Zaktualizuj swojego Archicada minimum 30% taniej! Tylko do końca września! ZOBACZ
Minimum 30% rabatu na aktualizację Archicada! ZOBACZ

Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Archicad 28 – nowe funkcje

Jak co roku, wraz ze zbliżającym się sezonem jesiennym, użytkownicy Archicada zaczynają zadawać sobie pytanie: jakie zmiany przyniesie nadchodząca wersja programu i czy nowe funkcjonalności pomogą mi w codziennej pracy? Aby pomóc Ci w udzieleniu sobie odpowiedzi, w tym artykule przedstawię najważniejsze nowości oraz zastanowię się, jak wykorzystać je w praktyce, by osiągnąć realne korzyści.

Archicad 28 skupia się na trzech obszarach: sprawniejszym projektowaniu i tworzeniu dokumentacji, lepszej współpracy oraz zwiększeniu wygody pracy z programem. Zapraszam na doroczny, subiektywny przewodnik po najważniejszych nowościach nadchodzącej wersji Archicada.

Usprawnienia projektowania i dokumentacji

Lepsza kontrola nad opisami

Archicad posiada wiele przydatnych funkcji do opisywania, jednak do tej pory nie pozwalał na tworzenie tzw. opisów indeksowych oraz systemowe zarządzanie tym aspektem projektu. Funkcja Adnotacji pomoże Ci stworzyć centralną bazę typowych opisów dokumentacji oraz zapewni możliwość ich porządkowania w strukturze folderów. Zachowasz dzięki temu spójność na poziomie treści, jak i graficznej reprezentacji. Dużym wyzwaniem było do tej pory również tworzenie legend dodanych do rysunku opisów — trzeba było tworzyć je ręcznie. Nowy obiekt Legendy Adnotacji pozwala na automatyczne tworzenie tabeli, która przedstawi znaczenie dodanych na arkuszu adnotacji.

Jeśli do arkuszy dokumentacji dodajesz standardowo tzw. uwagi ogólne, to dzięki nowej funkcji stworzysz ich jedno źródło i zapewnisz, że dodane uwagi automatycznie pokażą się na odpowiednich rysunkach. Możesz stworzyć osobne zestawy uwag do różnych typów rysunków (np. detali, zestawień) lub całych etapów projektu. Funkcja ta przysłuży Ci się również, jeśli do rysunków dodajesz dużo oznaczeń niepowiązanych bezpośrednio z elementami, a będących wskazówkami dla budowy (np. informacje o tym jak rozmierzać czy uszczelniać elementy) — będzie zatem nieocenioną pomocą przy projektach wykonawczych oraz wnętrz.

Garść inspiracji z AI Visualizer

AI w Archicadzie jest rozwiązaniem, które wspiera Cię w procesie twórczym. Do tej pory dostępne było w Archicadzie w formie dodatku. Wymagało przejścia dość złożonego procesu instalacji oraz mocnego komputera. Już wkrótce stanie się ono integralną częścią Archicada oraz działać będzie w chmurze. Będzie zatem prościej i szybciej.

Już od wczesnych etapów projektu możesz łatwo testować różne rozwiązania dzięki wizualizacjom generowanym na podstawie zawartości Twojego okna 3D oraz opisów słownych. Możesz po prostu wymodelować prostą bryłę, a następnie sprawdzić jak będzie ona wyglądała cała w szkle albo z elewacją drewnianą. Jeśli chcesz lepiej poznać tajniki i korzyści płynące z zastosowania sztucznej inteligencji w wizualizacji architektonicznej, warto również wziąć udział w naszym szkoleniu AI dla architektów.

Szybsze projektowanie ze wskaźnikami odległości

Wskaźniki odległości, to jedna z funkcji, które od dawna były wysoko na liście życzeń użytkowników Archicada. Przedstawiona w zeszłym roku jako funkcja eksperymentalna, w najnowszej wersji programu doczekała się pełnej obecności z dodatkowymi ulepszeniami. Wskaźniki pozwalają na dynamiczne wprowadzanie odległości nowo wprowadzanych elementów od tych już istniejących, ale również późniejsze korygowanie ich geometrii i położenia.

