Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Pięć powodów, dla których warto stosować openBIM

Wykorzystanie otwartego systemu pracy BIM może poprawić interoperacyjność i podnieść jakość współpracy w projektach i w całym cyklu życia obiektu, przynosząc wymierne korzyści biznesowe. Przedstawiamy pięć powodów, dla których warto stosować podejście openBIM.

W porównaniu do tradycyjnej koordynacji opartej na 2D, wykorzystanie BIM we współpracy międzybranżowej poprawia ogólną wydajność procesu inwestycyjnego oraz jakość dostarczanych danych. Ponadto podejście oparte na openBIM, w przeciwieństwie do tzw. closedBIM, pozwala na bardziej efektywny przepływ danych pomiędzy zainteresowanymi stronami, redukuje nieporozumienia i poprawia szybkość pracy.

Otwarty kontra zamknięty

„Zamknięty BIM” zazwyczaj polega na tym, że dostarczanie wszystkich narzędzi i oprogramowania koniecznego do koordynacji projektu i zarządzania zespołami jest w rękach jednego producenta. W takim zamkniętym ekosystemie oprogramowania nie myśli się o otwartych, standardowych formatach do wymiany danych, gdyż wszystko jest uporządkowane przez jednego, konkretnego dostawcę.

W openBIM, dzięki otwartym i międzynarodowym standardom, można stosować różne narzędzia i oprogramowanie, niezależnie od dostawcy. Przepływ i dostęp do danych zapewniony jest w każdej chwili, co również wpływa na bezpieczeństwo i zmniejszenie ryzyka ich utraty.

Powód 1: Gwarantowany dostęp do danych

Dzięki openBIM dane przechowywane są w otwartych standardach, takich jak IFC, BCF i innych, co gwarantuje dostęp do nich w dowolnym czasie. Format, w którym przechowywane są dane, nie jest zastrzeżonym formatem działającym wyłącznie z oprogramowaniem jednego producenta. Otwarte formaty BIM zostały upublicznione, aby możliwe było odczytanie i zrozumienie informacji, które są zawarte w projekcie.

Wiele organizacji przekonało się o tym na własnej skórze. Przykładem może być projekt platformy wiertniczejna Morzu Północnym, który został zrealizowany w całości przy użyciu zastrzeżonych narzędzi, a dane były bezpiecznie przechowywane w kontrolowanym centrum danych właściciela platformy. Po upływie zaledwie 5 lat, kiedy platforma wymagała inwentaryzacji i rozbudowy, na rynku nie było już żadnego oprogramowania, które mogłoby odczytać 5-letnie pliki. Dostawca oprogramowania zdecydował, że obsługa starych plików nie leży w jego obowiązkach. Dlatego też cały model platformy wiertniczej został utracony, a architekci i konstruktorzy byli zmuszeni do wykonania całego projektu po raz kolejny, od podstaw.

Gdyby ta inwestycja została wcześniej zrealizowana z wykorzystaniem standardów openBIM, nie pojawiłby się tak poważny problem, jak utrata danych i informacji, gdyż otwarte podejście do BIM gwarantuje możliwość ich odczytu w każdej chwili, niezależnie od stosowanego oprogramowania i jego wersji.

Powód 2: Innowacyjne narzędzia

Kiedy dane przekazywane są na podstawie otwartych standardów, w formatach, które każdy może odczytać, możemy swobodnie korzystać z nowych rozwiązań i innowacji, usprawniających procesy.

Spójrzmy na to, jak kształtował się Internet. Obecnie wszystkie dane przesyłane są za pomocą otwartych i standardowych protokołów, a każda pojedyncza strona internetowa jest zapisana w otwartym, standardowym formacie HTML. Podobnie rzecz się ma z wyszukiwarką Google, która nie funkcjonowałaby bez otwartych standardów danych.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku branży architektonicznej, inżynieryjnej czy budowlanej. Wszystkie te branże zmuszone są ze sobą współpracować podczas procesu projektowego, inwestycyjnego i wykonawczego, a współpraca ta często polega na wymianie informacji, danych, projektów i modeli. To z kolei wymusza na branży poszukiwanie nowych rozwiązań usprawniających przepływy danych i tutaj właśnie tworzą się innowacje, ciekawe rozwiązania w postaci narzędzi i programów.

Gdyby wszystkie dane związane z cyklem życia dowolnego obiektu budowlanego mogły swobodnie przepływać w otwartych formatach, spowodowałoby to rozkwit innowacyjnych narzędzi, które przyspieszyłyby dążenie branży do zrównoważonego rozwoju. Dlatego wszyscy architekci i inni uczestnicy procesów budowlano-inwestycyjnych wybierający narzędzia, które wspierają otwarte formaty BIM, przyczyniają się do rozwoju innowacji w branży budowlanej.

