Webinar: Jak wdrożyć Archicada w pracowni architektonicznej? Zapisz się!
Jak wdrożyć Archicada w pracowni architektonicznej? Zapisz się!

Archicad a Revit – porównanie dwóch oprogramowań BIM

W tym artykule przedstawimy niektóre kluczowe różnice między oprogramowaniem Archicad i Revit. Które oprogramowanie wybrać? Revit czy Archicad – który program będzie lepszy do Twoich potrzeb projektowych?

Archicad a Revit

Proces BIM oparty jest na cyfrowym modelu parametrycznym integrującym dane geometryczne i informacje o obiekcie, co umożliwia wysoce zautomatyzowane tworzenie dokumentacji, raportów, analizę projektów i programowanie funkcjonalne. Pracując w oprogramowaniu BIM użytkownik tworzy model parametryczny działając jednocześnie na ujęciach 2D i modelu 3D. Każda zmiana w modelu jest automatycznie aktualizowana we wszystkich widokach, dokumentacji, zestawieniach i obliczeniach. BIM umożliwia również współpracę inżynierów w czasie rzeczywistym na wszystkich etapach procesu projektowania. Baza danych stworzonego modelu budowlanego może rejestrować systemy funkcjonujące w cyklu życia rzeczywistego budynku. 

Obecnie na światowym rynku istnieje wiele różnych programów BIM, takich jak Allplan, Vectorworks, Bentley Openbuildings,, czy i Tekla Structures. Zapewne jednak dwoma najbardziej znanymi programami, zarówno w Europie, jak za oceanem są  Archicad i Revit.

ArchiCAD

Archicad został po raz pierwszy wprowadzony w 1982 roku przez firmę Graphisoft, i przez niektórych jest uznawany za pierwszy program do projektowania budynków w 3D. Z czasem przekształcił się w program BIM przez duże “B” dlatego często określany jest mianem “pierwszego oprogramowania BIM”, co jest pewnym uproszczeniem. Kluczowym elementem tego oprogramowania było od zawsze podejście OpenBIM, które wyrażało się w stopniu integracji w programie otwartych standardów opracowanych przez organizację działającą na rzecz innowacji w budownictwie – buildingSMART. Na przestrzeni lat program rozwijał się poprzez kolejne udoskonalenia i dodatki takie, jak rozbudowane biblioteki obiektów GDL, możliwość współpracy zespołów przy użyciu serwerów BIMcloud, czy zaimplementowanie zintegrowanych silników renderujących opartych o technologię znaną z oprogramowania Cinema 4D. Archicad słynie przede wszystkim z intuicyjnego interfejsu użytkownika, który powoduje, że program jest łatwy do wdrożenia oraz bardzo stabilnej pracy.

Revit

Revit jest obecnie własnością firmy Autodesk, amerykańskiej firmy, która spopularyzowała CAD (projektowanie wspomagane komputerowo) za pośrednictwem programu AutoCAD. Autodesk po odkupieniu oprogramowania Revit od jego pierwotnych twórców w 2002 roku, stworzył swoją pierwszą formalną edycję programu w tym samym roku. Seria kolejnych edycji miała na celu usprawnienie cyfrowej reprezentacji i symulacji budynku w efektywny sposób. Obiekty RFA, silnik Autodesk Raytracer (ART), zaawansowane narzędzia do współpracy i funkcje renderowania w chmurze to tylko niektóre z kluczowych funkcji programu Revit, które są obecnie używane przez architektów i inżynierów. Revit był pierwszym powszechnie stosowanym wielobranżowym oprogramowaniem BIM, które oferowało narzędzia dla wszystkich zaangażowanych w projekt inżynierów. W tym sensie wyznaczył trend, którym podążyli inni producenci oprogramowania. 

