Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Archicad 26 – Przegląd komputerów Apple Mac

W 2020 roku Apple ponownie jasno wyznaczył nowy kierunek dla swoich komputerowych osobistych i stacji roboczych – jest nim architektura ARM i procesory z serii M z własnym układem graficznym oraz pamięcią RAM.

Jak te układy współpracują z najnowszym Archicadem 26 i czy warto inwestować w sprzęt, którego specyfikacja jest jeszcze czymś zupełnie nowym na rynku? Zapraszamy do lektury!

archicad 26 apple

Apple – nowe środowisko sprzętowe

Apple ogłosił przejście z dotychczasowej architektury x86 na ARM dla komputerów Mac w czerwcu 2020 roku. Ogólnie rzecz biorąc, ARM jest zoptymalizowany pod kątem lepszego zużycia energii, podczas gdy x86 celuje w wydajność, ale wraz z rozwojem technologii, ARM dogonił x86 pod względem wydajności. Ze względu na różnicę w architekturze, aplikacje x86 nie mogły jednak działać na układach ARM i odwrotnie – chyba że istniała warstwa emulacji. Apple rozwiązał ten problem wprowadzając środowisko tłumaczeniowe Rosetta 2, z pomocą którego aplikacje x86 będą działać na ARM.

Mówiąc inaczej: Rosetta 2 pozwala Macowi z czipem Apple na korzystanie z aplikacji utworzonych na Maca z procesorem Intel

W listopadzie 2020 roku Apple oficjalnie zaprezentował swój pierwszy układ ARM zaprojektowany specjalnie dla Maca: procesor M1. W roku 2021 Apple wprowadził układy M1Pro i M1Max, a w 2022 M1 Ultra – prawdziwy kombajn wydajnościowy. Następnie światło dzienne ujrzały procesory z nowej serii M2.

archicad 26 apple

Możemy zauważyć, że producent ulepsza swój własny chip i nie zapowiada się, żeby wrócił na poprzednią architekturę procesorów np. Intela. Zamyka to pewne ścieżki, ale idzie w stronę wydajnej i energooszczędnej pracy komputera. 

Jak działa Archicad na nowej architekturze Apple ARM z Rosettą 2?

Graphisoft aktywnie pracuje nad dostosowaniem swoich programów do nowego środowiska sprzętowego Apple. Według zapowiedzi już niedługo możemy spodziewać się wydania Archicada natywnie działającego na nowej architekturze Apple, czyli ARM.

Ważne jest to, że programy Graphisoft już teraz są kompatybilne z nowym sprzętem Apple, właśnie za pośrednictwem wspomnianej Rosetty 2.

Dla użytkowników Rosetta jest niemal przezroczysta. Jednak proces „tłumaczenia” wymaga czasu, więc teoretycznie użytkownicy mogą doświadczyć pewnego spowolnienia pracy programu.

Przeprowadziliśmy serię testów z układami M1 i M1 Pro, aby się o tym przekonać. Wynik? Nie znaleźliśmy żadnych poważnych problemów z uruchomieniem wspieranych wersji Archicad czy BIMcloud na Rosetta 2.

Archicad działa równie szybko lub nieco szybciej, niż na komputerach z procesorami Intela o podobnej specyfikacji nawet za pośrednictwem Rosetty.

Czy warto w takim razie zainwestować w komputer Apple z procesorem ARM? 

To zależy od rodzaju i wielkości projektów, które chcesz wykonywać za pomocą Archicada. Sprzęt, który Apple wypuściło w listopadzie 2020 roku, to komputery o podstawowej specyfikacji sprzętowej odpowiadającej jedynie minimalnym wymaganiom sprzętowym Archicada. Jeśli robisz małe projekty, to nowy komputer oparty na ARM może być dobrym wyborem.

Jeśli jednak Twoje typowe projekty są średniej i dużej wielkości, to zalecamy zastanowić się nad komputerami, które posiadają większą ilość pamięci RAM, rdzeni procesora czy też rdzeni graficznych. Oprócz tego musisz podjąć decyzję, czy komputer powinien być stacjonarny, czy też mobilny.

Walory estetyczne i solidna konstrukcja komputera Mac w porównaniu z większą kompatybilnością i relatywnie niższą ceną komputera PC sprawiają, że jest to trudny wybór – wszystko sprowadza się do osobistych preferencji.

Jeśli jednak Archicad jest Twoją aplikacją typu “All in one” – nie martw się!

Archicad będzie działał wydajnie i stabilnie na nowym sprzęcie Apple. Zarówno rendering CPU, praca z rysunkami 2D czy też modelowanie BIM jest szybsze, w porównaniu do ostatniej serii komputerów bazujących na procesorach z serii Intel.

Co, jeżeli nie chcę Maka z procesorem z serii M?

Jak długo Graphisoft będzie wspierał komputery Intel Mac? Dopóki Archicad nie zostanie wydany w wersji natywnej na ARM, domyślną platformą dla Maca będzie architektura Intel. Nawet po wydaniu natywnej dla ARM wersji Archicada Graphisoft planuje wprowadzić komfortowy okres przejściowy, co oznacza, że będzie można liczyć na obie wersje (Intel i ARM) wydawane w tym samym czasie.

Oficjalnie Apple oraz Partnerzy firmy nie dostarczają już rozwiązań bazujących na Intelu. Jedynym wyjątkiem jest jeszcze Mac Pro, który bazuje na jednostce Intel Xeon.

Komputery takie można jednak znaleźć na popularnych portalach aukcyjnych, jednak trzeba mieć na uwadze, że w większości będą to jednostki poleasingowe, które były używane już wcześniej i mogą wykazać się krótszym czasem żywotności.

Nasza rekomendacja dotycząca wyboru Maca do pracy z Archicadem: MacBook Pro

MacBook Pro jest niezawodną i uniwersalną inwestycją, która dzięki niesamowitej jakości wykonania i stabilnemu systemowi operacyjnemu MacOS może się po prostu zwrócić. Dodatkowym atutem przemawiającym za zakupem tego komputera jest fakt, że jest to laptop o wydajności stacji roboczej – daje to przewagę nad komputerami stacjonarnymi, które wymagają stałego podpięcia oraz odpowiedniego otoczenia. Do laptopa możemy zawsze podłączyć nawet do trzech ekranów wysokiej rozdzielczości 

Z drugiej strony, jeśli masz konkretne preferencje dotyczące mocy obliczeniowej, grafiki lub ceny a komputer stacjonarny nie będzie problematyczny, lepszym rozwiązaniem może okazać się specjalistyczny komputer PC bazujący na systemie Windows – o tym przeczytasz tutaj.

Naszym zdaniem najnowszy 16-calowy MacBook Pro (2021) to aktualnie najlepszy laptop dla architektów.

Jest to (jak dotąd) najpotężniejszy MacBook, właśnie dzięki możliwości wyboru układu M1 Pro lub M1 Max. Oba to superszybkie układy, które oferują doskonałe wyniki w pracy z wymagającym oprogramowaniem architektonicznym. Jeśli masz szczególnie wysokie potrzeby, możesz rozbudować konfigurację podstawową do 64 GB RAM i 8 TB pamięci masowej. Co więcej, jeśli potrzebujesz uruchomić aplikacje Windows, wystarczy, że zainstalujesz wydajne środowisko Parallels, które umożliwi Ci wgranie systemu firmy Microsoft i instalowanie innych aplikacji CAD.

Zdajemy sobie sprawę, że wybór nie jest łatwy. Mamy nadzieję, że trochę w nim pomogliśmy! Pamiętaj, że w razie potrzeby doboru odpowiedniego modelu, nasz zespół techniczny chętnie odpowie na Twoje pytania!

 

Przeczytaj także
Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Wykonywanie inwentaryzacji architektonicznych z wykorzystaniem technologii skanowania, dzięki precyzyjnym pomiarom laserowym daje dużo lepsze, szybsze i pewne efekty, niż tradycyjne podejście.

02.04.2024
Analiza chłonności w Archicadzie

Analiza chłonności w Archicadzie

Chcemy upraszczać procesy, które są mniej twórcze, a więcej czasu poświęcać na projektowanie. Jednym z nich są analizy chłonności. Jak robić je efektywniej?

05.03.2024

Partnerzy