Modele tworzone na potrzeby wykonawstwa rządzą się innymi regułami niż te, których używamy na wcześniejszych etapach projektu. O ile nawet w projekcie budowlanym dopuszczamy pewne uproszczenia, to opracowując model na budowę, musisz trzymać się precyzyjnej geometrii, detali i zestawień.
Taki model przynosi korzyści wszystkim zaangażowanym w realizację, trzeba jednak odpowiednio go przygotować. W tym artykule przedstawię, jak wznieść modele w Archicad 28 na wyższy poziom zaawansowania z pomocą nowych funkcji Multibim TOOLS.
Wykorzystanie modeli przynosi korzyści zarówno na etapie projektowania, jak i w trakcie budowy. Ich beneficjentami mogą być pracownie projektowe oraz generalni wykonawcy. Mogą wspierać nimi wiele procesów dotyczących koordynacji, przedmiarowania, prowadzenia budowy i produkcji elementów. Przykładowo, przy ich pomocy można:
Aby w pełni korzystać z takich możliwości, konieczny jest zaawansowany model. Najnowsza wersja Archicada 28 jest doskonałym narzędziem do tego celu. Jednak, aby model dobrze spełniał swoją funkcję, konieczna jest zmiana filozofii jego tworzenia. Sposób w jaki zwykle robi się to do projektu (architektonicznego lub wnętrz), niekoniecznie odpowiada potrzebom budowy.
Na etapie projektu, modele tworzone są w uproszczony sposób. Przykładowo cała ściana jest jednym elementem, uwzględniającym wszystkie warstwy. W Archicadzie nazywamy to Strukturą Warstwową. Taki sposób nie pozwala jednak w pełni odpowiedzieć na pytania: kto, z czego, jak i kiedy ma wykonać kolejne warstwy?
Strop w typowym budynku mieszkalnym, budowany jest przez co najmniej 4 ekipy wykonujące osobno: konstrukcję, podłogę pływającą, wykończenie posadzki oraz sufitu. Taki strop można wymodelować jednym elementem, jednak nie zapewni Ci to pełnej kontroli nad każdą warstwą i spowoduje konieczność tworzenia mało realistycznych podziałów elementów.
Elementy wielowarstwowe stanowią też wyzwanie w opisywaniu projektu. Archicad 28 umożliwia dodawanie właściwości dla materiałów budowlanych, lub całego elementu. Co w przypadku, jeśli chcesz opisać wymagania dotyczące sposobu wykonania, tylko dla niektórych warstw Elementy mogą mieć też różne wymagania, pomimo zastosowania tego samego materiału. Prowadzi to do ich powielania, co nie jest dobrym rozwiązaniem.
Podobne wyzwanie napotkasz wykonując przedmiary. Niezależnie od tego, czy obliczenia robisz w Archicadzie, czy przesyłasz model IFC do kosztorysantów. Dysponując tylko elementami wielowarstwowymi, trudniej jest precyzyjnie kontrolować geometrię i dane poszczególnych składowych. Nie są możliwe również inne działania, wspierające wykonanie przedmiarów. Przykładowo możliwość “zdejmowania” w modelu kolejnych warstw, aby np. zobaczyć same izolacje, czy możliwość kolorowania elementów z tego samego materiału. Trudno też nadawać statusy poszczególnych warstw, aby na przykład ograniczyć obliczenia tylko do konkretnej ekipy budowlanej.
Jeśli projekt jest duży i posiada wiele pomieszczeń, istotne staje się również to, jakie wykończenia znajdują się w każdym z nich. Istotne jest zachowanie kontroli oraz swobody zmian, co nie jest możliwe w przypadku np. jednego stropu, który obejmuje całe piętro budynku i wszystkie jego warstwy. Trudno wtedy opisać każde pomieszczenie.
Odrębną kategorią są też projekty, w których ingerujemy w istniejącą tkankę. Archicad 28 na ten moment nie pozwala na nadawanie statusów przebudowy dla poszczególnych warstw przegród budowlanych. Dodanie do ceramicznej ściany zewnętrznej ocieplenia z wełny mineralnej, jako przylegającej ściany, nie pozwoli Ci też prosto wstawić w oba elementy otworów okiennych i drzwiowych, co utrudnia pracę przy przebudowach.
Jak widzisz, zaawansowane modelowanie niesie ze sobą sporo wyzwań, jednak możliwe jest ich pokonanie, dzięki wykorzystaniu dwóch dodatków od Multibim: PARTS oraz ZONES.
Nowe funkcje Multibim PARTS pozwalają rozbijać złożone elementy Archicada na poszczególne materiały budowlane, czyli tzw. komponenty. Pozwala to na bardziej zaawansowane modelowanie i opisywanie w Archicadzie, dzięki kontroli geometrii poszczególnych warstw, możliwości przypisywania im właściwości oraz statusów. W rozbite elementy możliwe jest wstawianie okien i drzwi. Dodatkowo narzędzie to umożliwia łatwiejszą edycję położenia linii odniesienia, dzięki czemu usprawnia tworzenie poprawnych połączeń elementów.
Z kolei Multibim ZONES to narzędzie, które pozwala na automatyczne wstawianie do modeli wykończeń podłóg i sufitów, w oparciu o geometrię pomieszczenia zdefiniowaną przez strefę. Dzięki temu wspiera ono model pracy nakierowany na sprawne zarządzanie wykończeniami w projektach posiadających wiele pomieszczeń i zróżnicowane wykończenia.
Użycie dodatków Multibim, czyli Multibim PARTS i ZONES niesie ze sobą szereg korzyści, które pomogą Ci tworzyć zaawansowane modele szybciej i bardziej dokładnie. Dzięki i nim, między innymi:
Praca z zaawansowanymi modelami w Archicadzie może być jeszcze lepsza, dzięki jego dostosowaniu do potrzeb projektów wykonawczych, warsztatowych, a także modelowania na potrzeby generalnego wykonawstwa.
Będące częścią pakietu Multibim TOOLS, narzędzia PARTS i ZONES, dostroją Twojego Archicada do wymagań typowych dla etapu realizacji inwestycji budowlanych, dając Ci zdecydowanie większą kontrolę nad tworzonym modelem oraz danymi liczbowymi, które możesz z niego uzyskać. Dodatkowo przy zakupie subskrypcji otrzymasz dodatek Multibim ZONES i Multibim STANDARD za darmo oraz zniżkę na pozostałe narzędzia Multibim (Multibim PARTS, Multibim SUN i Multibim SITE).