Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Obsługa ARM Mac

W 2020 r. firma Apple ogłosiła planowaną zmianę architektury systemowej komputerów Macintosh z procesorów Intel na układy zaprojektowane przez Apple, które wykorzystują architekturę ARM. Pełne przejście potrwa kilka lat, a pierwsze komputery z nowym chipsetem ARM są już dostępne w sprzedaży od listopada 2020 roku.

Graphisoft aktywnie pracuje nad dostosowaniem swoich rozwiązań do nowego środowiska sprzętowego. Niniejszy dokument ma na celu zapoznanie użytkowników z planowanymi działaniami i udzielenie odpowiedzi na często zadawane pytania.

Kiedy rozwiązania Graphisoft staną się kompatybilne z komputerami Mac z chipsetem ARM?

Obecnie rozwiązania Graphisoft są kompatybilne z nowym sprzętem za pośrednictwem środowiska Rosetta 2 firmy Apple. Od momentu ogłoszenia zmiany, nasz dział rozwoju pracuje nad otrzymanym przez Apple zestawem Developer Transition Kit, który pozwoli na wprowadzenie niezbędnych modyfikacji oprogramowania. Według naszych wczesnych testów Archicad działa tak samo szybko lub nieco szybciej niż na podobnych komputerach z procesorem Intel, nawet poprzez Rosettę. 

Ponadto, pracujemy z wydanym przez Apple pakietem Developer Transition Kit aby umożliwić natywne uruchomienie Archicada na architekturze ARM. Ponieważ Archicad jest uniwersalnym i rozbudowanym narzędziem BIM, zakres pracy wymagany do uzyskania pełnej kompatybilność i wykorzystania z zalet tej nowej technologii jest bardzo duży. Mamy już działające prototypy, które pokazują obiecującą wydajność i planujemy wydać publiczną wersję testową oprogramowania w drugiej połowie przyszłego roku. Planujemy zapewnić pełną kompatybilność ARM Mac z Archicadem dla wersji 26.

Czy powinienem kupić komputer z procesorem ARM Mac, jeśli chcę inwestować w nowe sprzęt teraz?

To zależy od typu/rozmiaru projektów, nad którymi pracujesz. Sprzęt Apple wprowadzony na rynek w listopadzie 2020 r. to komputery o podstawowej specyfikacji sprzętowej, spełniające jedynie minimalne wymagania sprzętowe Archicada. Jeśli więc zazwyczaj projektujesz małe obiekty, np. domy jednorodzinne, komputer z ARM może być zadowalający. Jeśli jednak typowo pracujesz nad projektami średniej lub dużej skali, zalecamy, aby poczekać, aż firma Apple wypuści komputery z większą ilością pamięci RAM i rdzeni procesora. Kolejnej serii szybszych maszyn ARM spodziewamy się w połowie 2021 roku. W międzyczasie przeprowadzamy testy wydajności z dostępnym sprzętem. Planujemy udostępnić wyniki i bardziej szczegółowe zalecenia w najbliższej przyszłości.

Jak długo Graphisoft będzie obsługiwać komputery Intel Mac?

Oczywiście tak długo, jak Archicad nie zostanie wydany do pracy natywnej na ARM, nasza domyślna platforma Mac jest przeznaczona dla architektury opartej na procesorach Intel. Również po udostępnieniu Archicada w wersji natywnej ARM planujemy komfortowy okres przejściowy, tak więc w czasie Archicad będzie dostępny przez jakiś czas równolegle dla chipsetów Intel i ARM.

Jak działa Archicad na ARM Macach z Rosettą 2?

Rosetta 2 jest translatorem, który umożliwia uruchamianie aplikacji z instrukcjami x86_64 na procesorach Apple silicon. Dla użytkowników, Rosetta jest praktycznie niewidoczna. Jednak proces translacji wymaga czasu, dlatego użytkownicy mogą doświadczyć pewnej powolności w działaniu aplikacji.

Niemniej jednak, wczesne wrażenia na pierwszym komercyjnym chipsecie Apple M1, są naprawdę dobre. Testujemy funkcje i wydajność Archicada z tą konfiguracją i zamierzamy podzielić się wynikami wkrótce.

Przeczytaj także
Praca zespołowa w Archicadzie

Praca zespołowa w Archicadzie

Jak dobrze zaplanować pracę zespołową w Archicadzie? Jak mądrze nią zarządzać i się nie pogubić? Z pomocą przychodzi BIMcloud – platforma do pracy zespołowej. Przeczytaj artykuł i zobacz, jak ją wykorzystać.

26.06.2024
Jak w pełni wykorzystać możliwości BIM w 2024 roku?

Jak w pełni wykorzystać możliwości BIM w 2024 roku?

Jest wiele obszarów, w których implementacja BIM może usprawnić Twoją pracę. Korzyści płynące z wdrożenia mogą Ci posłużyć niezależnie od tego czy projektujesz, wykonujesz, czy inwestujesz w budynki. W tym artykule analizujemy, jak możesz w pełni wykorzystać BIM.

05.06.2024

Partnerzy