Revit vs. ArchiCAD

Revit czy Archicad? Które oprogramowanie wybrać i dlaczego? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób związanych z branżą budowlaną. Jest ono bardzo zbliżone do tego, które zadaje sobie wielu użytkowników komputerów osobistych: “co jest lepsze: PC czy MAC?”. W tym temacie zadano już wiele pytań i przeprowadzono wiele dyskusji porównujących do siebie te programy. Oba stanowią profesjonalne oprogramowanie do projektowania w technologii BIM. Każdy z nich to prawdziwy kombajn do pracy dla architekta, inżyniera czy wykonawcy, jednak jest między nimi wiele praktycznych różnic odczuwalnych dla użytkownika. 

Jednym z najważniejszych czynników w relacji między ludźmi, a oprogramowaniem i urządzeniami jakimi są komputery jest to, że bezwzględne liczby bywają mniej ważne niż ludzka percepcja. Skuteczność oprogramowania opiera się w dużej mierze na użytkowniku i jego znajomości programu. W związku z tym nie ma obiektywnej, jednoznacznej i ostatecznej odpowiedzi, które oprogramowanie jest najlepsze. I Archicad i Revit posiadają funkcje niezbędne do osiągnięcia dobrego efektu.

Archicad jest dostępny na systemy Windows i macOS. Filozofia Archicada jest nieco zbliżona do komputerów i smartfonów spod znaku jabłka. Dlatego użytkownicy Maków i iPhone’ów zapewne bardziej komfortowo będą sią czuli z interfejsem Archicada. Zupełnie inne podejście zostało zaimplementowane w Revicie, dlatego specjaliści, którzy mieli wcześniej do czynienia z programami, szczególnie inżynierskimi, na Windowsie będą prawdopodobnie czuć się bardziej swobodnie z jego interfejsem. Na wybór oprogramowania może mogą mieć zatem wpływ preferencje użytkowników dotyczące zorganizowania interfejsu.

Obaj producenci corocznie dodają nowe funkcje w celu poprawy jakości oraz naprawy błędów. Dobrym pomysłem jest pobranie wersji demonstracyjnych obu programów i eksperymentowanie z interfejsami. Pomiędzy programami występują  spore różnice. Poniżej przedstawiamy przeznaczony dla przyszłych użytkowników przegląd wybranych podobieństw i różnic:

Podobieństwa

  • Oba programy pozwalają na tworzenie modeli cyfrowych, które integrują informacje geometryczne oraz właściwości dotyczące wszystkich elementów projektu.
  • Widoki, plany i przekroje są tworzone automatycznie i aktualizowane przy każdej zmianie modelu.
  • Obie aplikacje  pozwalają na kontrolowanie poziomu szczegółowości geometrii i informacji modelu.
  • Zarówno Revit jak i Archicad są programami o zasięgu globalnym i są stosowane do projektowania obiektów każdej skali, przez inżynierów wszystkich branż.
  • Oba programy dysponują szeroką bazą szkoleń tworzoną przez producentów, jak np. Graphisoft Learn dla Archicada, czy Autodesk Design Academy dla Revita.
  • Dla obu programów dostępne są szerokie zasoby bibliotek zewnętrznych obiektów BIM zarówno na stronach producentów jak i portalach z obiektami 3D.
  • Oba programy posiadają wbudowane moduły dla projektantów instalacji i konstrukcji.
  • Oba programy są certyfikowane przez buildingSMART w zakresie importu i eksportu plików IFC.

Różnice

  • Archicad jest dostępny dla systemów Windows i macOS, natomiast Revit może być uruchamiany na Makach wyłącznie za pośrednictwem wirtualnych maszyn
  • Głównym ośrodkiem popularności produkowanego przez Autodesk Revita jest USA, natomiast należący do Graphisoft Archicad obecny jest mocniej na rynku europejskim. 
  • Revit ma bardziej złożoną strukturę interfejsu, która wymaga dodatkowego czasu na zrozumienie i naukę (np. przetwarzanie wielu okien) w porównaniu do Archicada, który jest bardziej funkcjonalny i przyjazny dla użytkownika.
  • Revit posiada natywnie narzędzia do modelowania detali konstrukcyjnych takich, jak zbrojenia i połączenia stalowe, natomiast w Archicadzie takie elementy można modelować za pomocą dodatków lub ręcznie.
  • Archicad posiada moduł pracy zespołowej Teamwork działający w oparciu o serwer BIMcloud, który można za darmo zainstalować na własnym serwerze, natomiast w Revicie można pracować zespołowo na tak zwanym centralnym modelu, lub za pośrednictwem płatnego dostępu do usługi SaaS.
  • Archicad bazuje w dużej mierze na zaimplementowanych w standardzie  w programie obiektach parametrycznych, takich jak okna, drzwi i wyposażenie meblowe, natomiast działanie Revita oparte jest o tak zwane rodziny, które użytkownik może tworzyć samodzielnie lub poszukiwać ich na stronach z obiektami BIM. W związku z tym, dla początkującego użytkownika Archicad wymaga na początku mniejszej wiedzy o programie, aby móc rozpocząć modelowanie. Wynika to z zaimplementowania w programie dużej ilości gotowych i edytowalnych obiektów, które pokrywają większość potrzeb projektantów.
  • Revit posiada zaawansowany, oparty o interfejs graficzny moduł do tworzenia rodzin parametrycznych, natomiast Archicad posiada narzędzie Param-o pozwalające na tworzenie prostych parametrycznych obiektów, a bardziej zaawansowane obiekty wymagają znajomości języka GDL
  • Revit jest programem mocniej nastawionym na działania polegające na edycji indywidualnej geometrii elementu, natomiast w Archicadzie jej tworzenie odbywa się w sposób bardziej zautomatyzowany dzięki wbudowanym bibliotekom.
  • Rozmiar pliku: pliki w programie Revit są większe niż w Archicadzie, a zwłaszcza w przypadku bardziej złożonych zastosowań.
  • Ze względu na to, że Revit generuje cięższe pliki. Archicad okazuje się narzędziem o płynniejszym działaniu i jest mniej obciążający dla komputera. W tym kontekście warto przeczytać nasz artykuł opisujący eksperyment porównujący wydajność obu programów na identycznym sprzęcie: LINK
  • Archicad ma bardziej rozbudowany moduł zapisu i odczytu plików IFC, dający pełną kontrolę nad publikowanymi modelami, jak również natywną obsługę standardu komunikacji BCF co powoduje, że jest łatwiejszy do zaimplementowania w procesie openBIM.

Oczywiście aby poddać obie aplikacje wnikliwej analizie, należałoby przeprowadzić testy każdej funkcjonalności obu programów i porównać ich możliwości w każdym z zakresów, co wypełniłoby zapewne objętość sporej książki. Z pewnością można jednak stwierdzić, że w obu oprogramowaniach możliwe jest osiągnięcie zbliżonych efektów końcowych. Różnica polega na przebiegu procesu dojścia do finalnego rezultatu.

Nasze doświadczenia przy projektowaniu i inwentaryzowaniu różnego rodzaju obiektów budowlanych i infrastrukturalnych pokazały, że to właśnie Archicad czyni ten proces możliwie prostym, szybkim, a także przyjemnym. Jednocześnie wpisane w genotyp tego programu podejście OpenBIM pozostawia użytkownikom możliwość wyboru współpracowników dzięki zastosowaniu otwartych standardów wymiany informacji.


Artykuł został przygotowany na podstawie tłumaczenia artykułu ze strony www.breakwithanarchitect.com.

Przeczytaj także
Bimcloud w Archicad Collaborate i Archicad Studio

Bimcloud w Archicad Collaborate i Archicad Studio

W zależności od wybranej wersji BIMcloud, zespoły projektowe mają dostęp do różnorodnych funkcji wspierających efektywną współpracę.

30.10.2024
Archicad 28 – nowości w Multibim TOOLS

Archicad 28 – nowości w Multibim TOOLS

Nowa wersja Archicada to również moment, w którym przedstawiamy kolejną wersję naszych narzędzi Multibim TOOLS.

03.10.2024
0
    0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu