Premiera Archicada 27 za nami. Podczas webinaru na temat funkcjonalności programu dostaliśmy od Was mnóstwo pytań. Na część z nich udało nam się odpowiedzieć w trakcie wydarzenia. Zgodnie z obietnicą, zebraliśmy pozostałą ich część i spisaliśmy odpowiedzi w poniższym artykule. Jeśli wśród nich nie znalazłeś swojego pytania, skontaktuj się z naszym Zespołem Technicznym, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Dla wszystkich, którzy nie mogli do nas dołączyć, przygotowaliśmy playlistę na YouTube, która pozwoli Wam powrócić do materiałów prezentowanych na webinarze.
Spis treści:
W Strefie Klienta nie jest dostępny Wzorzec Multibim dla Archicada 27. Kiedy będzie?
Wzorzec Archicada 27 (Multibim STANDARD) wkrótce trafi do Strefy Klienta. Prezentacja Wzorca Multibim odbędzie się 25 października podczas otwartego webinaru na temat Multibim TOOLS: link do rejestracji
Czy wzorzec projektu Multibim będzie działał w wersji trial i edukacyjnej? Łatwiej byłoby z nim rozpocząć naukę programu.
Multibim STANDARD będzie dostępny w wersji trial / demo i edukacyjnej. Wersja demonstracyjna będzie zawierać zestaw przykładowych ustawień.
Ponieważ miejscowe plany zagospodarowania terenu oraz decyzje warunków zabudowy mają często różne wymagania, czy będzie możliwość tworzenia własnych wskaźników w Multibim SITE?
Tworząc Multibim SITE wzięliśmy pod uwagę najczęściej występujące wskaźniki miejscowych planów oraz decyzji o warunkach zabudowy. Aktualna wersja nie będzie posiadała możliwości ustawienia własnych wskaźników, prosimy jednak o informowanie na bieżąco jakich brakuje w Waszej pracy, celem udoskonalenia Multibim SITE w przyszłości.
Czy dodatek SITE będzie umożliwiał definiowanie nowych parametrów oprócz tych wstępnie predefiniowanych – np. celem odróżnienia elementów istniejących od projektowanych?
Multibim SITE posiada możliwość zapisu poszczególnych konfiguracji, dzięki którym jesteśmy w stanie zweryfikować nasz projekt, w tym również elementy istniejące od projektowanych.
Czy Multibim TOOLS współpracuje ze Wzorcem Multibim?
Tak, oczywiście! Zapraszamy na nadchodzący webinar na ten temat.
Jakie są dalsze plany rozwoju Multibim Tools?
Naszą misją jest automatyzowanie żmudnych, ale koniecznych zadań towarzyszących procesowi projektowemu. Chcemy dawać projektantom do ręki narzędzia pozwalające lepiej i szybciej projektować. Dlatego planujemy rozbudowywać Multibim TOOLS o nowe funkcjonalności. Co roku chcemy dodawać do zestawu przynajmniej jedno nowe narzędzie. Obecnie pracujemy koncepcyjnie nad 3 kolejnymi TOOLsami.
Czy jest możliwość zablokowania odległości obiektu od wybranej ściany w taki sposób, aby po przesunięciu tej ściany obiekt również się przesunął?
Wskaźniki odległości nie posiadają takiej funkcji. W celu przesuwania razem wybranego obiektu i ściany zalecam zgrupowanie.
Czy w Archicadzie 27 są już ustrukturyzowane materiały wykończeniowe w obiektach bibliotecznych?
W nowej odsłonie Archicada mamy utworzone struktury materiałów wykończeniowych w ustawieniach obiektów.
Czy nowa funkcjonalność wersji działa także z elementami 2D, np. tworząc rysunek zagospodarowania terenu?
Tak, wersje działają zarówno z elementami 2D, jak i 3D naszego modelu.
Czy do wersji możemy dodawać dowolne elementy?
Elementy Archicada przypisujemy do wersji, które z kolei wchodzą w skład zestawów. Możliwe jest przypisanie do nich dowolnych elementów: elementów budynku, wyposażenia, opisów itd.
