządkowujesz do wskazanych w palecie typów ikoną plusa. Paleta wyświetla sumaryczną wartość powierzchni wszystkich dodanych elementów. Jeśli nie masz pewności, które elementy zostały dodane możesz zaznaczyć je na rzucie lub w 3D przyciskiem, aby zweryfikować jakie elementy są zliczane. Jeśli potrzebujesz, możesz wprowadzać powierzchnie łączone i określać procent ich udziału – np. jeśli projektujesz geokraty.

4. Aby zweryfikować spełnienie wskaźników, prostu klikasz „Zweryfikuj” i odczytujesz wyniki. Jeśli wskaźniki nie zostały spełnione, wprowadzasz poprawki w modelu. Możesz na bieżąco aktualizować wartość każdej powierzchni klikając przycisk z zielonymi strzałkami. Możesz też po prostu ponownie kliknąć „Zweryfikuj” – program pozwoli Ci zaktualizować wartości wszystkich powierzchni na podstawie modelu.

5. Na końcu możesz uaktualnić informacje. Dodatek stworzy właściwości, które zostaną zapisane w każdym z elementów. Dzięki temu łatwo utworzysz tabelę zestawienia. Dodatkowo wartości wskaźników zostaną zapisane w Info Projektu, co pozwoli je przywoływać przy pomocy autotekstów.

To oczywiście przykładowa ścieżka postępowania. Jeśli chcesz zobaczyć, jak pracuje się w Multibim SITE, zachęcam Cię do obejrzenia prezentacji, którą przygotowaliśmy z okazji premiery Archicada 27 i nowych Multibim TOOLS.

Korzyści z zastosowania Multibim SITE

Podsumowując, możliwości Archicada w zakresie wspierania projektowania zagospodarowania terenu są rozbudowane. Już samo posiadanie modelu i możliwość tworzenia zestawień, stanowią pomoc w stosunku do tradycyjnego systemu pracy. Jednak Multibim SITE rozszerza te możliwości i optymalizuje cały proces, czyniąc go szybszym i bardziej intuicyjnym w stosunku do zastosowania standardowych narzędzi Archicada. Szczególnie warto zwrócić uwagę na następujące obszary:

  • Wstępne modelowanie nie zawsze chcesz wykonywać tylko Strefami. Mieszanie narzędzi ma swoje konsekwencje i powoduje konieczność przebudowywania Zestawień i używania dodatkowych właściwości i wyrażeń. Multibim SITE zapewnia elastyczność, ponieważ odczytuje powierzchnię ze wszystkich elementów mających parametr powierzchni.
  • Zestawienia nie dają Ci prostej, automatycznej i wizualnej możliwości sprawdzania spełnienia wskaźników – musisz za każdym razem interpretować otrzymane liczby. Paleta dodatku od razu wskazuje graficznie, czy spełniasz wymagania, redukując ryzyko błędu.
  • Weryfikowanie wskaźników wymaga przełączania się między oknami rzutu/3D i Zestawieniami, co utrudnia pracę koncepcyjną. Multibim SITE jest paletą, więc na bieżąco kontrolujesz jak każda zmiana geometrii wpływa na wskaźniki.
  • Prowadzenie jakichkolwiek obliczeń wymaga użycia Excela lub tworzenia w Archicadzie właściwości z wyrażeniami. Jest to trudny i złożony proces – szczególnie dla początkujących. Dodatek samodzielnie oblicza wskaźniki, bez konieczności definiowania reguł obliczeń przez użytkownika.
  • Bilansowanie różnych terenów MPZP wymaga czasochłonnego kategoryzowania Stref lub tworzenia dodatkowych właściwości, które je wyróżnią w Zestawieniach. Konfiguracje w Multibim SITE zapewniają kontrolę nad poszczególnymi obszarami opracowania.
  • Informacja powstała w efekcie tworzenia Zestawień nie jest zapisywana jako stała wartość w żadnym miejscu. Wyniki bilansu wykonanego w Multibim SITE są zapisywane w Info Projektu, dzięki czemu możesz je przywołać w dowolnym miejscu autotekstami. Daje Ci to pojedyncze, pewne źródło informacji o wskaźnikach.

Jesteśmy przekonani, że nowe narzędzie pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu i da większą pewność poprawności proponowanych rozwiązań. Jeśli masz pytania lub sugestie dotyczące działania naszego dodatku, napisz do nas na tech@multibim.pl. A jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat naszych narzędzi, to dobrą okazją ku temu będzie nasz otwarty webinar i zarazem oficjalna premiera tegorocznych dodatków, które odbędą się już 25.10.2023 o godzinie 10:00. Link do rejestracji znajdziesz tutaj. Serdecznie zapraszam!

Piotr Bieroński
p.bieronski@multibim.pl

Przeczytaj także
Zalety wykorzystania wzorca projektu w Archicadzie dla projektów architektury i wnętrz

Zalety wykorzystania wzorca projektu w Archicadzie dla projektów architektury i wnętrz

Dobrze skonfigurowany wzorzec projektu w Archicadzie, to narzędzie, które wspomaga zarówno osoby początkujące jak i zaawansowane.

02.12.2024
Bimcloud w Archicad Collaborate i Archicad Studio

Bimcloud w Archicad Collaborate i Archicad Studio

W zależności od wybranej wersji BIMcloud, zespoły projektowe mają dostęp do różnorodnych funkcji wspierających efektywną współpracę.

30.10.2024
0
    0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu