Każde oprogramowanie BIM wymaga dopasowania do Twoich potrzeb i preferencji. Zależnie od charakteru pracy, przystosowujemy ustawienia i interfejs tak, aby jak najlepiej spełniały nasze potrzeby. W Archicadzie odpowiadają za to Profile środowiska pracy. Ich elastyczne ustawienia pozwalają na wprowadzenie wielu indywidualnych rozwiązań w przestrzeni roboczej. W tym artykule pokażemy jak ich używać oraz czym kierować się przy wyborze i konfiguracji Twojego Środowiska pracy Archicada od Graphisoft.
Środowisko pracy Archicada to szereg opcji wpływających na najważniejsze ustawienia programu i kształt jego interfejsu i menu. Mają one wpływ na niektóre aspekty działania programu, kształt interfejsu, na przykład rozmieszczenie poszczególnych palet i pasków narzędzi, ale również bezpieczeństwo Twoich danych. Ustawienia środowiska pracy znajdziesz w Archicadzie przechodząc do menu Opcje > Środowisko Pracy > Środowisko Pracy…. Znajdziesz się w oknie ustawień, w którym możesz dokonać zmian. Na profil środowiska pracy składają się grupy tematyczne, zwane schematami:
Schematy można zapisywać, a następnie budować z nich Profile Środowiska pracy. Możliwe jest dowolne miksowanie Schematów w dostosowane do różnych potrzeb Profile, które mogą zostać wczytane w dowolnym momencie pracy. Dzięki temu przestrzeń robocza może być inna do pracy nad wizualizacjami, niż do tworzenia dokumentacji. Aby zmienić Profil, Wystarczy przejść do menu Opcje > Środowisko Pracy > Zastosuj profil. Zmiana tych ustawień nie jest jednak niezbędna, ponieważ Archicad jest programem gotowym do pracy “out of the box”.
Domyślnie Archicad od Graphisoft dostarczany jest z trzema Profilami Środowiska pracy: architektonicznym, instalacyjnym MEP oraz konstrukcyjnym. Zostały one zaktualizowane i ulepszone wraz z wersją 28. Różnice między nimi polegają przede wszystkim na innej zawartości Palety Narzędzi oraz aranżacji pasków narzędzi dostosowanych do potrzeb danej branży. Domyślnym Profilem jest Profil architektoniczny. Warto pamiętać, że korzystając z niego, nadal masz dostęp do narzędzi instalacyjnych, czy konstrukcyjnych. Wystarczy przejść do menu Projekt > Narzędzia konstrukcyjne / Narzędzia MEP.
Profile Środowiska pracy Archicada tworzone są w oparciu o zaawansowane dane użytkowania. Oznacza to, że ich rozmieszczenie nie jest dziełem przypadku, czy przyzwyczajeń jednej osoby, a raczej wynikiem głębokich analiz zachowań wszystkich użytkowników. Pozwala to na optymalny rozkład palet i pasków narzędzi, który uwzględnia najczęściej używane funkcjonalności i przyspiesza Twoją pracę. W związku z tym pojawia się pytanie, czy dostępne w programie Profile są wystarczające?
W zdecydowanej większości przypadków najlepszym wyborem jest użycie jednego z trzech dostępnych Profili, aby sprawnie i poprawnie pracować w programie Archicad. Dla architektów i architektów wnętrz będzie to domyślny Profil programu — Profil architektoniczny. Jest szczególnie polecany dla osób zaczynających pracę z programem. Jednocześnie nie wymaga on zazwyczaj większych zmian również w przypadku osób zaawansowanych. W takim przypadku przydatna może być raczej delikatna kosmetyka. Użycie jednego z podstawowych Profili zapewnia szereg korzyści zarówno pojedynczym użytkownikom, jak i całym zespołom:
Profile Środowiska pracy dostarczane z nową wersją Archicada, to coś więcej niż wyraz upodobań jednej osoby – to przemyślana koncepcja rozwijana od wielu lat, bazująca na zachowaniach użytkowników Archicada na świecie. Dlatego też niezmiennie polecamy ich wykorzystywanie, a odradzamy głęboką ingerencję w Profile Środowiska pracy, lub co gorsza korzystanie z czyichś indywidualnych ustawień.
Różnicę dobrze obrazuje przykład smartfona. Przeważnie potrafimy bez problemu dostosować nowe urządzenie do swoich potrzeb. Zupełnie inaczej jest kiedy musimy na chwilę skorzystać z telefonu kogoś znajomego. Wtedy proste znalezienie listy kontaktów może okazać się wyzwaniem i zakończyć się np. przypadkową eksploracją galerii zdjęć. Wynika to z różnic w nawykach, przyzwyczajeniach i sposobie użytkowania. Bardzo podobnie jest z Archicadem i Profilami Środowiska pracy — lepiej bazować na rozwiązaniach sprawdzonych na możliwie największej grupie. Czy w takim razie nie powinniśmy niczego zmieniać w podstawowych Profilach?
Profile Środowiska pracy jak najbardziej można i warto dopasowywać do siebie, ponieważ każdy z nas ma inny sposób i zakres pracy. Za punkt wyjścia warto jednak przyjąć oficjalne Profile Środowiska pracy, dostarczane przez Graphisoft wraz z programem. Dzięki temu pozostaniesz w harmonii z optymalnym wykorzystaniem Archicada, a jednocześnie ułatwisz sobie wykonanie codziennych zadań.
Dostosowanie najczęściej dotyczy głównie układu palet i pasków narzędzi Archicada od Graphisoft. Archicad oferuje wiele pożytecznych elementów interfejsu, które domyślnie nie są widoczne, a znacząco ułatwiają wykonywanie niektórych zadań. Znajdziesz je w menu Okna > Palety / Paski narzędzi. Szczególnie warto zwrócić uwagę na następujące możliwości:
Ponadto możesz korzystać też z dodatkowych palet będących częścią Multibim TOOLS, które mogą wspierać Cię w obszarach, w których Archicad wymaga bardziej manualnej pracy. Pomóc może Ci nasza Paleta Multibim BASELINE będąca częścią narzędzia Multibim PARTS. Umożliwia ona szybką zmianę położenia linii odniesienia ścian, bez zmiany ich położenia. Z kolei Paleta Multibim SUNLIGHT wchodząca w skład narzędzia Multibim SUN, umożliwia łatwą zmianę godziny i daty w oknie 3D. Jest pomocna przy analizie nasłonecznienia oraz w wizualizowaniu i tworzeniu schematów projektu.
Można zatem stwierdzić, że najczęściej stosowaną metodą dostosowania Środowiska pracy do swoich potrzeb, jest po prostu zmiana aranżacji przestrzeni roboczej i dodanie często używanych Palet i Pasków narzędzi. Takie usprawnienie będzie skrojone w 100% pod Twoje potrzeby i proste do wdrożenia przy kolejnej wersji programu.
Profile Środowiska pracy w Archicadzie pozwalają na wiele zmian i indywidualnych dopasowań, które mogą Ci pomóc w wygodniejszej pracy. Jednocześnie warto pamiętać, że ich domyślne ustawienia są po prostu wygodne i wystarczające dla większości z nas. Jeśli mimo wszystko czujesz potrzebę lepszego dostosowania — najlepiej zrób to po swojemu. Każdy z nas ma własne przyzwyczajenia i tylko Ty możesz stworzyć swoje idealne Środowisko Pracy Archicada.
Piotr Bieroński
p.bieronski@multibim.pl