Webinar: Projekty Zagospodarowania Terenu w Archicadzie z Multibim TOOLS. Zapisz się!
Webinar: Projekty Zagospo. Terenu z Multibim TOOLS. Zapisz się!

Projektowanie wnętrz w Archicadzie

Rozmawiając o Archicadzie, często utożsamiamy go z narzędziem do projektowania kubatury budynku. Czy możliwe jest również używanie Archicada do projektowania wnętrz i czy warto to robić? Jak najbardziej! W tym artykule przedstawię zalety takiego rozwiązania i opowiem o obszarach, w jakich Archicad może usprawnić Twoją pracę. Nie ma znaczenia, jak duże masz doświadczenie w projektowaniu wnętrz oraz jakiej skali projekty wykonujesz. Przedstawione przeze mnie rozwiązania sprawdzają się zarówno przy dużych wnętrzach komercyjnych i publicznych, ale też przy mieszkaniach i pojedynczych pomieszczeniach. Spójrzmy zatem, w jaki sposób ten program może wpierać wykonanie projektu.

projektowanie wnętrz w archicadzie

Czy Archicad jest dobrym wyborem do projektowania wnętrz?

Najważniejszą zaletą Archicada jest unikalne w skali rynku połączenie prostoty i zaawansowanych rozwiązań. Przyjazna budowa interfejsu sprawia, że jego wdrożenie jest zdecydowanie szybsze niż w konkurencyjnych narzędziach – dzięki temu codzienna praca nie stanowi niekończącej się walki z oprogramowaniem.

Osoby tworzące własne projekty wnętrz, często łączą w sobie dwie cechy: wrażliwość na estetykę oraz wiedzę techniczną. Aby wykonywać ten zawód, trzeba ponadprzeciętnie czuć proporcje, kolor i faktury, ale również rozumieć cechy materiałów budowlanych, budowę systemów instalacji czy zasady tworzenia rozbudowanej dokumentacji projektów. Podobne cechy łączy w sobie Archicad, który pozwala w pełni skupić się na jakości projektu, jednocześnie oferując rozbudowane możliwości techniczne.

Modelowanie wnętrz w Archicadzie

Proste narzędzia do tworzenia modelu

Narzędzia do modelowania w Archicadzie działają w prosty i intuicyjny sposób. Konstrukcja każdego z nich jest bardzo podobna, dlatego łatwo zrozumieć zasadę działania. Odpowiadają elementom budynku, jednak w rzeczywistości możemy je stosować bardzo elastycznie.

Przykładowo, do projektowania posadzek, okładzin ściennych czy sufitowych w Archicadzie możemy wykorzystać narzędzie Przegroda Strukturalna. Pozwala ono na modelowanie powtarzalnych, modułowych układów i decydować o początku ich rozmierzania. Po zdefiniowaniu wykończenia możemy cieszyć się efektem widocznym jednocześnie w modelu 3D i rysunkach 2D.

Co bardzo ważne, skonfigurowane ustawienie każdego z narzędzi możesz zapisywać w formie tzw. Ulubionych. Możesz wracać do każdego z tych ustawień w dowolnym momencie pracy. Niemal 1000 takich Ulubionych ustawionych przez nasz zespół zawarliśmy w Multibim STANDARD – naszym narzędziu wspierającym standaryzację pracy w Archicadzie.

Wbudowane biblioteki obiektów i wczytywanie zewnętrznych modeli

Istotnym aspektem w niemal każdym projekcie wnętrz jest dobór mebli i wyposażenia. Producenci dostarczają ich modele w różnych formatach. Dla Archicada nie jest to problem, ponieważ otwiera najpopularniejsze z nich (np. pliki SKP, 3DS, FBX).

Sam program posiada też własną, rozbudowaną bibliotekę obiektów, które zapewniają płynną pracę, nie obciążając zanadto naszego komputera, a do tego posiadają opcje parametryzacji i personalizacji. Wiele z nich daje możliwość wyposażenia w indywidualnie zaprojektowane elementy, jak na przykład fronty szafek, uchwyty. Idealnie sprawdzają się zwłaszcza na początkowym etapie, kiedy nie operujemy jeszcze konkretnymi produktami.

Wersje projektu i elementy powtarzalne

Proces akceptacji rozwiązań projektowych może trwać długo i wymagać zaprezentowania klientom wielu wersji. Archicad posiada w swoim repertuarze dedykowane narzędzie, które wspomaga ten proces. Dzięki niemu łatwo przedstawisz różne rozwiązania rzutów albo umeblowania.

Ciekawym wątkiem jest też wykorzystanie tzw. modułów Hotlink. Sprawdzą się one znakomicie we wszystkich przypadkach, kiedy elementy projektu są powtarzalne. Przykładowo, jeśli kilka pomieszczeń korzysta z takiej samej aranżacji lub w projekcie są powtarzalne rozwiązania mebli. Wystarczy, że zmienisz element źródłowy, a wszystkie jego wystąpienia w całym projekcie zostaną zaktualizowane. Więcej na temat modelowania dowiesz się z tego filmu.

Narzędzia do modelowania instalacji

Przy mniejszych realizacjach wnętrzarskich, w procesie projektowym często nie uczestniczy projektant instalacji – ich planowaniem na etapie projektu wykonawczego wnętrz zajmują się projektanci wnętrz. Jak kanał wentylacji będzie wyglądał w pomieszczeniu? Czy rura odpływowa zmieści się w posadzce? Na te i inne pytania pomoże odpowiedzieć MEP Modeler – wbudowane narzędzie do modelowania instalacji.

Tworzenie dokumentacji projektów wnętrz

Automatyczna dokumentacja rysunkowa na podstawie modelu

Nawet najprostszy projekt wymaga wykonania rozbudowanej dokumentacji technicznej w postaci rysunków rzutów posadzek i sufitów, rozwinięć wszystkich ścian, detali. Tworzenie dokumentacji to spory nakład pracy, a ponadto trzeba jeszcze przecież stworzyć model pod wizualizacje. A gdyby wszystkie te działania wykonywać razem w jednym kroku? Zaczynasz od budowy geometrii, a rysunki tworzone są w oparciu o model, który można też wyrenderować. Taka filozofia to esencja pracy w Archicadzie. Więcej na ten temat opowiedziałem w jednym z filmów na naszym YouTube.

Elastyczne możliwości reprezentacji graficznej

Każdy etap projektu ma swoją graficzną stylistykę. Archicad posiada rozbudowane opcje wyświetlania, dzięki czemu możesz przedstawiać swój model na wiele różnych sposobów. Przejście od uproszczonej, koncepcyjnej grafiki na projekt wykonawczy wnętrz jest możliwe jednym kliknięciem myszy i odbywa się w jednym pliku. Ponadto masz możliwość wyświetlania tekstur również w widokach 2D, dzięki czemu nie ma potrzeby eksportowania dokumentacji do Photoshopa, aby ją estetycznie zaprezentować. Znacząco przyspiesza to tworzenie dokumentacji projektowej.

Szybkie opisywanie projektu i tworzenie zestawień

Dokumentacja rysunkowa projektów wnętrz zawierają dużą liczbę elementów, które należy precyzyjnie opisać i oznaczyć. W Archicadzie odbywa się to poprzez przypisanie właściwości bezpośrednio do elementu modelu. Może to być informacja dowolnego typu: o identyfikatorze elementu, jego producencie, nazwie, projektowanym wykończeniu, ale też o cechach takich jak np. antypoślizgowość. Każdy element na rysunku może zostać następnie automatycznie oznaczony etykietą wyświetlającą dowolne zapisane w nim właściwości.

Na podstawie tych informacji możliwe jest też wykonanie różnego rodzaju zestawień: ilościowych, powierzchniowych czy objętościowych. Tabele generowane są automatycznie i możesz wyświetlić w nich wspomniane wyżej właściwości elementów. Możesz przy ich pomocy np. obliczyć powierzchnie posadzek i ilość płytek, metry kwadratowe malowania ścian, a także podsumować koszt zakupu umeblowania. Najważniejszym jednak aspektem jest tutaj pewność informacji: jeśli zmienisz coś w modelu, zestawienia zostaną automatycznie zaktualizowane.

Wizualizacja projektu wnętrz

Wizualizacja bezpośrednio w programie

Dobry rendering w projektach wnętrz gra bardzo istotną rolę w przekonaniu klienta do naszej koncepcji. Archicad posiada wbudowany silnik renderujący firmy Maxon, znanej z produkcji oprogramowania przeznaczonego do animacji i wizualizacji: Cinema 4D. Pozwala on uzyskać realistyczne efekty bezpośrednio w Archicadzie, bez potrzeby eksportu do oprogramowania zewnętrznego. Działanie silnika może być oparte o procesor (standardowo) lub o kartę graficzną (Redshift), zależnie od tego, który z tych komponentów jest w naszym komputerze mocniejszy.

Ciekawym wątkiem jest również wykorzystanie w projektowaniu wnętrz możliwości sztucznej inteligencji. Archicad umożliwia zainstalowanie w nim dodatku AI Visualizer. To narzędzie, działające w oparciu o model Stable Diffusion, umożliwia osiągnięcie bardzo dobrej jakości obrazów generowanych na podstawie wprowadzanych przez nas informacji tekstowych, czyli tak zwanych „promptów”. Tego typu wizualizacje projektów mogą służyć jako inspiracje i moodboardy dla Twojego projektu. Zachęcam do pogłębienia wiedzy w temacie AI i lektury naszego artykułu na ten temat.

Integracja z innymi narzędziami

Bardzo ciekawym narzędziem do prezentacji projektów jest również darmowa aplikacja do prezentowania modeli 3D, współpracująca z Archicadem – BIMx. Umożliwia ona oglądanie modeli 3D i dokumentacji projektów na telefonach, tabletach i komputerach, ułatwiając komunikację z klientami.

Na rynku istnieją też programy do wizualizacji w czasie rzeczywistym, które działają jako dodatki do programu Archicad. Oferują bardzo wysoką jakość przy bardzo krótkim czasie renderingu i są coraz bardziej doceniane przez projektantki i projektantów wnętrz.

Świetnym przykładem jest Enscape, który został znakomicie zintegrowany i większość pracy (np. dodawanie obiektów, materiałów czy oświetlenia etc.) możesz wykonać w samym Archicadzie. Jednocześnie możesz na żywo obserwować efekty Twojej pracy poprzez synchronizację okien obu programów. W samym Enscape dokonujemy jedynie ostatecznych ustawień kamery oraz przeprowadzamy sam proces renderingu. Cały system jest bardzo wygodny i intuicyjny. Jeśli chcesz lepiej poznać wizualizację w Archicadzie zapraszam do obejrzenia filmu na ten temat.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przytoczone przykłady pomogą Ci w dokonaniu trafnego wyboru programu do projektowania wnętrz, który poprowadzi Cię w stronę zautomatyzowanej i wydajnej pracy z projektami. W Multibim lubimy mówić, że proste projektowanie jest proste i nie jest to pusty slogan. Lepsze, bardziej intuicyjne oprogramowanie to więcej czasu, który możesz przeznaczyć na dopracowanie projektu albo na inną aktywność. Jeśli masz wątpliwości lub pytania dotyczące oprogramowania do projektowania, skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy.

Piotr Bieroński
p.bieronski@multibim.pl

Przeczytaj także
Zaawansowane modelowanie w Archicadzie z Multibim TOOLS

Zaawansowane modelowanie w Archicadzie z Multibim TOOLS

W tym artykule przedstawiamy, jak wznieść modele w Archicadzie na wyższy poziom zaawansowania z pomocą Multibim TOOLS.

14.01.2025
Zalety wykorzystania wzorca projektu w Archicadzie dla projektów architektury i wnętrz

Zalety wykorzystania wzorca projektu w Archicadzie dla projektów architektury i wnętrz

Dobrze skonfigurowany wzorzec projektu w Archicadzie, to narzędzie, które wspomaga zarówno osoby początkujące jak i zaawansowane.

02.12.2024
0
    0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu