Branża: Inżynieria/projektowanie prefabrykowanych elementów drewnianych
Støren Treindustri AS to jedna z największych niezależnych fabryk elementów w Norwegii, założona w 1969 roku i zatrudniająca obecnie około 130 osób. Fabryka elementów Støren Treindustri ma zdolność produkcyjną ponad 1000 jednostek elementów i 80 000 kratownic rocznie. Støren Treindustri specjalizuje się w konstrukcji szkieletowej budynków mieszkalnych, produkując prefabrykowane elementy budowlane (ściany, podłogi, kratownice, dachy) oraz inne prefabrykowane (pre-cut) struktury drewniane.
Ostatnio firma Støren Treindustri zauważyła rosnące zapotrzebowanie klientów na cyfrową współpracę w różnych branżach budowlanych – trend, który obserwujemy w całej branży budowlanej.
Marius Indrestrand, Pre-Cut & Element Designer (nie wiem, czy tłumaczyć te nazwy stanowiska, mam problem z tym pre-cut), obecnie odpowiedzialny za wdrażanie Archicad i ArchiFrame w Støren, wyjaśnia, w jaki sposób BIM pomaga im w sprostaniu tym wyzwaniom:: „Każdy dostarczany przez nas projekt jest wyjątkowy. Wierzymy, że aby pozostać konkurencyjnym, konieczne jest korzystanie z oprogramowania BIM, które jest nie tylko elastyczne, ale także pomaga nam w automatyzacji. Wraz ze wzrostem rozmiarów projektów potrzebowaliśmy oprogramowania, które umożliwiłoby kilku projektantom jednoczesną pracę nad tym samym projektem. Oceniając oprogramowanie BIM, zwróciliśmy również szczególną uwagę na jego możliwości integracji z innymi programami, takimi jak Solibri i FEM Design.
Po długim procesie oceny naszych potrzeb wybraliśmy Archicada z ArchiFrame jako podstawowe oprogramowanie do digitalizacji naszego workflow, wykorzystując go do tworzenia plików dla naszej fabryki. Dodatkowo połączenie Archicada z ArchiFrame oznacza, że możemy zabrać się do pracy jak tylko otrzymamy pliki projektowe – nasi konstruktorzy wykonują obliczenia, projektanci modelują elementy w Archiframe, a następnie „drukujemy” elementy w naszej fabryce”.
Marius był odpowiedzialny za wdrażanie ArchiFrame w Støren i najlepiej potrafi wyjaśnić, w jaki sposób ArchiFrame pomógł firmie zachować konkurencyjność i innowacyjność. Marius wyjaśnia, w jaki sposób korzystanie z funkcji ArchiFrame faktycznie przechyliło szalę na korzyść Archicada: “Głównym celem stosowania oprogramowania BIM w naszej firmie jest tworzenie plików obróbki i rysunków elementów na potrzeby produkcji. ArchiFrame jest powodem, dla którego wybraliśmy Archicada – ArchiFrame rozszerza i tak już elastyczny i przyjazny dla użytkownika przepływ pracy w Archicadzie o produkcję plików niezbędnych do obróbki (CNC), które wykorzystujemy w naszej wysoce zautomatyzowanej fabryce. ArchiFrame jest w stanie natychmiast wyprodukować pliki CNC dla używanych przez nas maszyn: Hundegger, Weinmann, Stromab i Randek, bez dostosowywania. To było dla nas ważne kryterium wyboru. Doceniamy również modyfikowalność ArchiFrame – pozwoli nam to w przyszłości na zwiększenie automatyzacji i przyspieszenie procesu projektowania elementów.
Innym kluczowym powodem, dla którego wybraliśmy ArchiFrame, było to, że pozwala on na tworzenie wszystkich typów elementów za pomocą tego samego oprogramowania oraz to, że Archicad może odczytywać pliki IFC i PLN jako szablon. Potrzebowaliśmy wszechstronnego oprogramowania, które poradziłoby sobie ze wszystkimi naszymi unikalnymi projektami, ale jednocześnie zautomatyzowałoby niezbędne procesy”.
Marius podkreśla aspekty, w których ta potężna kombinacja oprogramowania umożliwiła jemu i jego współpracownikom lepszą współpracę z architektami i wykorzystanie danych w bardziej efektywny sposób: „Kolejnym powodem wyboru Archicada było to, że architekci lubią go używać! Cenimy sobie posiadanie wszystkiego w jednym pliku. Jeśli architekt spędził już kilka miesięcy na doskonaleniu projektu, po co marnować czas na kosztowną fazę ponownego rysowania? Istotą BIM jest ponowne wykorzystanie danych. W wielu projektach możemy teraz całkowicie pominąć niepotrzebne przerysowania i zapewnić naszym klientom szybkość i dokładność”.
„Jednym z powodów, dla których preferujemy Archicad i ArchiFrame, jest wydajność: kochamy automatyzację i zautomatyzowane procesy. W porównaniu z innymi programami, które widzieliśmy, poziom automatyzacji jest świetny. Ale automatyzacja zaprowadzi cię tylko do pewnego momentu i tu właśnie pojawia się wszechstronność ArchiFrame – możliwa jest praca na obrazach elementów, w opcji 2D lub w 3D, nawet do poziomu edycji pojedynczego gwoździa.”
Marius uważa, że layout oprogramowania jest bardzo wszechstronny – tego samego narzędzia można używać do wielu różnych rzeczy. Modele i dane cechują się wysoką specyficznością, a także dokładnością i elastycznością – wszystkie te kluczowe cechy sprawiają, że jest to niezawodny ekosystem, w którym mogą pracować projektanci”.
„Jesteśmy jeszcze na wczesnym etapie wdrażania ArchiFrame w STI, ale już teraz widzimy, że ArchiFrame pomoże nam przyspieszyć i zdigitalizować proces projektowania elementów oraz współpracę z naszymi klientami”.
„Wypróbuj, zadaj pytania sprzedawcy lub zespołowi ArchiFrame. Widzisz coś, czego nie rozumiesz lub brakuje Ci jakiejś funkcji? Zapytaj. Już teraz ArchiFrame to naprawdę dobre oprogramowanie do produkcji elementów, a będzie tylko lepiej. To narzędzie idealne nie tylko do wytwarzania elementów na dużą skalę, taką jak nasza, ale sprawdzi się również przy mniejszych budynkach, nawet do tworzenia rysunków i zestawień tekstowych bez użycia CNC.