Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Projektowanie wnętrz w Archicad 25 – czy warto?

Mówiąc o Archicadzie często podświadomie utożsamiamy go z narzędziem przeznaczonym do projektowania kubatury budynku. Jak jednak wiemy, proces projektowy wcale nie kończy się na tym etapie. Można powiedzieć, że piękne i funkcjonalne opakowanie, należy jeszcze wypełnić wartościową treścią. W tym momencie może nasunąć się następujące pytanie: czy można używać Archicada do projektowania wnętrz? Odpowiedź brzmi: “zdecydowanie warto”! W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego tak jest.

Nie jest istotne czy dopiero zaczynasz pracę w tym zakresie, czy jesteś już wnętrzarskim weteranem lub weteranką i przez swoją pracownię poruszasz się każdego dnia baletowym krokiem wśród stosów próbek i moodboardów. Bez znaczenia jest również skala przedsięwzięć jakimi się zajmujesz: czy projektujesz wnętrza sali koncertowej, łazienkę w mieszkaniu znajomych, czy mebel recepcyjny w biurze. W każdym z tych przypadków Archicad to multifunkcjonalny kombajn do modelowania, tworzenia dokumentacji i wizualizowania projektu. Jakie są zatem jego największe zalety w tym zakresie?

Dlaczego Archicad jest świetnym wyborem do projektowania wnętrz?

  • Zapewnia tworzenie dokumentacji rysunkowej prosto z modelu
  • Posiada elastyczne możliwości reprezentacji graficznej
  • Daje możliwość tworzenia wizualizacji bezpośrednio w programie
  • Płynnie współpracuje z popularnymi programami do modelowania 3D i renderingu
  • Ułatwia modelowanie i rozmierzanie elementów
  • Posiada rozbudowane biblioteki obiektów
  • Zawiera wbudowane narzędzie do modelowania instalacji
  • Umożliwia szybkie etykietowanie i opisywanie właściwości elementów projektu
  • Usprawnia zestawianie elementów
  • Zapewnia wysoką powtarzalność i automatyzację procesów

Tworzenie dokumentacji projektowej prosto z modelu

Nawet najprostszy projekt wnętrzarski wymaga wykonania dużej puli rysunków: rzutów posadzek i sufitów, rozwinięć wszystkich ścian, detali. Nawet dla niewielkiego mieszkania samo tworzenie dokumentacji to spory nakład pracy, a ponadto trzeba jeszcze przecież wykonać model i renderingi. A gdyby wszystkie te działania wykonywać razem w jednym miejscu?

Taka filozofia to esencja pracy w Archicadzie – przecież model zawiera w sobie wszystkie niezbędne informacje, po co osobno rysować dokumentację rysunkową? Zaczynamy od wprowadzania informacji i budowy geometrii, a rysunki tworzone są w oparciu o model, który możemy wykorzystać również do wykonania wysokiej jakości wizualizacji.

Elastyczne możliwości reprezentacji graficznej

Wraz z postępem poziomu zaawansowania projektu, zmienia się sposób jego przedstawienia. Dlatego Archicad posiada rozbudowane opcje wyświetlania elementów modelu. Dzięki temu możemy przedstawiać nasz projekt na wiele różnych sposobów, bazując na jednym modelu: na przykład jako proste, czarno-białe rysunki budowlane lub jako kolorowe, koncepcyjne rysunki z teksturami. Nie ma dzięki temu potrzeby eksportowania dokumentacji do Photoshopa, aby ją estetycznie zaprezentować – wszystkie te czynności wykonasz w Archicadzie.

Wizualizacja bezpośrednio w programie

Pamiętajmy również, że nawet najlepszy funkcjonalnie projekt nie zostanie zaakceptowany, jeśli nie przedstawimy go w odpowiednio estetyczny sposób. Ważną rolę gra tutaj z pewnością zaprezentowanie wnętrza tak, aby jego nastrój współgrał z wrażliwością naszego klienta. Mówiąc nieco mniej romantycznym językiem, projekt najczęściej “sprzedajemy” przy pomocy dobrych wizualizacji.

Archicad posiada wbudowany silnik renderujący Cineware firmy Maxon, znanej z produkcji przeznaczonego do animacji i wizualizacji oprogramowania Cinema 4D. Pozwala on uzyskać realistyczne wizualizacje bezpośrednio w Archicadzie, bez potrzeby eksportu do oprogramowania zewnętrznego.

Płynna współpraca z popularnymi programami do modelowania 3D i renderingu

Co jednak w przypadku jeśli masz już swój patent na wizualizację, którego nie chcesz zmieniać? Być może używasz jednego z popularnych silników renderujących jak np. vRay Mental Ray lub Corona Render w programie do modelowania takim jak na przykład SketchUp, Rhino 3D czy 3ds Max? A może używasz po prostu zewnętrznego programu do wizualizacji jak Artlantis? Nie ma problemu! Archicad daje możliwość zapisu plików 3D do wielu formatów: .skp, .3dm, .3ds, .dae, .atl.

Coraz częstszym wyborem projektantów stają się również silniki renderujące oparte na kartach graficznych. Archicad współpracuje m. in. z Twinmotion, Lumion, czy Enscape. Połączenie między programami odbywa się poprzez plugin umożliwiający płynną wymianę danych i bieżące aktualizowanie modelu Archicada.

Modelowanie i rozmierzanie elementów

Mając akceptację inwestora dla naszej koncepcji, przechodzimy zwykle do tworzenia dokumentacji projektowej. Jednym z podstawowych zadań, które stają przed projektantami wnętrz w tym zakresie, jest rozrysowywanie układów posadzek, okładzin ściennych czy sufitowych. Tradycyjnie oznacza to wiele godzin żmudnej pracy polegającej na planowaniu układów, a następnie szukaniu lub tworzeniu odpowiadających im tekstur. W Archicadzie możemy do tego zadania wykorzystać narzędzie Przegroda Strukturalna. Pozwala ono swobodnie modelować powtarzalne, modułowe układy i decydować o początku ich rozmierzania. Następnie wystarczy nałożyć na powierzchnię odpowiednie wykończenie i cieszyć się efektem widocznym w modelu i rysunkach 2D jednocześnie.

Rozbudowane biblioteki obiektów

Mając gotowe wykończenia, pora pomyśleć o wyposażeniu meblowym. Wymaga to często operowania natywnymi plikami 3D dla różnych oprogramowań, zależnie od tego jakiego rodzaju biblioteki udostępnia producent. Dla Archicada nie jest to problem, ponieważ otwiera najpopularniejsze formaty plików.

Jeśli jednak jesteś dopiero na etapie modelu koncepcyjnego i ustalasz z inwestorem układ funkcjonalny, to docenisz szeroki zakres wbudowanych w program bibliotek mebli i wyposażenia, dostosowanych dla różnych typów wnętrz. Modele są “lekkie” – zapewniają płynną pracę nie obciążając zanadto naszego komputera, a do tego posiadają możliwość personalizacji i sposobu wyświetlania symboli na rzucie. Wiele obiektów ma również możliwość wyposażenia w indywidualnie zaprojektowane elementy jak na przykład fronty szafek, uchwyty itp.

Wbudowane narzędzie do modelowania instalacji

Szczególnie przy mniejszych realizacjach, w procesie projektowym często nie uczestniczy projektant instalacji. Jednocześnie zdarza się, że konieczne jest wymodelowanie na potrzeby projektu elementów instalacyjnych. Jak kanał wentylacji będzie wyglądał we wnętrzu? Czy rura odpływowa umywalki zmieści się w posadzce? Na te i inne pytania pomoże odpowiedzieć MEP Modeler – wbudowane w Archicada narzędzie do modelowania elementów instalacyjnych. Wszystkie wstawione w modelu 3D obiekty instalacyjne takie jak np. gniazdka, włączniki elektryczne i koryta kablowe automatycznie pojawią się w przekrojach, czy rozwinięciach ścian.

Szybkie etykietowanie i opisywanie właściwości elementów projektu

Kiedy otrzymamy już akceptację inwestora przychodzi czas żmudnej pracy nad opisywaniem właściwości użytkowych wyposażenia. W Archicadzie możliwe jest zapisanie informacji o każdym obiekcie (np. meblu) w jego właściwościach. Ilość informacji można filtrować i przyporządkować do konkretnej klasy elementu: innych informacji wymaga bowiem specyfikacja posadzki gresowej, a innych fotela biurowego. Każdy element należy następnie opisać. Ułatwi to z pewnością funkcja automatycznego etykietowania elementów.

Zestawianie elementów szybsze niż kiedykolwiek wcześniej

Po wykonaniu modelu geometrycznego i wprowadzeniu informacji przychodzi czas na szarą rzeczywistość: obliczanie zestawień ilościowych i powierzchni różnych wykończeń. W Archicadzie ta rzeczywistość może być bardziej kolorowa. Program pozwala na szybkie wykonanie zestawień ilościowych, powierzchniowych i objętościowych. Bez problemu zmierzysz i obliczysz metry kwadratowe malowania ścian, a nawet ile paczek płytek należy kupić. Wszystko na podstawie informacji zawartej w modelu geometrycznym.

Wysoka powtarzalność i automatyzacja procesów

Po dobrze wykonanej pracy pozostaje nam… ponownie usiąść przy biurku. Projektowanie wnętrz odbywa się w krótszych cyklach niż projektowanie kubatury budynku. Dlatego tak duże znaczenie ma standaryzacja i powtarzalność całego procesu, ponieważ wciąż zaczynamy go od nowa. Kiedy projektujemy kolejne z rzędu mieszkanie, chętnie wykorzystujemy schematy, które sprawdziły się w przeszłości. Posadzka z płytek 120×120? Parkiet w jodełkę francuską? Nie ma problemu. Raz poświęcony na ustawienie odpowiedniego elementu czas, zaprocentuje w przyszłości. Ustawienia wszystkich narzędzi można przechowywać w formie ulubionych, które następnie mogą być częścią wzorca projektu Twojej pracowni. Z pewnością skorzystasz z nich jeszcze wiele razy i oszczędzisz w ten sposób najcenniejszy z Twoich zasobów: czas.

 

Przeczytaj także
Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Wykonywanie inwentaryzacji architektonicznych z wykorzystaniem technologii skanowania, dzięki precyzyjnym pomiarom laserowym daje dużo lepsze, szybsze i pewne efekty, niż tradycyjne podejście.

02.04.2024
Analiza chłonności w Archicadzie

Analiza chłonności w Archicadzie

Chcemy upraszczać procesy, które są mniej twórcze, a więcej czasu poświęcać na projektowanie. Jednym z nich są analizy chłonności. Jak robić je efektywniej?

05.03.2024

Partnerzy