To jedna z tych prostych funkcji, którą doceni każdy, kto chce modelować szybciej i dokładniej oraz dużą część pracy poświęca na projektowanie: wymyślanie budynków, układów funkcjonalnych, aranżowanie wnętrz. Jeśli np. chcesz zmienić szerokość projektowanego pomieszczenia, wystarczy po prostu zaznaczyć ścianę i zmienić jej odległość od sąsiedniej za pomocą automatycznego wskaźnika odległości. Analogicznie, jeśli chcesz równomiernie rozłożyć okna na elewacji, możesz kontrolować ich wzajemne odległości właśnie przy pomocy wskaźników, co znacznie upraszcza ten proces i pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych kliknięć.

Usprawnione Wersje projektu

Skoro mowa o funkcjach, które wspierają proces twórczy, a zostały znacząco ulepszone, to nie sposób nie wspomnieć o Wersjach projektu, które pozwalają na modelowanie i prezentację różnych wariantów tego samego projektu. Możesz wykorzystać je do pokazania różnych aranżacji pomieszczeń, kondygnacji lub całych budynków.

Dzięki nowym przyciskom w palecie Wersji umożliwiono bardziej intuicyjne tworzenie i płynne przełączanie się między różnymi opcjami. Dodano również nowe kryteria ułatwiające wyszukiwanie oraz zastępowanie grafiki elementów w oparciu o przynależność do danej wersji. W praktyce oznacza to, że praca z wersjami będzie po prostu przyjemniejsza i lepiej dopasowana do typowego procesu pracy koncepcyjnej.

Swoboda współpracy międzybranżowej

Obliczenia i modelowanie instalacji

Archicad z wersji na wersję pozwala wykonywać coraz więcej prac związanych z projektowaniem instalacji. Najnowsza odsłona przyniesie zmianę znanego nam MEP Modelera, na MEP Designer. Co to oznacza? Przede wszystkim ulepszono system modelowania (np. dodano możliwość edycji na elewacji i w przekrojach, usprawniono połączenia), ale również zapewniono możliwość wykonywania obliczeń przepływów.

Rozwój Archicada w stronę projektowania instalacji ma również wpływ na codzienną pracę architektów. Docelowo pozwoli Ci on pracować w Archicadzie w zespole wielobranżowym na jednym modelu. Jednak już dziś możesz dzięki niemu wymodelować np. odwodnienie dachów albo sprawdzić przebieg instalacji gazu po elewacji. Z kolei jeśli zajmujesz się projektowaniem wnętrz, wykorzystasz go przy przygotowywaniu schematów rozkładu instalacji lub np. modelowaniu widocznych elementów wentylacji, do wizualizacji.

Kontrola wymagań do projektu

Dla osób, które przekazują w swoich projektach również modele BIM, przygotowano możliwość importu plików IDS (Information Delivery Specification). Taki plik służy do tego, aby przekazać wymagania dotyczące informacji, jakie ma zawierać przekazany przez Ciebie model w formacie IFC (np. każde okno musi mieć określone ID, współczynnik U, współczynnik G szklenia etc.). Dotychczas wymagania takie przekazywane były często w formie tabel programu Excel, co wymagało następnie ręcznego przeniesienia ich do Archicada.

IDS i Archicad 28 pozwalają radykalnie przyspieszyć tę czynność. Po zaimportowaniu takiego pliku program samodzielnie utworzy odpowiednie klasyfikacje i właściwości oraz mapowanie do IFC. Tobie pozostanie jedynie uzupełnienie wymaganych informacji. Jeśli zatem współpracujesz z inwestorami i wykonawcami, którzy chcą wykorzystywać BIM w pełni, z pewnością będziesz beneficjentem tej zmiany. Już dziś warto zapytać ich, czy potrafią przygotować pliki IDS i ewentualnie postarać się o możliwe szkolenia. Tego typu pliki, można przygotować na przykład za pomocą Plannerly.

Wygodna praca na co dzień

Szybsze wdrożenia i odświeżone środowisko pracy

Każdy, kto dopiero zaczyna pracę w programie lub nie czuje się w nim pewnie albo zatrudnia architektów i wdraża ich w nowe środowisko pracy, z pewnością skorzysta z nowego systemu podpowiedzi. Wystarczy najechać kursorem na narzędzie, aby zobaczyć animowaną podpowiedź, w jaki sposób go użyć. Możesz również kliknąć „pokaż mi jak” aby zobaczyć rozszerzoną wersję samouczka przedstawioną w kilku krokach. Jest to zatem drobne usprawnienie, które znacząco przyspieszy proces uczenia się przez Ciebie lub Twoich pracowników nowych funkcji.

W tym kontekście równie istotną nowością jest odświeżone środowisko pracy. Liczba profili została zredukowana do trzech (profil architektoniczny, konstrukcyjny oraz MEP) ułatwiając wybór. Układ pasków narzędzi w poszczególnych profilach został uproszczony tak, aby najczęściej używane funkcje były zawsze pod ręką. Zrezygnowano z obecności w nich rzadziej używanych funkcji, które w razie potrzeby bez problemu odnajdziesz w menu.

Płynne przejścia między wersjami

Jeśli prowadzisz pracownię i pracujesz w zespole, to z pewnością nieobca Ci jest też problematyka skoordynowania wszystkich osób w pracowni celem wykonania aktualizacji Archicada oraz problematyka projektów między jego wersjami. Archicad 28 będzie posiadał możliwość automatycznej aktualizacji w tle, dzięki czemu łatwiej utrzymasz go w najnowszej, ulepszonej wersji. Z kolei globalne biblioteki będą posiadały więcej obiektów oraz ułatwią Ci wykonywanie projektów dla zagranicznych klientów. Biblioteka będzie również niezależna od wersji, dzięki czemu ułatwione zostanie przechodzenie na nową wersję programu.

Aktualizacja do Archicad 28

Jak widzisz, lista nowych funkcjonalności Archicada 28 jest różnorodna i prawdopodobnie każdy znajdzie na niej coś dla siebie. Jeśli ciekawi Cię rozwój tego programu i zastanawiasz się, w którym kierunku zmierza, możesz zapoznać się też z jego oficjalną mapą rozwoju. Możesz w niej prześledzić, jakie funkcjonalności mogą pojawić się wraz z kolejnymi wersjami w przyszłości. Warto pamiętać, że regularna aktualizacja programu pozwala nie tylko pozostać na bieżąco z najnowszymi funkcjonalnościami, ale również nadążyć za zmianami w systemach operacyjnych oraz pozostać w zgodności z najnowszym sprzętem komputerowym.

Dostęp do najnowszej wersji oprogramowania to jeden z benefitów naszej Karty Multibim. Myśląc o aktualizacji, warto zapoznać się również z pozostałymi płynącymi z niej korzyściami: między innymi dostępem do naszego sprawnego wsparcia technicznego, Szkoleń z Multibim na platformie e-learningowej oraz dodatków Multibim Tools. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nadchodzącego Archicada 28, zapraszam Cię również na nasz webinar premierowy, w trakcie którego, przybliżymy Ci zmiany i funkcjonalności najnowszej wersji programu.

Piotr Bieroński
p.bieronski@multibim.pl

Przeczytaj także
Rodzaje licencji Archicada

Rodzaje licencji Archicada

Aby sprostać zróżnicowanym potrzebom użytkowników, Archicad oferuje wiele rodzajów licencji. Zobacz, która jest najlepiej dopasowana do Ciebie.

08.08.2024
Praca zespołowa w Archicadzie

Praca zespołowa w Archicadzie

Jak dobrze zaplanować pracę zespołową w Archicadzie? Jak mądrze nią zarządzać i się nie pogubić? Z pomocą przychodzi BIMcloud – platforma do pracy zespołowej. Przeczytaj artykuł i zobacz, jak ją wykorzystać.

26.06.2024