Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Technologia BIM i oprogramowanie Archicad w pracowni architektonicznej w praktyce.

Wywiad z Pawłem Łapaczem z biura projektowego Łapacz Winkowski Architekci z Wrocławia. 

Pracownia Łapacz Winkowski działa od 6 lat lat na terenie Wrocławia i okolic. Czy od początku powstania firmy stosowali Państwo oprogramowanie BIM, czy też był to pewien proces wdrażania tej technologii?

Świadomość konieczności wdrożenia technologii BIM towarzyszyła nam od początku budowania spółki. Szukaliśmy jednak odpowiedniego momentu, w którym rynek i nasz pomysł na firmę będą gotowe na to rozwiązanie. Jesteśmy nowoczesną pracownią nastawioną na optymalizację pracy i wdrażanie nowych technologii, dlatego w 2016 roku jako pierwsza pracownia architektoniczna w Polsce zakupiliśmy skaner laserowy 3D wraz z dedykowanym oprogramowaniem. Inwestycja ta znacząco wpłynęła na naszą konkurencyjność na rynku i wykreowała obraz rozwoju firmy w kierunku nowych technologii. Wraz z dynamicznie powiększającym się zespołem, w roku 2020 podjęliśmy ostateczną decyzję o wdrożeniu technologii BIM w naszej pracowni.

Prowadzą Państwo poważne projekty, które są częścią dużych inwestycji budowlanych. Jak technologia BIM pomaga w tych działaniach?

Technologia BIM niezwykle ułatwia nam codzienną pracę. Dzięki niej optymalizujemy procesy poprzez wykluczenie szumów komunikacyjnych w zespołach projektowych, możliwość wcześniejszego wykrywania kolizji w projektach branżowych, a także usprawnienie przepływu informacji na linii inwestor-projektant-wykonawca. Wszystko to przekłada się na efektywne wykorzystanie czasu na każdym z etapów projektu, a w konsekwencji realne zaoszczędzone pieniądze dla inwestora.

Czy konstruktorzy, instalatorzy, generalni wykonawcy również korzystają z oprogramowania BIM przy realizacji całego procesu budowlanego?

Niestety, oprogramowanie BIM nie jest jeszcze w powszechnym użyciu. Liczymy, że niebawem stanie się to standardem w projektach architektonicznych. W trakcie wdrażania oprogramowania zarówno konstruktorzy jak i branżyści wyrażali zainteresowanie i chęć wykorzystania oprogramowania BIM w swojej pracy. Nie ukrywam, że ustandaryzowanie narzędzia pracy dla wszystkich osób zaangażowanych w proces projektowania znacząco wpłynie na jakość projektu. Oprogramowanie BIM jest świetnym narzędziem, które rekomenduję wszystkim architektom. Z pewnością niebawem będzie to podstawowym narzędziem wszystkich pracowni.

Jakie oprogramowanie BIM wykorzystują Państwo do realizacji swoich projektów?

Wykorzystujemy oprogramowanie ArchiCAD pod opieką Multibim.

Co zaważyło na tym, że zdecydowali się Państwo na zakup oprogramowania Archicad od Multibim?

Przede wszystkim Multibim oferuje zakup oprogramowania razem z programem wdrożeniowym i szkoleniami on-line. Kolejnym ważnym aspektem, który zaważył na podjęciu współpracy jest duże doświadczanie Multibimu w używaniu skanowania laserowego do modelowania BIM.

Jak przebiegało wdrożenie oprogramowania Archicad przez Multibim?

Punktem wyjściowym do wdrożenia było sprawdzenie naszych metod pracy. Po audycie Multibim zorganizował 2 dni intensywnego szkolenia dla całego zespołu w biurze naszej pracowni. Kolejne szkolenia odbyliśmy już w formie on-line. Oprócz szkoleń dedykowanych użytkownikom, Multibim oferuje również udział w szkoleniach dla BIM Managerów, organizowanych przez Graphisoft. Mamy przyjemność pracować z Janem Janikiem, architektem i wielkim fanem technologii BIM, który od samego początku brał czynny udział w procesie wdrożeniowym i naturalnie objął rolę Managera BIM w naszej pracowni. Dzięki zdobytej wiedzy podczas szkoleń wspiera nas w wyborze sposobu realizacji zadań projektowych od strony narzędziowej, prowadzi szkolenia wewnętrzne dla pracowników oraz szuka możliwości automatyzacji procesów i innowacyjnych rozwiązań.

Jak wygląda współpraca z Multibim po zakończeniu wdrożenia. Czy korzystają Państwo z cyklicznych szkoleń, bądź wsparcia technicznego?

Jesteśmy w stałym kontakcie z Multibim. W początkowym okresie wdrażania korzystaliśmy z programu szkoleń on-line. Na tym etapie korzystamy jedynie z ich wsparcia technicznego. Z pewnością skorzystamy z kolejnych szkoleń, aby być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, które umożliwia oprogramowanie BIM.

Przeczytaj także
Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Wykonywanie inwentaryzacji architektonicznych z wykorzystaniem technologii skanowania, dzięki precyzyjnym pomiarom laserowym daje dużo lepsze, szybsze i pewne efekty, niż tradycyjne podejście.

02.04.2024
Analiza chłonności w Archicadzie

Analiza chłonności w Archicadzie

Chcemy upraszczać procesy, które są mniej twórcze, a więcej czasu poświęcać na projektowanie. Jednym z nich są analizy chłonności. Jak robić je efektywniej?

05.03.2024

Partnerzy