Powód 3: Odporność danych

Jeżeli ukończenie projektu danej inwestycji jest uzależnione od jednego dostawcy, zwiększa się ogólne ryzyko utraty danych takiego projektu. Projekty, które mogą korzystać z kilku różnych narzędzi od różnych dostawców, mają najniższy współczynnik ryzyka.

Umożliwienie obsługi współpracy projektowej przez kilka narzędzi programowych zwiększa wybór projektantów i dostawców, a to z kolei zapewnia elastyczność w realizacji projektu. Stosując otwarte standardy BIM nawet poważne problemy z jednym z projektantów czy dostawców, nie spowodują „wykolejenia się” projektu czy jego opóźniania.

Powód 4: Bezpieczeństwo

Kiedy używamy otwartych standardów BIM, dane są przechowywane w formatach takich jak IFC czy też BCF, co gwarantuje dostęp do nich w każdej chwili. Dodatkową korzyścią, która wiąże się z tym podejściem, jest znacznie wyższy stopień bezpieczeństwa.

Dostawca, który tworzy narzędzie do projektowania, ale decyduje się na przechowywanie danych w swoim własnym, zastrzeżonym formacie, nie zapewnia ich transparentności. Nie będzie to miało miejsca w przypadku formatu opartego na otwartych standardach, ponieważ wszystko jest przejrzyste, a użytkownicy wiedzą dokładnie, co wchodzi w skład danego pliku. Strategia oparta na openBIM, polegająca na stosowaniu otwartych międzynarodowych standardów, zapewnia lepsze bezpieczeństwo i kontrolę danych, zmniejszając ogólne ryzyko projektu.

Powód 5: Elastyczne zabezpieczenia na przyszłość

Stosując openBIM mamy również możliwość wyboru różnych dostawców, a prawdopodobieństwo uzyskania bardziej innowacyjnego oprogramowania jest większe. Jest to również dobry sposób na zabezpieczenie swojej firmy i przepływów pracy na przyszłość. Wybierając zamknięty system pracy, firmy tracą elastyczność i innowacyjność, na czym cierpią procesy, które zamiast być ulepszane i rozwijane, stoją w miejscu.

OpenBIM ma realny wpływ na wynik biznesowy. Zamknięty BIM w istocie wiąże się z większym ryzykiem, dlatego warto zainwestować w narzędzia i programy, które będą wspomagać projektowanie w środowisku otwartym.

Tekst powstał w oparciu o anglojęzyczne opracowanie – autor: dr Håvard Brekke Bell CEO/Co-Founder firmy Catenda.

Narzędzia wykorzystujące podejście openBIM

Jednym z takich narzędzi jest Archicad, który łączy w sobie funkcje tworzenia dokumentacji technicznej, modeli 3D, a także wizualizacji. Stosując Archicada znacznie przyspieszamy pracę, która jest bardziej wydajna, a każda korekta czy zmiana jest automatycznie wprowadzana do każdego etapu projektu. Zapoznaj się z nowymi funkcjami Archicada 25.

W ofercie Multibim znajdziesz oprogramowanie openBim dokładnie skrojone pod wymagania architektów, konstruktorów i projektantów. W projektach inwestycyjno-budowlanych warto postawić na sprawdzone rozwiązania, dzięki którym ułatwisz sobie współpracę międzybranżową.

Oprócz wspomnianego wyżej Archicada możesz skorzystać z:

  • BIMcollab, czyli pełnego zestawu oprogramowania, które ułatwia współpracę BIM, dzięki czemu nie musisz przeskakiwać między arkuszami kalkulacyjnymi, pocztą e-mail i innymi narzędziami.
  • Bimsync i Simplebim to nowoczesne platformy komunikacyjne dedykowane całej branży budowlanej. Usprawniają komunikację podczas planowania, projektowania, realizacji i eksploatacji obiektu budowlanego.
  • Solibri to narzędzie dla właściwych ekspertów, które wynosi kontrolę jakości na zupełnie nowy poziom i pomaga zapewnić płynny przepływ informacji od projektu do budowy.

Wybór należy do Ciebie, a my chętnie Ci w nim pomożemy i doradzimy. Z nami stworzysz kompletne środowisko pracy!

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Przeczytaj także
Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Wykonywanie inwentaryzacji architektonicznych z wykorzystaniem technologii skanowania, dzięki precyzyjnym pomiarom laserowym daje dużo lepsze, szybsze i pewne efekty, niż tradycyjne podejście.

02.04.2024
Analiza chłonności w Archicadzie

Analiza chłonności w Archicadzie

Chcemy upraszczać procesy, które są mniej twórcze, a więcej czasu poświęcać na projektowanie. Jednym z nich są analizy chłonności. Jak robić je efektywniej?

05.03.2024

Partnerzy