Koniec i początek roku tradycyjnie skłaniają nas do podsumowań i planów na przyszłość – również w kwestiach zawodowych. Technologia zmienia się błyskawicznie, dlatego nadążanie za trendami w budownictwie i aktualnościami ze świata Building Information Modeling może okazać się nie lada wyzwaniem. Szczególnie dla tych z nas, którzy nie znajdują na co dzień przestrzeni na śledzenie nowinek. Jeśli zatem należysz do tej grupy, to w tym artykule zaprezentuję podsumowanie 2023 oraz opowiem o trendach 2024, które będą nadawały kształt cyfrowej transformacji w budownictwie w nowym roku.
Nie ma w tym momencie wśród nowych technologii w budownictwie gorętszego hasła niż sztuczna inteligencja. Ten trend BIM często budzi niepokój związany z przyszłością. Warto jednak pamiętać, że AI wymaga do obsługi kompetentnego człowieka, dlatego najlepszym, co możesz zrobić jest zaprzyjaźnienie się z nią. Nie tak dawno temu Graphisoft opublikował Archicad AI Visualizer, który może stanowić wstęp do badania jej możliwości.
O ile w 2023 roku mogliśmy mówić o dynamicznym rozwoju i upowszechnieniu wykorzystania generatywnej AI, to 2024 przyniesie zapewne poprawę jakości efektów jej pracy oraz wdrożenie w nowych obszarach. W publicznej mapie drogowej rozwoju Archicada planowane jest wdrożenie AI i uczenia maszynowego w zakresie optymalizacji projektów, zrównoważonego rozwoju, ale też automatyzacji czasochłonnych procesów np. tworzenia dokumentacji.
Jeśli chcesz zgłębić ten temat, możesz zapoznać się z artykułem, w którym opisaliśmy możliwości i szanse związane z tą technologią. Zapraszamy też do wzięcia udziału w webinarze o wykorzystaniu AI w wizualizacji. Z pewnością ten kurs zostanie utrzymany w tym roku i możemy spodziewać się nowych sposobów wykorzystania AI w zaawansowanych technologiach w budownictwie.
Transformacja cyfrowa zmierza w kierunku coraz lepszej integracji narzędzi i tworzenia spójnych ekosystemów oprogramowania. W ostatnich latach obserwujemy rozwój Archicada w kierunku projektowania systemów instalacji oraz konstrukcji. Wersja 27 przyniosła w tym zakresie między innymi przebudowany MEP modeler (do modelowania rur, kanałów i koryt kablowych) oraz usprawnienia w tworzeniu modelu analitycznego konstrukcji (film prezentujący zmiany można obejrzeć na naszym Youtube).
Kierunek ten będzie zapewne wiodącym w całym sektorze AEC w najbliższych latach. Kto z nas nie spotkał się ze stwierdzeniem: „moi branżyści wciąż rysują na płasko”? Rozszerzenie znajomości i dostępności narzędzi będą korzystne zarówno dla projektantów, jak i wykonawców i inwestorów oraz zwiększy częstotliwość zastosowania technologii BIM w projektach o mniejszej skali. Ten kierunek potwierdza również mapa drogowa Archicada, w której rozwój tych modułów zajmuje ważne miejsce.
Skoro poruszam temat współpracy wielobranżowej, nie sposób nie wspomnieć o roli, jaką pełni zaawansowana metodyka BIM oraz rozwój otwartych standardów. Wielkim sukcesem okazała się konferencja OpenBIM Poland 2023, która pokazała jak wiele osób jest zaangażowanych w ideę otwartej wymiany informacji. Jedną z prelekcji na tej konferencji miał okazję poprowadzić nasz kolega z zespołu Jurek Rusin wraz z Bogusławem Paciorkiem z firmy ADC. Opowiedzieli o idei szczupłego BIMu zastosowanej w jednym ze wspólnych projektów. Nagranie z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj. Mam nadzieję na rozwój tego wydarzenia w kolejnym roku, a zainteresowanie tą tematyką widzimy również wśród klientów Multibim, którzy coraz częściej pytają o narzędzia OpenBIM i szkolenia z tego zakresu.
Rok 2024 przyniesie zapewne dalszy rozwój otwartych standardów przez buildingsmart – na dalekim horyzoncie jest nowa wersja IFC 5, a w międzyczasie rozwijane są też inne standardy (np. IDM, IDS) i narzędzia takie jak buildingsmart data dictionary. Bsdd to rodzaj uniwersalnego słownika zawierającego między innymi informacje dotyczące klasyfikacji obiektów BIM, ich właściwości i dozwolonych w nich wartości. Narzędzie to jest już implementowane w różnych aplikacjach (w 2023 zrobiło to np. Plannerly) i może wspomagać tworzenie dokumentów (np. BEP) oraz procesy definiowania wymagań dla modeli. Poznanie otwartych standardów to z pewnością przyszłościowy kierunek rozwoju dla osób chcących rozwijać się jako managerowie, koordynatorzy i autorzy BIM.
