Webinar: Projektowanie wnętrz w Archicadzie. Zapisz się!
Webinar: Projektowanie wnętrz w Archicadzie. Zapisz się!

Archicad 28 – jaki komputer PC wybrać?

Premiera Archicada 28 już za nami! Jeśli zastanawiasz się, czy Twój komputer spełni wymagania do komfortowej pracy z programem, ten artykuł jest dla Ciebie.

Omówimy różne sposoby wykorzystania Archicada oraz odpowiadające im wymagania sprzętowe komputerów PC. Jeżeli jesteś użytkownikiem sprzętu od Apple przygotowaliśmy dla Ciebie osobny artykuł – „Archicad 28 jaki komputer MAC wybrać?„. Tymczasem możesz pobrać Archicada i już teraz sprawdzić, jak działa na Twoim sprzęcie.

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  1. Jakie wymagania sprzętowe ma Archicad 28?
  2. Jak dobrać kartę graficzną?
  3. Jaki procesor wybrać?
  4. Ile pamięci RAM potrzebuje?
  5. Jaka pamięć masowa będzie wystarczająca?

1. Jakie wymagania sprzętowe ma Archicad 28?

W centrum pomocy Graphisoft znajdziemy tabelę z zalecanymi oraz minimalnymi konfiguracjami sprzętu. Aby na jej podstawie dobrać wymagania dla komputera zwróć uwagę na skalę projektów, nad którymi najczęściej pracujesz:

  • entry-level (projekty w małej skali): domy mieszkalne
  • mid-range (projekty średniej wielkości): apartamentowce, biurowce
  • high-end (duże inwestycje): wieżowce, budynki infrastrukturalne, szpitale
Rekomendowana konfiguracja Minimalne wymagania
Wielkość projektu Małe projekty
(domy jednorodzinne)
Projekty średniej wielkości
(budynki mieszkalne, biurowe)
Duże inwestycje
(wieżowce, szpitalne)
Procesor (CPU) Mac
PC
Apple M1 Apple M2 Apple M2 Max Wielordzeniowy procesor Inte x64
Intel Core i5
AMD Ryzen 5
Intel Core i7
AMD Ryzen 7
Intel Core i9
AMD Ryzen 9
Wielordzeniowy procesor Intel/AMD x64
Pamięć RAM 16 GB RAM 32 GB RAM 64 GB RAM 8 GB RAM
Dysk SATA SSD NVMe SSD NVMe SSD 5+ GB wolnej przestrzeni
Karta graficzna (GPU) Karta graficzna z 4 GB VRAM kompatybilna z DirectX 11 Karta graficzna z 6 GB VRAM kompatybilna z DirectX 11 Karta graficzna z 8 GB VRAM kompatybilna z DirectX 11 Karta graficzna kompatybilna z DirectX 11
Uwaga: aby korzystać z silnika renderującego Redshift, wymagana jest karta graficzna NVIDIA z Cuda 7.0 lun nowszą albo Navi/Vega firmy AMD.
Aby uzyskać optymalną wydajność renderowania Redshift, zaleca się posiadanie co najmniej 8 GB pamięci VRAM.
Rozdzielczość ekranu FHD+ (1920×1080) 2K (2560×1600) 5K (5120×2880) 1440×900
Opcjonalne urządzenia peryferyjne Wszystkie popularne plotery, drukarki i digitalizatory mogą być używane z Archicadem. Obsługa sterowników jest zapewniana przez system operacyjny.
Internet Szybki dostęp do Internetu jest niezbędny do zadań, takich jak połączenie się z kontem Graphisoft ID, korzystanie z narzędzia License Manager Tool, uzyskiwanie dostępu do serwera BIMcloud ze zdalnej lokalizacji oraz pobierania aktualizacji dla Archicada.
Klucz zabezpieczający Aby korzystać z Archicada 28 do celów komercyjnych, wymagana jest licencja w chmurze, klucz wirtualny CodeMeter lub klucz sprzetowy CodeMeter.
System operacyjny Mac PC
Wspierany macOS 15 Sequoia
macOS 14 Sonoma
macOS 13 Ventura
Windows 11
Windows 10 64-bit (Build 1809 lub nowsze)
Możliwy do zainstalowania, ale nie wspierany macOS 12.6.7 Monterey

Im wyższa specyfikacja komputera tym większy komfort, tempo oraz stabilność pracy.

2. Jak dobrać kartę graficzną dla Archicada 28?

Projekty w małej skali: NVIDIA GeForce GTX 1650, AMD Radeon RX 6600

Projekty średniej wielkości: NVIDIA GeForce RTX 3060, 3080 AMD Radeon RX 7600

Duże inwestycje: NVIDIA GeForce RTX 4080, 4090 AMD Radeon RX 7900 XTX

Komputer dostosowany do pracy w Archicadzie powinien posiadać kartę graficzną, aby umożliwić sprawne generowanie obrazu. Najpopularniejszymi producentami kart graficznych są NVIDIA oraz AMD. Wśród ich produktów należy wyróżnić serie dla graczy (Nvidia Geforce, AMD Radeon) oraz serie przeznaczone dla użytku profesjonalnego (Nvidia Quadro, AMD FirePro/Radeon Pro).

Lepiej wybrać kartę z serii profesjonalnej, czy tańszej gamingowej?

Karty gamingowe są zoptymalizowane pod kątem szybkości, podczas gdy profesjonalne karty skupiają się na dokładności. W kontekście gier, uproszczenie elementów graficznych jest kluczem do szybkości, ale w inżynierii CAD i BIM, priorytetem jest detaliczna precyzja i dokładność, nawet jeśli wymaga to nieco wolniejszego działania. Nie jesteśmy jednak skazani na profesjonalne karty z najwyższej półki. Kary gamingowe można w łatwy sposób dostosować do użytku profesjonalnego instalując odpowiedni sterownik, np. dla kart Nvidia RTX wystarczy  zainstalować sterownik Studio zamiast domyślnego Game Ready.

Podstawy – Obsługa OpenGL

Jeśli nie jesteś pewien czy twój obecny komputer spełnia wymagania Archicada, kluczowa jest obsługa OpenGL. Najnowsza wersja programu wykorzystuje technologię OpenGL 3.3 na potrzeby renderowania scen 3D. Warto podkreślić, że ta technologia została wprowadzona już w 2010 roku, a nowoczesne karty graficzne z reguły oferują wsparcie dla tej wersji. Jest to fundamentalne kryterium oceny wydajności procesora graficznego (GPU).

Technologia RTX

Jeśli wykonujesz wizualizacje projektów, warto rozważyć kartę wspierającą tą technologię. Dzięki wsparciu dla ray tracingu w czasie rzeczywistym, RTX pozwala uzyskać niezwykle realistyczne efekty świetlne i cieniowanie, co jest szczególnie przydatne przy tworzeniu zaawansowanych wizualizacji projektów. Spośród aktualnie produkowanych kart ray tracing wspierają karty Nvidii z serii RTX 30 – – i RTX 40 – – oraz radeon z serii RX 6000 i RX 7000. Wśród programów do wizualizacji które korzystają z tej technologii należy wymienić Twinmotion lub świetnie zintegrowany z Archicadem dodatek Enscape.

3. Jaki procesor wybrać dla Archicada 28?

Projekty w małej skali: AMD Ryzen 5 7600X  lub Intel Core i5-13600K,

Projekty średniej wielkości: AMD Ryzen 7-9 5600X, 3900X lub Intel i7 14700K, 13700K, 12700K czy też 11700K.

Duże inwestycje: AMD Ryzen 9 9950X, 5950X, 5900X, 5800X, 7900X lub Intel i9-14900KF 13900k, 12900K, 12900KF 10980XE.

Wybór procesora (CPU) jest prosty w swojej istocie: więcej znaczy lepiej, czyli większe tempo pracy maszyny. Aktualna wersja programu Archicad była testowana i optymalizowana przez producenta na systemach wykorzystujących procesory firm Intel oraz AMD. Na podstawie naszych doświadczeń, rekomendujemy modele Intel Core, dokładnie serie i7-i9, a także AMD Ryzen z serii 7-9 jako sprawdzone i efektywne opcje.

Jaką płytę główną wybrać dla Archicada 28?

Do wyboru płyty głównej należy podchodzić strategicznie. Warto zwrócić uwagę na gniazdo CPU, aby umożliwiło montaż wybranego procesora. Inne kwestie, które warto rozważyć to liczba slotów PCIe, portów USB, dostępność slotów na dyski M.2, złączy pamięci masowej oraz slotów RAM, a także maksymalna obsługiwana pojemność pamięci RAM. Wyższej klasy chipsety charakteryzują się lepszą stabilnością, efektywnością termiczną i mniejszym ryzykiem awarii, co przekłada się na ogólną niezawodność komputera.

Format płyty głównej również ma swoje znaczenie. Jeśli planujesz zbudować komputer w kompaktowej obudowie, standardowy rozmiar ATX powinien spełnić Twoje wymagania. Kluczowy jest również chipset – zalecamy wybieranie płyt głównych z najnowszej generacji chipsetów, co umożliwi przyszłą wymianę procesora.

4. Ile pamięci RAM potrzebuje Archicad 28?

Projekty w małej skali: 16 GB DDR4

Projekty średniej wielkości: 32 GB DDR4 lub DDR5

Duże inwestycje: 64 GB DDR5

Minimalna ilość pamięci RAM wymagana do pracy w Archicadzie to 8 GB. Zwiększenie jej ilości wpływa pozytywnie na stabilność oraz wydajność pracy. Przy niewystarczającej ilości pamięci program może się zawieszać w trakcie bardziej skomplikowanych operacji. Poza ilością pamięci istotnym parametrem jest jej taktowanie powiązane ze standardem DDR4 lub DDR5 – im wyższy tym wyższe taktowanie i tempo pracy. Rekomendujemy wyposażenie systemu w minimum 32 GB pamięci RAM DDR4 lub DDR5. Najlepiej w konfiguracji Dual Channel (np. 2 kostki po 16 GB) , aby zapewnić płynną i efektywną pracę. Zalecana ilość pamięci RAM wynosi 64 GB.

5. Jaka pamięć masowa będzie odpowiednia?

Projekty w małej skali: 256 GB SSD SATA

Projekty średniej wielkości: 500 GB SSD NVME

Duże inwestycje: 1 TB SSD NVME

Użytkownicy programu często pracują na obszernych i złożonych danych: projektach, modelach, bibliotekach obiektów oraz teksturach. W związku z tym zalecamy inwestycję w dysk SSD dla Archicada o pojemności min. 1 TB, który zapewni odpowiednią przestrzeń dla Archicada, a także będzie głównym miejscem przechowywania systemu, oprogramowania, plików wymiany oraz danych z chmur, takich jak Google Drive, OneDrive czy Dropbox.

Jaki rodzaj dysku wybrać?

Warto rozważyć dysk SSD typu NVMe, który oferuje znacznie wyższe prędkości w porównaniu z konwencjonalnymi dyskami SSD SATA. O ile standardowe dyski SSD SATA zapewniają prędkość zapisu i odczytu danych na poziomie 300-400 MB/s, o tyle dyski NVMe osiągają wartości 4000-7000 MB/s.

Ważną kwestią jest również struktura pamięci masowej. Powinna ona obejmować:

  1. Dysk przeznaczony na system operacyjny.
  2. Dysk przeznaczony na przechowywanie danych.
  3. Dysk dedykowany pod kopie zapasowe, który w razie potrzeby może pracować w konfiguracji RAID1 z drugim dyskiem, realizując automatyczne tworzenie kopii zapasowych w czasie rzeczywistym.

Rekomendowane dyski SSD dla Archicada:

  1. Do przechowywania systemu operacyjnego oraz oprogramowania rekomendowane są dyski SSD SATA, takie jak Samsung 860 EVO lub Pro Series.
  2. Jako główny dysk na dane proponujemy NVMe SSD od Samsunga, w szczególności modele Samsung 980 EVO Plus lub 980 Pro Series.
  3. Jeśli chodzi o kopie zapasowe i archiwizację projektów, warto rozważyć dyski HDD Seagate Barracuda, Western Digital Blue Series, lub nawet własny serwer plików NAS.

Potrzebujesz więcej pomocy?

Praktyka nauczyła nas, że wydajność komputera ma ogromne znaczenie podczas korzystania ze specjalistycznego oprogramowania. Ponieważ wydajność Archicada jest często kluczowa, aby osiągnąć satysfakcję z projektowania, ważne aby zadbać o odpowiedni sprzęt. Mamy nadzieję, że nasze propozycje ułatwią Ci wybór, a praca z Archicadem 28 będzie efektywna i komfortowa. Jeżeli jednak dalej nie masz pewności, zawsze możesz liczyć na nasze wsparcie. Skoro już mowa o efektywności, zapraszamy do obejrzenia naszego webinaru mówiącego o tym, jak pracować wydajniej.

Wojciech Remer
w.remer@multibim.pl

Przeczytaj także
Archicad 28 – jaki model Mac wybrać?

Archicad 28 – jaki model Mac wybrać?

Omawiamy różne sposoby wykorzystania Archicada oraz odpowiadające im wymagania sprzętowe komputerów Mac.

14.02.2025
Projekt zagospodarowania terenu w Archicadzie

Projekt zagospodarowania terenu w Archicadzie

Projektowanie zagospodarowania terenu (PZT) to jeden z kluczowych elementów dokumentacji architektonicznej.

04.02.2025
0
    0
    Twój koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu