Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Archicad 25 – konfiguracja komputera dostosowana do Twoich potrzeb

W poprzednim artykule z serii, postanowiliśmy przybliżyć niektóre punkty, które mogą być odpowiedzialne za wzrost lub spadek wydajności w Archicadzie podczas codziennej pracy. W tym artykule zaprezentujemy nasze rekomendacje do zbudowania swojej własnej stacji roboczej. Oczywiście podzespoły te są bazą poszukiwań, które można przeprowadzić, dobierając odpowiednie dla siebie parametry.

 Procesor CPU a Archicad 25

Centralna jednostka obliczeniowa (CPU) jest kluczowym elementem wszystkich konstrukcji stacji roboczych. Wybór odpowiedniego procesora do konkretnych zadań jest niezbędny dla uzyskania optymalnej wydajności i ma decydujące znaczenie dla zapewnienia kompatybilności z innym sprzętem, który może być wymagany. Istnieją dwa główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze procesora do zastosowań BIM. Pierwszym z nich jest liczba rdzeni i wątków, których będziesz potrzebował. Drugim czynnikiem jest częstotliwość lub szybkość taktowania rdzeni procesora.

Archicad jest przede wszystkim programem do modelowania 2D/3D i podobnie jak inne aplikacje do modelowania, Archicad działa znacznie lepiej na procesorach o wysokiej prędkości zegara. Procesory o wysokiej częstotliwości taktowania często mają mniejszą liczbę rdzeni, co dodatkowo czyni je ekonomicznymi. Jeśli głównym zastosowaniem Archicada jest modelowanie, polecamy stację roboczą opartą na procesorze Intel Core lub AMD Ryzen. Upewnij się, że wybrałeś procesor o najwyższej dostępnej prędkości taktowania, aby zmaksymalizować wydajność.

Jeśli planujesz wykonywać inne zadania w systemie, takie jak renderowanie CPU, skorzystasz z procesora o wyższej liczbie rdzeni, takiego jak te z serii stacji roboczych AMD Ryzen Threadripper. Alternatywnie, do sporadycznego renderowania, high-endowe rozwiązanie AMD Ryzen 9 może zaoferować Ci lepszy stosunek ceny do jakości przy zachowaniu wysokiej częstotliwości taktowania modelu w porównaniu do Intela z serii i9.

Jeśli planujesz renderowanie na GPU np. w aplikacji Twinmotion, wtedy CPU nie jest już potrzebny do tworzenia tych obrazów, a zatem dodatkowe rdzenie i wątki AMD Ryzen Threadripper będą zbędne. Niemniej jednak, jeśli planujesz korzystać z wielu układów graficznych w swoim systemie, możesz wybrać procesor z wyższej półki, taki jak AMD Ryzen Threadripper.

Proponowane przez nas rozwiązania:

  • Bardzo duże modele urbanistyczne, instalacje: AMD Ryzen 5950X, 5900X, 5800X i Intel i9 10900k
  • Średnie modele: AMD Ryzen 5600X, 3900X i Intel i7 10700k
  • Małe modele: AMD Ryzen 5 3600, Intel i5 10600k

Karta graficzna a Archicad 25

Oficjalne rekomendacje Graphisoft dla kart graficznych są dość szerokie, oferując wgląd w listę kart graficznych uporządkowanych według liczby klatek na sekundę w dwóch rozdzielczościach (1920 x 1080 i 3840 x 2160), oraz przetestowanych na trzech złożonością projektu uporządkowanych według liczby wielokątów.

Proponowane przez nas rozwiązania:

  • Wybór pod względem wydajności: Nvidia RTX 3080 i RTX 3070
  • Wartość zalecana: Nvidia RTX 2070 SUPER i 2060 SUPER
  • Wybór budżetowy: Nvidia GTX 1660TI

Pewnym zaskoczeniem mógł się okazać brak kart graficznych z segmentu profesjonalnego. Otóż karty graficzne takie jak Nvidia Quadro, są o wiele droższe, a jednocześnie te karty nie zapewniają zwiększonej różnicy w wydajności w porównaniu do kart z serii RTX. Od ponad roku, Nvidia rozprowadza sterowniki z serii Studio, które pozwalają na wykorzystanie karty graficznej z serii RTX do zoptymalizowanych zastosowań profesjonalnych. Z naszego doświadczenia wynika, że karty z serii RTX z wykorzystaniem sterowników typu Studio, są bardzo wydajne w aplikacjach 3D i nie tylko.

Pamięć RAM a Archicad 25

Nawet najnowsze wersje ArchiCADa działają na 8GB pamięci RAM, ale gdy projekt staje się coraz bardziej złożony, aplikacja traci sprawność i zaczyna lagować. Absolutnym minimum dla profesjonalistów powinno być 16GB DDR4, stabilnych kości pamięci RAM działających w systemie Dual Channel.

ArchiCAD ma tendencję do zawieszania się, gdy zabraknie mu pamięci wirtualnej, a planowanie pracy z dużymi modelami w 3D bezpośrednio oznacza, że więcej pamięci fizycznej i więcej danych w pliku stronicowania (przechowywanym na dysku twardym) zostanie zużytych.

Proponowane przez nas rozwiązania:

  • Najlepszy wybór wartości: Corsair Vengeance LPX DDR4 RAM 3200MHz CL16
  • Wybór pod względem wydajności: G.Skill RipJaws 3600MHz CL16 lub Crucial Ballistix 3600Mhz CL16

Płyta główna a Archicad 25

Płyta główna powinna być ostatnim ważnym elementem wnętrza, który należy wybrać, po tym jak wszystkie inne komponenty zostały wybrane.

Po podjęciu decyzji o wyborze procesora, gniazdo procesora zawęzi wybór, ale nadal pozostanie kwestia liczby slotów PCIe, ilości gniazd USB, liczby slotów M.2, złączy pamięci masowej i slotów RAM, a także ogólnego rozmiaru obsługiwanej pamięci RAM.

Ponieważ istnieją płyty główne z tymi samymi gniazdami, ale różnymi chipsetami, mądrze jest zdecydować się na płyty główne nowszej generacji, aby móc uaktualnić do nowszych procesorów w dół linii. Ogólna zasada jest taka, że im wyższy model Chipsetu, tym lepsza sekcja zasilania dla płyty głównej, a w efekcie, mniejsze prawdopodobieństwo przegrzania komputera i przepięcia zasilania.

Proponowane przez nas rozwiązania:

  • Socket AM4: Gigabyte X570 Aorus Elite lub MSI Tomahawk B550
  • Socket TR4: Gigabyte Designare Ex X399
  • Socket sTRX4: ASRock TRX40 Creator
  • Socket LGA-1151 v2: Asus Prime Z390-A II
  • Socket 2066: MSI X299 Gaming Pro Carbon ATX 2066

Pamięć masowa a Archicad 25

Jak już wcześniej wspomniano, użytkownicy ArchiCADa będą potrzebowali dużej ilości szybkiej pamięci masowej zarówno dla plików projektu jak i plików tymczasowych. Na dysk systemowy zalecamy zakup dysku SSD o pojemności co najmniej 500GB.

Dyski HDD są wąskim gardłem, które zwolnią pracę całej stacji roboczej o wiele bardziej, niż w przypadku wyboru słabszego procesora i szybszego dysku. Jeśli masz trochę dodatkowych pieniędzy, warto rozważyć zakup dysku SSD NVMe, ponieważ są one wielokrotnie szybsze niż zwykłe dyski SSD SATA, a różnica jest ogromna.

Proponowane przez nas rozwiązania:

  • Do plików projektowych: Samsung 970 EVO Plus lub 970 Pro Series (dyski SSD Nvme M.2)
  • Dla systemu operacyjnego / oprogramowania: Samsung 860 EVO lub Pro Series (dyski SSD SATA)
  • Do tworzenia kopii zapasowych/archiwizacji projektów: Dyski twarde Seagate Barracuda lub Western Digital Blue Series lub zewnętrzne dyski sieciowe NAS.

Mamy nadzieję, że proponowane konfiguracje, pomogą podjąć decyzję przy zakupie sprzętu dla waszej praktyki projektowej. W razie jakichkolwiek problemów i pytań dotyczących konfiguracji nasz zespół ekspercki chętnie pomoże skonsultować i dobrać odpowiednią konfigurację.

W następnym artykule omówimy wydajność Archicada na komputerach Apple, oraz na jakie parametry warto szczególnie zwracać uwagę wybierając komputer z logo nadgryzionego jabłka.

Przeczytaj także
Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Wykonywanie inwentaryzacji architektonicznych z wykorzystaniem technologii skanowania, dzięki precyzyjnym pomiarom laserowym daje dużo lepsze, szybsze i pewne efekty, niż tradycyjne podejście.

02.04.2024
Analiza chłonności w Archicadzie

Analiza chłonności w Archicadzie

Chcemy upraszczać procesy, które są mniej twórcze, a więcej czasu poświęcać na projektowanie. Jednym z nich są analizy chłonności. Jak robić je efektywniej?

05.03.2024

Partnerzy