Webinar: PZT na poziomie PRO – odkryj możliwości Multibim Tools w Archicadzie Zapisz się!
Webinar: PZT na poziomie PRO Zapisz się!

Jak przygotować idealne środowisko pracy w Archicadzie od Multibim?

Każde oprogramowanie BIM wymaga dopasowania do Twoich potrzeb i preferencji. Zależnie od charakteru pracy, przystosowujemy ustawienia i interfejs tak, aby jak najlepiej spełniały nasze potrzeby. W Archicadzie odpowiadają za to Profile środowiska pracy. Ich elastyczne ustawienia pozwalają na wprowadzenie wielu indywidualnych rozwiązań w przestrzeni roboczej. W tym artykule pokażemy jak ich używać oraz czym kierować się przy wyborze i konfiguracji Twojego Środowiska pracy Archicada od Graphisoft.

Czym jest środowisko pracy Archicada i z czego się składa?

Środowisko pracy Archicada to szereg opcji wpływających na najważniejsze ustawienia programu i kształt jego interfejsu i menu. Mają one wpływ na niektóre aspekty działania programu, kształt interfejsu, na przykład rozmieszczenie poszczególnych palet i pasków narzędzi, ale również bezpieczeństwo Twoich danych. Ustawienia środowiska pracy znajdziesz w Archicadzie przechodząc do menu Opcje > Środowisko Pracy > Środowisko Pracy…. Znajdziesz się w oknie ustawień, w którym możesz dokonać zmian. Na profil środowiska pracy składają się grupy tematyczne, zwane schematami:

  • Preferencji użytkownika – są to rozmaite ustawienia wpływające na interfejs Archicada oraz sposób pracy w programie, np. kolory, sposób wyświetlania podręcznych współrzędnych, zachowanie kursora etc.
  • Ustawień firmowych – zawierają głównie opcje dotyczące bezpieczeństwa i folderów przechowywania plików tymczasowych.
  • Skrótów – umożliwiają wprowadzanie i edycję obecnych skrótów oraz dodawanie własnych.
  • Narzędzi – pozwala na zmianę układu palety Narzędzi, ale również ich ustawień każdego z nich oraz informacji dostępnych w Palecie Info.
  • Przestrzeni roboczych – jest to zapamiętany układ wszystkich palet i pasków narzędzi.
  • Układu poleceń – daje możliwość edycji i tworzenia własnych pasków narzędzi oraz zmiany struktury menu Archicada.

Schematy można zapisywać, a następnie budować z nich Profile Środowiska pracy. Możliwe jest dowolne miksowanie Schematów w dostosowane do różnych potrzeb Profile, które mogą zostać wczytane w dowolnym momencie pracy. Dzięki temu przestrzeń robocza może być inna do pracy nad wizualizacjami, niż do tworzenia dokumentacji. Aby zmienić Profil, Wystarczy przejść do menu Opcje > Środowisko Pracy > Zastosuj profil. Zmiana tych ustawień nie jest jednak niezbędna, ponieważ Archicad jest programem gotowym do pracy “out of the box”.

Czy Archicad posiada skonfigurowane Środowisko pracy?

Domyślnie Archicad od Graphisoft dostarczany jest z trzema Profilami Środowiska pracy: architektonicznym, instalacyjnym MEP oraz konstrukcyjnym. Zostały one zaktualizowane i ulepszone wraz z wersją 28. Różnice między nimi polegają przede wszystkim na innej zawartości Palety Narzędzi oraz aranżacji pasków narzędzi dostosowanych do potrzeb danej branży. Domyślnym Profilem jest Profil architektoniczny. Warto pamiętać, że korzystając z niego, nadal masz dostęp do narzędzi instalacyjnych, czy konstrukcyjnych. Wystarczy przejść do menu Projekt > Narzędzia konstrukcyjne / Narzędzia MEP.

Profile Środowiska pracy Archicada tworzone są w oparciu o zaawansowane dane użytkowania. Oznacza to, że ich rozmieszczenie nie jest dziełem przypadku, czy przyzwyczajeń jednej osoby, a raczej wynikiem głębokich analiz zachowań wszystkich użytkowników. Pozwala to na optymalny rozkład palet i pasków narzędzi, który uwzględnia najczęściej używane funkcjonalności i przyspiesza Twoją pracę. W związku z tym pojawia się pytanie, czy dostępne w programie Profile są wystarczające?

Z jakiego Profilu Środowiska pracy korzystać?

W zdecydowanej większości przypadków najlepszym wyborem jest użycie jednego z trzech dostępnych Profili, aby sprawnie i poprawnie pracować w programie Archicad. Dla architektów i architektów wnętrz będzie to domyślny Profil programu — Profil architektoniczny. Jest szczególnie polecany dla osób zaczynających pracę z programem. Jednocześnie nie wymaga on zazwyczaj większych zmian również w przypadku osób zaawansowanych. W takim przypadku przydatna może być raczej delikatna kosmetyka. Użycie jednego z podstawowych Profili zapewnia szereg korzyści zarówno pojedynczym użytkownikom, jak i całym zespołom:

  • Przyspiesza pracę, ponieważ bazuje na danych zachowań tysięcy użytkowników Archicada na całym świecie, a nie na przyzwyczajeniach jednej osoby, które często mogą być nieprawidłowe.
  • Jest zawsze aktualne i zapewnia dostęp do najnowszych funkcji. Własne Profile Środowiska pracy trzeba samodzielnie aktualizować co wersję – w przeciwnym wypadku niektóre nowe funkcje mogą być w nim niewidoczne.
  • Znają je wszyscy użytkownicy Archicada, dlatego nie wymaga dodatkowego wdrożenia i nauki przy zatrudnianiu nowych członków zespołu.
  • Pomaga w budowaniu prawidłowych nawyków pracy. Przykładowo skupia się na użyciu skrótów zamiast czasochłonnego poszukiwania ikon w interfejsie.
  • Zapewnia elastyczność zespołom, umożliwiając swobodną zmianę stanowisk pracy, bez konieczności dopasowywania Profili.
  • Ułatwia pracę na różnych komputerach, ponieważ jest zoptymalizowane do pracy na każdej wielkości monitora. Wspiera zarówno małe laptopy, jak i komputery stacjonarne i zapewnia dużą przestrzeń roboczą.

Profile Środowiska pracy dostarczane z nową wersją Archicada, to coś więcej niż wyraz upodobań jednej osoby – to przemyślana koncepcja rozwijana od wielu lat, bazująca na zachowaniach użytkowników Archicada na świecie. Dlatego też niezmiennie polecamy ich wykorzystywanie, a odradzamy głęboką ingerencję w Profile Środowiska pracy, lub co gorsza korzystanie z czyichś indywidualnych ustawień.

Różnicę dobrze obrazuje przykład smartfona. Przeważnie potrafimy bez problemu dostosować nowe urządzenie do swoich potrzeb. Zupełnie inaczej jest kiedy musimy na chwilę skorzystać z telefonu kogoś znajomego. Wtedy proste znalezienie listy kontaktów może okazać się wyzwaniem i zakończyć się np. przypadkową eksploracją galerii zdjęć. Wynika to z różnic w nawykach, przyzwyczajeniach i sposobie użytkowania. Bardzo podobnie jest z Archicadem i Profilami Środowiska pracy — lepiej bazować na rozwiązaniach sprawdzonych na możliwie największej grupie. Czy w takim razie nie powinniśmy niczego zmieniać w podstawowych Profilach?

Czy i jak zmieniać ustawienia Profili Środowiska pracy?

Profile Środowiska pracy jak najbardziej można i warto dopasowywać do siebie, ponieważ każdy z nas ma inny sposób i zakres pracy. Za punkt wyjścia warto jednak przyjąć oficjalne Profile Środowiska pracy, dostarczane przez Graphisoft wraz z programem. Dzięki temu pozostaniesz w harmonii z optymalnym wykorzystaniem Archicada, a jednocześnie ułatwisz sobie wykonanie codziennych zadań.

Dostosowanie najczęściej dotyczy głównie układu palet i pasków narzędzi Archicada od Graphisoft. Archicad oferuje wiele pożytecznych elementów interfejsu, które domyślnie nie są widoczne, a znacząco ułatwiają wykonywanie niektórych zadań. Znajdziesz je w menu Okna > Palety / Paski narzędzi. Szczególnie warto zwrócić uwagę na następujące możliwości:

  • Możesz wyciągnąć i przypiąć Paletę Podrys i porównanie oraz Paletę Kontrolną. Podrysy zna każdy, kto pracuje w Archicadzie. To świetne narzędzie kryje wiele przydatnych opcji, które dostępne są tylko z poziomu Palety. Z kolei Paleta Kontrolna ułatwia modelowanie i rysowanie dzięki szybszej dostępności opcji takich jak np. podziały odcinków.
  • Paleta Ulubionych idealnie sprawdza się w codziennej pracy związanej z modelowaniem i dokumentacją. Pozwala na łatwe szukanie i wybieranie Ulubionych. Jest szczególnie przydatna jeśli chcesz korzystać z jednej z ponad 1200 Ulubionych z Multibim STANDARD. Idealnie sprawdza się kiedy przerzucisz ją na drugi monitor — nie pomniejsza wtedy przestrzeni roboczej.
  • Aby ułatwić sobie pracę z warstwami, koniecznie wyciągnij i zadokuj Paletę Przełącznik warstw. Dzięki niej szybko wygasisz lub zablokujesz warstwy. Umożliwia ona również izolowanie warstw zaznaczonych elementów.
  • Jeśli pracujesz z istniejącymi budynkami, niezbędna będzie Paleta Przebudowa. Pozwala ona na szybkie zmiany statusu przebudowy i przełączanie się między Etapami Przebudowy.
  • Przy modelowaniu niezwykle pomaga też Paleta Atrybutów. Jeśli posiadasz większy ekran to znacząco usprawni Ci ona tworzenie i zarządzanie atrybutami.
  • Jeśli pracujesz w Teamworku, z pewnością warto korzystać z Palety Teamwork.

Ponadto możesz korzystać też z dodatkowych palet będących częścią Multibim TOOLS, które mogą wspierać Cię w obszarach, w których Archicad wymaga bardziej manualnej pracy. Pomóc może Ci nasza Paleta Multibim BASELINE będąca częścią narzędzia Multibim PARTS. Umożliwia ona szybką zmianę położenia linii odniesienia ścian, bez zmiany ich położenia. Z kolei Paleta Multibim SUNLIGHT wchodząca w skład narzędzia Multibim SUN, umożliwia łatwą zmianę godziny i daty w oknie 3D. Jest pomocna przy analizie nasłonecznienia oraz w wizualizowaniu i tworzeniu schematów projektu.

Można zatem stwierdzić, że najczęściej stosowaną metodą dostosowania Środowiska pracy do swoich potrzeb, jest po prostu zmiana aranżacji przestrzeni roboczej i dodanie często używanych Palet i Pasków narzędzi. Takie usprawnienie będzie skrojone w 100% pod Twoje potrzeby i proste do wdrożenia przy kolejnej wersji programu.

Podsumowanie

Profile Środowiska pracy w Archicadzie pozwalają na wiele zmian i indywidualnych dopasowań, które mogą Ci pomóc w wygodniejszej pracy. Jednocześnie warto pamiętać, że ich domyślne ustawienia są po prostu wygodne i wystarczające dla większości z nas. Jeśli mimo wszystko czujesz potrzebę lepszego dostosowania — najlepiej zrób to po swojemu. Każdy z nas ma własne przyzwyczajenia i tylko Ty możesz stworzyć swoje idealne Środowisko Pracy Archicada.


Piotr Bieroński
p.bieronski@multibim.pl

Przeczytaj także
Jak wizualizować projekty tworzone w Archicadzie?

Jak wizualizować projekty tworzone w Archicadzie?

Obróbka graficzna renderów to często żmudny proces, który musi nadążyć za nieustannie wprowadzanymi zmianami projektowymi.

02.04.2025
Projektowanie wnętrz w Archicadzie z Multibim STANDARD

Projektowanie wnętrz w Archicadzie z Multibim STANDARD

Dzięki Multibim STANDARD możesz przygotować odpowiednie narzędzia, które pozwolą szybko przekształcić myśli w realny projekt.

04.03.2025
0
    0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu