Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Archicad 26 – przegląd nowości

Archicad 26 przynosi projektantom nowe usprawnienia oraz ważne zmiany w istniejących funkcjonalnościach. Wiele wprowadzonych zmian, jest odpowiedzią na życzenia samych użytkowników programu.

Archicad 26

Międzynarodowa premiera Archicada 26 miała miejsce 14 lipca 2022 roku w Budapeszcie, podczas uroczystości 40-lecia istnienia Graphisoft, czyli producenta tego oprogramowania. Od 24 sierpnia możemy cieszyć się użytkowaniem polskiej wersji językowej.

Jeśli nie zaktualizowaliście jeszcze swojej licencji do najnowszego Archicada 26, to gorąco zachęcamy! Przygotowaliśmy dla Was prostą instrukcję, jak to zrobić. [Pobierz instrukcje]

Archicad 26 skupia się na zmianach w zakresie zarządzania zawartością projektu i pozwala na sprawniejsze poruszanie się użytkownikom w gąszczu informacji. Z punktu widzenia utrzymania stałego poziomu jakości projektów i tworzenia wzorców, to duży krok do przodu w stronę lepszej standaryzacji.

Nie sposób nie dostrzec w zachodzących zmianach, że duży nacisk położony jest również na aspekt przyspieszenia pracy oraz rozwoju współpracy międzybranżowej. Ten ostatni jest szczególnie widoczny w dynamicznym rozwoju analitycznego modelu konstrukcji. W aspekcie wizualnym zaakcentowano mocniej rolę BIMx.

W niniejszym artykule przedstawimy subiektywny wybór najbardziej istotnych usprawnień i opisujemy w jaki sposób mogą one uprościć pracę architektów i inżynierów budownictwa.

Projektowanie

Kluczową zmianą jest wprowadzenie struktury folderów do zarządzania atrybutami. Do tej pory mogło ono sprawiać sporo trudności, ponieważ wymagało żelaznej dyscypliny w zakresie nazewnictwa. Wyszukiwanie wśród dziesiątek podobnie nazywających się pozycji na liście np. struktur warstwowych potrafiło skutecznie spędzić sen z powiek. Te problemy na szczęście możemy uznać za słusznie minione wraz z nadejściem Archicad 26.

Struktura folderów jest dostępna dla takich atrybutów jak: warstwy, wykończenia, materiały budowlane, struktury warstwowe oraz profile złożone. Co ważne, szukając odpowiedniego atrybutu, możemy też skorzystać z wyszukiwarki. Ta zmiana to bardzo pozytywny impuls w kontekście tworzenia wzorców i standardów dla pracowni.

Zmiana w podobnym duchu, została zaimplementowana również w nawigatorze projektu. O ile struktura folderów istniała tam już wcześniej, to obecnie skorzystać możemy również z opcji wyszukiwania. Koniec z niekończącym się przewijaniem przez mapę widoków. Dzięki wyszukiwarce szybko odnajdziemy potrzebny element.

Mówiąc o standaryzacji warto jednak pamiętać również o zachowaniu indywidualnego charakteru naszej pracy. Taśmowa produkcja nie stanowi uniwersalnej odpowiedzi na zróżnicowaną problematykę różnych projektów. W tym kontekście bardzo cieszy Library Part Maker pojawiający się w polskiej wersji językowej dla użytkowników SSA/Forward.

Ten nieco zapomniany do tej pory dodatek, zyska dzięki temu drugie życie, a jego możliwości są bardzo duże. Umożliwia tworzenie indywidualnych obiektów parametrycznych, bez znajomości języka programowania GDL. Całe działanie wykonamy graficznie, w przestrzeni roboczej Archicada, a stworzone obiekty będą reagowały na zmiany szczegółowości w opcjach reprezentacji modelu.

Wizualizacja

 Aspekty graficzne mają kluczowe znaczenie w pracy architektów. Elementem, który często najskuteczniej przekonuje klienta do naszych pomysłów, jest jego odpowiednia wizualizacja. Co zatem wnosi Archicad 26 w tym aspekcie?

Przede wszystkim ulepszenia aplikacji BIMx. Pomimo, że nie jest to zmiana w samym Archicadzie, nie sposób nie docenić jej znaczenia. Możliwość wyświetlania cieni znacząco poprawi jakość wizualną naszych prezentacji. Pracę ułatwi z kolei poprawiony proces publikacji BIMx Hypermodel. BIMx jest wspaniałym narzędziem do prezentacji wyników naszej pracy klientowi i komunikacji na budowie. Możliwość poruszania się np. po budynku na ekranie telefonu lub tabletu oraz w wirtualnej rzeczywistości, robi ogromne wrażenie.

Również jakość tradycyjnych przedstawień graficznych zostanie podniesiona na wyższy poziom, ponieważ Klienci SSA/Forward otrzymają odświeżony, dodatkowy katalog wykończeń. Poprawi to jakość reprezentacji BIMx, jak również renderingów Cinerender/Redshift oraz rysunków elewacji, przekrojów i rozwinięć (od wersji 25 możliwe jest wyświetlanie w nich tekstur).

Dokumentacja

Proces tworzenia dokumentacji powinien być maksymalnie prosty i pozbawiony konieczności ręcznych ingerencji. Czasami to niewielkie zmiany najbardziej ułatwiają nam życie. Tak właśnie jest z nowościami Archicada 26 dotyczącymi dokumentacji.

Zdecydowanie taką zmianą jest uprawnienie narzędzia kota wysokościowa. Do tej pory, przy każdorazowym wstawianiu koty na nowy element, aby określić poziom odniesienia pomiaru lub dodać własny opis, musieliśmy edytować wstawiony tekst. W Archicadzie 26 ustawienie to jest wbudowane w samo narzędzie koty wysokościowej. Możliwe jest dzięki temu utworzenie ulubionych kot wysokościowych z zapamiętanym odpowiednim poziomem odniesienia i własnym tekstem. To niewielka ale bardzo ważna zmiana w kontekście wspomnianej wyżej standaryzacji.

Cieszy również wprowadzenie możliwości importu wielu stron plików PDF jednocześnie. Chcąc wstawić parę stron, musieliśmy dotychczas robić to pojedynczo, ponawiając za każdym razem cały proces. Obecnie wystarczy tylko przeciągnąć PDF do przestrzeni roboczej Archicada i wybrać interesujące nas strony.

A skoro mówimy o elementach przeznaczonych do druku, to dzięki nowym autotekstom, możliwe będzie również opisywanie naszej dokumentacji wymiarami i nazwą szablonu arkusza. Otwierając PDFa nie będzie już konieczne sprawdzanie jego wielkości we właściwościach, by wybrać odpowiedni rozmiar rolki w ploterze.

Współpraca

Od paru lat obserwujemy konsekwentną pracę Graphisoft mającą na celu uczynienie z Archicada narzędzia dla szerszego grona użytkowników i poprawę współpracy międzybranżowej. Wbudowanie MEP modelera oraz przedstawienie możliwości wykonywania analitycznego modelu konstrukcji stanowią zdecydowane kroki w tą stronę. Temat współpracy od długiego czasu znajduje się wysoko na liście priorytetów rozwoju.

Zadane przez architekta strefy mają od teraz możliwość automatycznego generowania obciążeń użytkowych. Po prostu klasyfikujemy odpowiednio nasze strefy, a dzięki mapowaniu, strefy zostaną przyporządkowane do adekwatnych kategorii obciążeń zgodnie z Eurokodami i wprowadzą obciążenie użytkowe do analitycznego modelu konstrukcji.

Model analityczny konstrukcji jest zatem bardziej precyzyjny. Dzieje się tak również za sprawą reprezentacji wielosegmentowych elementów Archicada, jako wieloprofilowych elementów modelu analitycznego konstrukcji. Wykonany w Archicadzie model łatwiej jest też wyeksportować do różnych programów, z uwagi na zastosowanie i możliwość zapamiętania wielu translatorów SAF.

Innym aspektem jest również aktualizacja katalogu właściwości materiałów budowlanych, na podstawie niemieckiej bazy danych ÖKOBAUDAT. Wiarygodne dane o pochłoniętej energii i dwutlenku węgla, to wyraźny krok w stronę zrównoważonego projektowania i pomoc w analizie cyklu życia budynku i jego wpływu na środowisko.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę dużą konkurencję, tym co pozwala wyróżnić się na rynku budowlanym, jest perfekcyjna organizacja pracy i jakość naszych opracowań: zarówno na poziomie dokumentacji, jak i prezentacji graficznej. Nie wszystko zależy jednak od nas – bardzo często polegamy na naszych współpracownikach. Sprawność takiej współpracy wymaga starannie przeprowadzonego procesu wymiany informacji.

Archicad 26 stanowi ważną odpowiedź na powyższe potrzeby projektantów różnych branż i zapewnia im odpowiednie narzędzia. Nowe funkcjonalności wspomagając działania architektów i inżynierów budownictwa pokazują kolejny raz, że BIM jest prosty, a my możemy w końcu skupić się na tworzeniu dobrej architektury.

Przeczytaj także
Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Scanning 3D w inwentaryzacji architektonicznej

Wykonywanie inwentaryzacji architektonicznych z wykorzystaniem technologii skanowania, dzięki precyzyjnym pomiarom laserowym daje dużo lepsze, szybsze i pewne efekty, niż tradycyjne podejście.

02.04.2024
Analiza chłonności w Archicadzie

Analiza chłonności w Archicadzie

Chcemy upraszczać procesy, które są mniej twórcze, a więcej czasu poświęcać na projektowanie. Jednym z nich są analizy chłonności. Jak robić je efektywniej?

05.03.2024

Partnerzy