Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Archicad 25 – użycie programu a wydajność stacji roboczej

Archicad jest niezwykle popularnym, przyjaznym dla użytkownika i wydajnym pakietem oprogramowania BIM zawierającym ogromną bazę potężnych narzędzi. Jednakże, konfiguracja stacji roboczej zoptymalizowanej dla Archicada może być wyzwaniem ze względu na różnorodność dostępnych funkcji, takich jak modelowanie 2D/3D, fotorealistyczny rendering i analizę modeli, czy też komfortową pracę w Teamwork. W tym artykule przeanalizujemy różne wymagania sprzętowe Archicada, aby odkryć najlepszą konfigurację stacji roboczej, która zoptymalizuje przepływ Twojej pracy w BIM.

Jak używany jest Archicad?

Wszechstronny zestaw funkcji ArchiCADa jest rzadko wykorzystywany w pełnym zakresie, a przecież obejmuje on projektowanie architektoniczne 2D, projektowanie 3D, projektowanie detali i posiada wewnętrzny silnik renderujący Cinerender firmy MAXON.

Niektórzy z profesjonalistów używają go tylko jako narzędzia do projektowania architektonicznego z silnym naciskiem na techniczne aspekty produktu końcowego, podczas gdy inni używają go jako narzędzia do nadania swoim budynkom dokładnej, ale wizualnie zaskakującej reprezentacji 3D.

Inni wykorzystują Archicada praktycznie do wszystkiego, od tworzenia dokumentacji 2D, złożonych modeli 3D, po edytor tekstu i arkusz kalkulacyjny, a nawet wewnętrzny komunikator dla projektu. Często jednak się zdarza, że Archicad nie jest traktowany jako oprogramowanie natywne do renderowania wizualizacji w pracowni.
Dlatego też, wiele stacji roboczych zbudowanych dla Archicada powinno być w stanie uruchomić również niektóre z dodatkowych programów renderujących takich jak Twinmotion, Cinema 4D, Lumion, Artlantis, Maxwell Render, V-Ray, Redshift, czy Enscape.

Wykorzystanie możliwości technicznych Archicada i połączenie ich z wyspecjalizowanymi narzędziami do renderingu pozwoli Ci osiągnąć efekt końcowy o znacznie wyższej jakości niż przy użyciu tylko jednego pakietu oprogramowania.

Zanim więc zbudujesz komputer dedykowany Archicadowi, zastanów się jakie inne oprogramowanie i narzędzia będą pracowały obok Twoich głównych narzędzi.

Mówiąc o pełnym potencjale Archicada, nie sposób nie wspomnieć o wszystkich dodatkowych funkcjach i rozszerzeniach powszechnie wykorzystywanych przez profesjonalistów.

Ponieważ Archicad jest platformą o ograniczonym wyborze materiałów, pozycji biblioteki 3d oraz alternatywnych rozwiązań dotyczących elementów budynku, istnieje wiele rozszerzeń, często dostarczanych przez firmy trzecie. Optymalizacja Archicada jest znaczącą pomocą dla wszystkich profesjonalistów dążących do bardziej efektywnego przepływu pracy i powinien być brany pod uwagę przy szacowaniu, jakie jest optymalne wykorzystanie, a tym samym optymalna konfiguracja sprzętowa.

Dodatki, choć nie są zintegrowane z domyślnym interfejsem programu, są dobrze zintegrowane z Archicadem i nie zakłócają jego działania, przynajmniej w niewielkim stopniu. Oczywiście obciążają one nieco całą konfigurację, ale widać to głównie po dłuższym czasie uruchamiania programu i niewielkim wzroście zużycia pamięci.
O ile szybszy dysk systemowy może nieco pomóc w skróceniu czasu uruchamiania programu, nie jest to kluczowy czynnik zmieniający pracę. Podstawowe biblioteki Archicada często zapewniają wystarczającą złożoność modelu, jeśli nie ma specjalnych preferencji projektowych, ale w rzeczywistości rynku projektów niestandardowych i inżynierii, mogą być dość ograniczające.

Może się zdarzyć, że to użytkownik będzie szukał kreatywnego sposobu, aby uzyskać dokładnie pożądany kształt, rozmiar i wygląd zintegrowanego elementu bibliotecznego. Trudność polega na tym, że wszystkie części biblioteczne są obiektami parametrycznymi utworzonymi za pomocą języka GDL (Geometric Description Language).

GDL jest językiem skryptowym używanym do opisywania obiektów bryłowych, elementów konstrukcyjnych i ogólnych zasad dotyczących parametrów obiektów, jak również graficznego interfejsu użytkownika. Oznacza to, że dobrze działające zaimportowane biblioteki powinny być również tworzone w języku GDL. Przykładową pracę z obiektami GDL można zobaczyć tutaj:

 

Kolejnym aspektem, który może przeciążać stacje roboczą to otwieranie wielu projektów Archicada jednocześnie.

Jako użytkownicy Archicada korzystamy z tego na co dzień. Regularnie otwieramy więcej niż jeden projekt w Archicadzie, a to oznacza, że działają dwie lub więcej oddzielnych instancji programu. Pozwala to użytkownikom na łatwe porównywanie projektów, preferencji projektowych i detali przy dwóch oknach otwartych w tym samym czasie, najlepiej na dwóch oddzielnych monitorach. Podczas gdy dodatkowe projekty niekoniecznie zwiększają zapotrzebowanie na wydajność, pamięć RAM i procesor graficzny odnotowują stały wzrost zapotrzebowania na wydajność, ale to procesor CPU jest najbardziej obciążony.

Archicad 25 – wymagania

W centrum pomocy online Graphisoft znajduje się pomocny zestaw rekomendacji – KLIKNIJ TUTAJ

Proponowane konfiguracje laptopów przez GRAPHISOFT:

Proponowane konfiguracje komputerów stacjonarnych przez GRAPHISOFT:

Warto wspomnieć, że procesory z niższej półki (takie jak Intel i3 i Ryzen 3) są raczej wątpliwym wyborem dla zaawansowanego użytkownika ArchiCADa. Średnią półką, wydają się być procesory z serii Intel i5 i Ryzen 5. Dla zaawansowanych projektów i renderów, warto rozważyć konstrukcje oparte o Intel i7/Ryzen 7 lub Xeon/Threadripper ze względu na zoptymalizowana wielowątkowość i ilość rdzeni.

Współczesne procesory ze średniej półki, a także niektóre starsze procesory z wyższej półki, wystarczą na potrzeby przeciętnego użytkownika. Wszystko powyżej to plus, a jak to mówią sky is the limit (lub głębokość własnego portfela).

Do konkretnych modeli podzespołów przejdziemy już w następnym artykule, który pojawi się niebawem. Zaprezentujemy w nim szereg podzespołów rekomendowanych do pracy z oprogramowaniem BIM Archicad 25 i nie tylko.

Przeczytaj także
Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Wykonywanie inwentaryzacji architektonicznych z wykorzystaniem technologii skanowania, dzięki precyzyjnym pomiarom laserowym daje dużo lepsze, szybsze i pewne efekty, niż tradycyjne podejście.

02.04.2024
Analiza chłonności w Archicadzie

Analiza chłonności w Archicadzie

Chcemy upraszczać procesy, które są mniej twórcze, a więcej czasu poświęcać na projektowanie. Jednym z nich są analizy chłonności. Jak robić je efektywniej?

05.03.2024

Partnerzy