Czy do kombinacji wersji możemy przypisać dowolną liczbę zestawów wersji?
Do kombinacji wersji możemy przypisać widoczność dowolnej liczbie wersji. Pamiętajmy jednak, że wersje wchodzą w skład zestawów wersji, a w każdym zestawie możemy mieć włączoną aktualnie tylko jedną wersję.
Czy moduły hotlink mogą znajdować się w danej wersji?
Moduł hotlink może być połączony z daną wersją.
Czy zmiana wyświetlania grafiki dla wersji projektów jest możliwa?
Tak, możemy wpływać na wyświetlanie grafiki, w tym podkreślenie graficzne wersji projektu tworząc odpowiednie reguły w ustawieniach zastąpień grafiki.
Czy zastąpienia grafiki działają dla elementów 2D oraz 3D utworzonych na różnych wersjach?
Zastąpienia grafiki, tak jak cała funkcjonalność wersji, działają zarówno dla elementów 2D i 3D.
Czy jest jakieś ograniczenie w tworzeniu liczby Wersji?
Nie ma limitu dotyczącego tworzenia wersji, zestawów oraz kombinacji wersji.
Czy po scaleniu wersji możemy się jeszcze cofnąć do poprzednich wersji?
W przypadku zaakceptowania i połączenia wersji z modelem głównym, pozostałe wersje z danego zestawu wersji zostają usunięte. Mamy jednak możliwość cofnięcia wprowadzenia takiego połączenia funkcją cofnij (Ctrl/Cmd+Z).
Czy jest narzędzie, w którym można wprowadzić dwa spadki równocześnie – poprzeczny i podłużny?
Do wymodelowania takiej złożonej geometrii możemy wykorzystać narzędzia „Siatka”, „Dach” lub „Kształt”. Elementy stworzone przy użyciu narzędzia „Siatka” można dodatkowo przekształcić na dach, korzystając z dodatków Goodies.
Czy Archicad będzie eksportował pliki IFC4?
Tak, Archicad eskportuje pliki w formacie IFC4.
Czy będzie dostępne szkolenie z eksportu plików do formatu DWG?
Na panelu klienta jest dostępne szkolenie: link. Dodatkowo zapowiadana nowa odsłona wzorca Multibim będzie posiadała gotowe translatory DWG. Dziękujemy za pomysł! Już wkrótce ogłosimy webinar o takiej tematyce!
Czy Enscape jest kompatybilny z Archicadem i działa na zasadzie połączenia plugin?
Tak, Enscape jest bardzo dobrze zintegrowany z Archicadem. Praca prowadzona jest w sposób równoległy. Modelując w Archicadzie możemy bezpośrednio korzystać z bibliotek programu Enscape, w którym to z kolei odbywa się renderowanie.
Czy istnieje możliwość wymiany plików SAF z konstruktorem, który pracuje w oprogramowaniu Autodesk Robot?
Istnieje taka możliwość. Szczegóły tutaj: link
Czy jest zainteresowanie branżystów dotyczące projektowania instalacji, konstrukcji itd., a w przypadku braku takiego zainteresowania ile Waszym zdaniem czasu musi upłynąć, aby tak się stało?
Nieustannie staramy się wspierać i docierać do wszystkich uczestników procesu projektowego. Mamy przekonanie, że to co robimy ma sens, ponieważ każdego roku odnotowujemy większe zainteresowanie branżystów w tematyce projektowania BIM.
Co jest planowane w kolejnej wersji Archicada?
Zapraszamy do zapoznania się z planami rozwoju Archicada, dostępnymi na stronie: link
Czy jest w planach rozwijanie aplikacji BIMx, również w wersji mobilnej, aby móc bezpośrednio w aplikacji edytować pliki?
Program BIMx nie został stworzony w celu edycji pliku. Planowany rozwój tego oprogramowania skupia się w dalszym ciągu na lepszej prezentacji projektu oraz możliwości wymiany uwag. Więcej możemy dowiedzieć się na stronie: link
Zespół Techniczny Multibim
e-mail: tech@multibim.