Nowoczesne budownictwo i transformacja cyfrowa kładą duży nacisk na jakość współpracy. W 2023 roku mogliśmy zaobserwować dalszy rozwój środowisk CDE – szereg nowości pojawił się chociażby w Catenda Hub (dawniej Bimsync). Tego typu platformy są już właściwie standardem przy większych projektach i można spodziewać się poszerzenia ich zastosowania.
Rok 2023 przyniósł przykładowo platformę Bimcollab Twin, integrującą modele oraz dokumenty do obsługi cyfrowych bliźniaków. To rozwiązanie dość dobrze pokazuje, w którą stronę zmierzamy. Jest przeznaczone dla właścicieli budynków i umożliwia zarządzanie obiektami poprzez utworzenie wirtualnego odpowiednika prawdziwego budynku opartego o model BIM i połączone z nim dokumenty. Platforma zapewnia wysoką jakość danych poprzez systemy współpracy i zatwierdzania dokumentów oraz organizacji procesów. Może też łączyć się poprzez API z systemami zarządzania budynkiem. Kierunkiem jest zatem wykorzystanie modeli nie tylko w projektowaniu, ale też w zarządzaniu obiektami budowlanymi. Omówiłem już istotne trendy w projektowaniu i utrzymaniu obiektów, natomiast sporo dzieje się również w wykonawstwie i innowacyjnych rozwiązaniach budowlanych.
W tym zakresie interesującym trendem jest wdrażanie nowych technologii w budownictwie modułowym oraz wzrost znaczenia prefabrykacji. W nadchodzących latach możemy spodziewać się rozkwitu tego typu rozwiązań. Ten trend ma rzecz jasna wpływ na technologię BIM – w jaki sposób może ona pomóc? Przede wszystkim usprawniając przejście od projektu do produkcji, na przykład poprzez wsparcie procesu projektowania systemów instalacyjnych i wykrywania kolizji. Również sam proces produkcji elementów może zostać ulepszony poprzez współpracę z maszynami produkcyjnymi np. CNC.
Prefabrykacja już teraz gra istotną rolę, przykładowo w Polsce rozwija się rynek szkieletowych domów jednorodzinnych wykonywanych w tej technologii. Trend ten znajduje swoje odzwierciedlenie w oprogramowaniu. Przykładem może być Archiframe – dodatek do Archicada, który pozwala na zautomatyzowanie projektowania ustrojów szkieletowych, a także tworzenia dokumentacji warsztatowej do produkcji elementów konstrukcji i poszyć.
Czyniąc podsumowania, nie sposób nie wspomnieć, jak w zeszłym roku zmienił się sam Multibim i jakie są nasze plany. Przede wszystkim cieszymy się z rozwoju: nasz zespół w minionym roku się powiększył, co pomaga nam tworzyć coraz ambitniejsze projekty, na czele z Multibim TOOLS. Rodzina naszych narzędzi wzbogaciła się o dwóch niezwykle ważnych członków: Multibim STANDARD optymalizujący pracę w Archicadzie oraz Multibim SITE do przeprowadzania analiz chłonności i bilansowania terenu. Jesteśmy z nich dumni z uwagi na bardzo zaawansowany poziom ich integracji z Archicadem i przekonani, że będą Was wspierać w projektach, które tworzycie.
W 2023 roku wprowadziliśmy też ważne usprawnienia w naszych pozostałych narzędziach: Multibim SUN, Multibim PARTS oraz Multibim ZONES. Między innymi poprawiliśmy ich workflow (np. przez możliwość tworzenia konfiguracji w SUN, uspójniony system działania PARTS i ZONES), precyzję (nowy system rozdzielczości w SUN) oraz ulepszyliśmy interfejs (nasze narzędzia instalują się teraz jako całość i działają jako palety o spójnym wyglądzie).
Ta wizja będzie nam towarzyszyć również w 2024 roku. Możecie spodziewać się kolejnych ulepszeń naszych narzędzi, a kto wie – może również zupełnie nowych? Oczywiście nie zabraknie też dużej ilości pracy z Archicadem i innymi naszymi produktami – już teraz myślimy o premierze Archicada 28 i planujemy kolejne eventy dla Was. Cieszymy się też na perspektywę spotkania z Wami w trakcie kolejnych szkoleń i webinariów oraz liczymy na dobre rozmowy w trakcie udzielania wsparcia technicznego. Samych sukcesów w 2024!
Piotr Bieroński
p.bieronski@multibim.pl