Praca zespołowa w Archicadzie

Za niemal każdą realizacją architektoniczną, stoi przynajmniej kilkanaście zaangażowanych osób (projektantów, kreślarzy, branżystów, konsultantów, wykonawców) i ciężko wyobrazić sobie projektowanie większego budynku w pojedynkę — po prostu ilość zadań i niezbędnej wiedzy, jest zbyt duża, by mogła o nie zadbać jedna osoba. Im większy zespół, tym trudniej dobrze zaplanować pracę w Archicadzie i zarządzać jej wykonaniem. Szczególnie, kiedy praca odbywa się na wielu plikach jednocześnie.

Istnieją rozwiązania technologiczne, które pomagają w lepszej organizacji pracy przy projektach. W tym artykule skupię się przede wszystkim na pracy wewnątrz zespołu architektonicznego. Pomocą może być zastosowanie BIMcloud – platformy do pracy zespołowej w Archicadzie. Zanim jednak przejdę do szczegółów, zastanówmy się, jak przeważnie wygląda organizacja pracy na projektach architektonicznych i jakie niesie ze sobą wyzwania.

Wyzwania w tradycyjnym systemie pracy zespołowej

Tradycyjnie rozumiany projekt zespołowy, tworzony w dwóch wymiarach, opracowywany jest przeważnie w podziale na typy rysunków. Całe opracowanie dzielone jest na wiele osobnych plików (np. elewacje, rzuty, przekroje, zestawienia), a następnie łączone za pomocą skomplikowanej sieci powiązań i referencji. Im bardziej złożony projekt, tym większy gąszcz połączeń i wynikające z tego trudności w płynności pracy i zachowaniu porządku.

Pliki przechowywane są w zorganizowanej strukturze, na serwerze wewnętrznym lub w chmurze typu Google Drive, Dropbox, One Drive. Każdy z nich może jednocześnie edytować tylko jedna osoba. W przeciwnym wypadku powstają tzw. kopie konfliktowe, które następnie trzeba ze sobą łączyć, co stanowi niemal detektywistyczną pracę. Niezbędny jest zatem stały przepływ informacji na temat aktualnie edytowanych plików lub żmudne łączenie efektów pracy.

Taki system pracy zespołowej niesie ze sobą wiele wyzwań, związanych z organizacją pracy. Nie jest on szczególnie efektywny i powoduje duże trudności komunikacyjne. Może być też przyczyną niedopowiedzeń w zakresie obowiązków poszczególnych osób. W opozycji stoi Teamwork — praca na jednym modelu na serwerze pracy zespołowej, która w Archicadzie odbywa się przy pomocy oprogramowania o nazwie BIMcloud. Zobaczmy, w jaki sposób może ono ulepszyć organizację pracy Twojego zespołu.

Efektywna organizacja pracy

Sedno problemów tradycyjnego systemu leży w fakcie, że nie jest możliwe jednoczesne edytowanie jednego pliku przez wiele osób. Rozdzielamy od siebie projektantów, zmuszając ich do stałego kontrolowania tego, kto i na jakim pliku pracuje. Prostym przykładem jest korekta wysokości okien. Jeśli zmienię ją w przekroju, muszę następnie zmienić rysunek elewacji, zestawienie, a być może też opis na rzucie. Każdy z tych elementów może znajdować się w osobnym pliku, który może być przez kogoś używany. Dotychczasowy edytor musi wyrazić zgodę abym przejął jego plik, zapisać go, zamknąć, a następnie przeładować. Dopiero wtedy mogę go otworzyć, wprowadzić zmiany, zapisać, zamknąć i znów przeładować. W trakcie moich działań, blokuję pracę kogoś innego. Efektywność jest zatem bardzo niska.

BIMcloud pozwala na pracę wielu osób na jednym pliku. Wystarczy kliknąć „uwspólnij”, aby projekt był dostępny dla wszystkich w pracowni. Model znajduje się na serwerze, a użytkownicy pobierają na swoje komputery jego lokalne kopie. Wprowadzone przez nich zmiany są synchronizowane z serwerem i po chwili widoczne u innych użytkowników. Nie ma również możliwości, aby dwie osoby edytowały tę samą część budynku, ponieważ BIMcloud posiada system rezerwacji. Jeśli chcę zmienić okno, nad którym pracuje ktoś inny, po prostu wysyłam do tej osoby prośbę o jego udostępnienie. Odbierający otrzymuje notyfikację i może przydzielić mi element do edycji. W chwili udzielenia zgody, traci możliwość wprowadzania dalszych zmian w elemencie. Wysyłanie i odbieranie próśb jest zautomatyzowane i wymaga dosłownie paru kliknięć, co bardzo odróżnia ten system od tradycyjnego.

Kolejnym aspektem dobrej organizacji pracy, jest możliwość pracy zdalnej. W tradycyjnym systemie jest ona bardzo trudna, ponieważ użytkownicy muszą skoordynować użycie plików będąc dodatkowo w fizycznym dystansie. BIMcloud umożliwia podłączenie się do projektu z dowolnego miejsca na ziemi. Ponieważ wszystkie zapytania o rezerwację elementów pojawiają się w Archicadzie, nie doświadczysz problemów charakterystycznych dla tradycyjnej metody.

Praca zespołowa w Archicadzie - Bimcloud

Sprawna komunikacja

Wyzwania związane z synchronizacją pracy na plikach to wierzchołek góry lodowej. Równie istotna jest spójność poszczególnych opracowań w ramach jednego zespołu. Praca na osobnych plikach powoduje rozbieżności w tym zakresie. W przypadku pracy na jednym modelu, wszystkie atrybuty w projekcie są wspólne (np. warstwy, pióra, style opisów). Dlatego ostateczny efekt można lepiej kontrolować, co wpływa również na wyższą jakość opracowania.

Podobnie rzecz wygląda, jeśli chodzi o prowadzenie dyskusji, spisywanie zadań i uwag. Przy wielu plikach jest to niezwykle trudne. Tworzone na rysunkach płaskich adnotacje, są zwykłym tekstem i nie posiadają typowych, niezbędnych parametrów takich jak: status, priorytet, termin. W pracy zespołowej na jednym modelu BIM, użytkownicy mogą tworzyć uwagi i zadania powiązane z konkretnymi elementami modelu. Co ważne, każde z nich może być przypisane do osoby w projekcie — nie ma zatem wątpliwości co do zakresu i odpowiedzialności. Jest to niezwykle cenne narzędzie dla osób nadzorujących i sprawdzających projekty, ponieważ mogą natychmiast przekazywać informacje zespołowi opracowującemu dany temat.

Praca zespołowa w Archicadzie - Bimcloud

Czytelny zakres obowiązków i uprawnień

Mówiąc o zadaniach, nie sposób nie wspomnieć o zakresie obowiązków i uprawnieniach. Jeśli zatrudniamy nową osobę, to pracując w tradycyjny sposób, nie mamy możliwości pełnej kontroli tego, co może ona zmienić w plikach, nad którymi pracuje. Oczywiście można całkowicie ograniczyć dostęp do niektórych danych, jednak w ten sposób nie dajemy jej możliwości pełnego zapoznania się z projektem.

Przykładowo: chcemy by nowa osoba pracowała nad rysunkiem rzutu, ale nie miała możliwości tworzenia nowych warstw. Dostęp do edycji w tradycyjnej organizacji pracy jest zero-jedynkowy: jest, albo go nie ma. W pracy na wspólnym modelu BIM przez BIMcloud, poziom kontroli jest dużo bardziej subtelny. Możesz przydzielać użytkownikom funkcje w zespole, które wpływają na to, co mogą zrobić w Archicadzie. Taka osoba będzie mogła przypisać elementy do dostępnych warstw, ale nie będzie miała możliwości stworzenia nowych. Ponieważ BIMcloud może być również serwerem do przechowywania danych, możesz przy jego pomocy zarządzać dostępem do poszczególnych plików lub całych folderów.

Projekty BIM prowadzone na jednym modelu zapewniają również funkcjonalności, które wspierają nadzorowanie i podział zakresu pracy. Jeśli kierujesz pracami projektowymi, to możesz śledzić zmiany tworzone w modelu. Na przykład obserwować i dostawać powiadomienia o każdej zmianie dotyczącej atrybutów. Dzięki temu łatwo utrzymasz porządek w projekcie. Możesz również kolorować elementy według rezerwacji, by lepiej zarządzać zakresami, które opracowują poszczególne osoby.

Praca zespołowa w Archicadzie - Bimcloud

Jaki BIMcloud wybrać?

Jak widzisz praca na jednym modelu BIM, jest odpowiedzią na wiele problemów trapiących zespoły projektowe. W tym miejscu warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest BIMcloud? Jest to oprogramowanie do pracy zespołowej w Archicadzie. Występuje ono w trzech typach, które różnią się od siebie możliwościami:

  • BIMcloud Basic — to darmowa wersja, przeznaczona dla mniejszych zespołów. Instaluje się ją na osobnym komputerze (serwerze) w pracowni. Pozwala na pracę zespołową na jednym modelu i posiada podstawowe funkcje zarządzania zespołem i projektami. Nie jest licencjonowana do łączenia się z zewnątrz, zatem nie umożliwia pracy zdalnej.
  • BIMcloud (tzw. pełna wersja) —  to rozbudowana, płatna wersja dla małych, średnich i dużych zespołów. Również wymaga osobnego komputera (serwera) w pracowni, ale umożliwia podłączenie się do niego z zewnątrz i pracę zdalną. Od wersji Basic odróżnia ją przede wszystkim możliwość hostingu i przesyłania na serwer wszystkich typów danych projektu i tworzenia złożonej struktury folderów. Daje też zaawansowane możliwości kontroli uprawnień i ról, możliwość integracji z katalogiem użytkowników oraz funkcję śledzenia zmian, a także rozszerza możliwości aplikacji BIMx, jako narzędzia do komunikacji z budową.
  • BIMcloud SaaS (jako usługa) — wersja dla wszystkich zespołów, które cenią elastyczność i pracę z wielu lokalizacji. Posiada analogiczne funkcjonalności, co pełna wersja (z wyjątkiem integrowania katalogu użytkowników). Odróżnia ją natomiast fakt, że nie wymaga posiadania komputera (serwera) w pracowni. Serwer zakłada Graphisoft i udostępnia użytkownikom pod indywidualnym adresem. Oznacza to, że za przechowywanie i bezpieczeństwo Twoich plików odpowiada Graphisoft.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak działa praca zespołowa w Archicadzie, zobacz film, który dla Ciebie przygotowaliśmy i przekonaj się jak prosty i szybki jest to system. Interfejs BIMcloud jest prosty w obsłudze i wdrożeniu. W razie wątpliwości dotyczących instalacji BIMcloud lub jego funkcji, napisz do nas na kontakt@multibim.pl – pomożemy Ci wybrać odpowiednią dla Ciebie wersję lub rozwiać ewentualne wątpliwości.

BIMcloud SaaS za darmo

W sklepie internetowym Graphisoft trwa promocja, dzięki której możesz zamówić Archicada w subskrypcji na rok, dwa lub trzy i otrzymać BIMcloud SaaS za darmo! Przy zakupie wybierz opcję Archicad Collaborate z BIMcloudem SaaS i BIMx Pro gratis. Jeśli chciałbyś kupić BIMcloud SaaS bez Archicada, cena na dzień pisania tego artykułu wynosi 2225 zł netto/rok/stanowisko. Więcej o BIMcloudzie i pracy zdalnej w Archicadzie, opowiemy w nadchodzącym webinarze – dołącz do nas!

Podsumowanie

Jak widzisz, serwer BIMcloud poprawia organizację systemu pracy zespołowej i wspiera zarządzanie projektem. Przede wszystkim pozwoli Ci przyspieszyć opracowanie projektu i poprawić jego jakość. Pozwala uniknąć chaosu w komunikacji wewnętrznej: czytelnie określić zadania i zakresy odpowiedzialności. Wspiera osoby organizujące pracę w pilnowaniu postępów w projekcie oraz definiowaniu uprawnień i dostępów. Daje Ci też szerszy dostęp do dobrych współpracowników, ponieważ umożliwia bezproblemową pracę zdalną. Jeśli którykolwiek z zaprezentowanych przeze mnie w tym artykule problemów spędza Ci sen z powiek, zainteresuj się pracą z BIMcloud.

Piotr Bieroński
p.bieronski@multibim.pl

Przeczytaj także
Archicad 28 – nowości w Multibim TOOLS

Archicad 28 – nowości w Multibim TOOLS

Nowa wersja Archicada to również moment, w którym przedstawiamy kolejną wersję naszych narzędzi Multibim TOOLS.

03.10.2024
Dlaczego Archicad jest dobrym programem do projektowania wnętrz?

Dlaczego Archicad jest dobrym programem do projektowania wnętrz?

Projektowanie wnętrz to złożony proces, wymagający nie tylko kreatywności, ale również precyzji i umiejętności technicznych.

27.09.2024
0
    0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu