To już ostatnia szansa na aktualizację Archicada w niższej cenie. Aż do 50% rabatu! ZOBACZ
Do 50% rabatu na aktualizację Archicada! ZOBACZ

Oficjalny dostawca Archicada w Polsce | Członek buildingSMART

Aktualizacja dodatków do Archicada Multibim TOOLS. Co nowego?

Archicad jest narzędziem, które automatyzuje pracę architektów. Dzięki intuicyjnej obsłudze pozwala usprawniać żmudne procesy, aby jego użytkownicy mogli skupić się na tym co najważniejsze, czyli na projektowaniu. Pakiet narzędzi Multibim TOOLS rozszerza możliwości Archicada i ułatwia procesy takie, jak sprawna analiza nasłonecznienia, czy bilans terenu. Narzędzia Multibim TOOLS budowane są w oparciu o interfejs programowania Archicada (API), co zapewnia pełną integrację z programem. Oznacza to, że po zainstalowaniu palety Multibim TOOLS ma się wrażenie, jakby zawsze była częścią Archicada. Doskonale wpisuje się w jego funkcjonalności i logikę działania. Dowiedz się co zawiera najnowsza aktualizacja Multibim TOOLS która sprawia, że projektowanie staje się jeszcze prostsze.

Multibim SUN

Dodatek Multibim SUN pozwala na automatyczne wykonanie oraz zwizualizowanie analizy nasłonecznienia okien w zadanej dacie, z dokładnością do 1 minuty. Zaktualizowana wersja dodatku uzyskała szereg nowych funkcji, między innymi:

 • Analiza nasłonecznienia dla całego pomieszczenia – Okna poddane analizie automatycznie zostają pogrupowane według ID stref, co pozwala na przeprowadzenie analizy zarówno dla pojedynczych okien, jak i dla całych pomieszczeń. Wyniki analizy w danym pomieszczeniu automatycznie sumują poszczególne okna, uwzględniając nakładające się czasy zgodnie z Polskimi przepisami. Teraz można również prezentować wyniki analizy w nowy sposób – Etykieta SUN może zostać dodana zarówno do pojedynczego okna, jak i do strefy.
 • Jeszcze lepsza kontrola nad wynikami analiz – Zmiana okna (taka, jak np. przesunięcie, zmiana geometrii) powoduje wyświetlenie ostrzeżenia na liście sygnalizując, że wartość jego nasłonecznienia mogła ulec zmianie. Aktualizacja daje nowe możliwości wizualizacji graficznej wyników dla stref oraz wszystkich otworów (okien, drzwi i świetlików), dzięki nowym właściwościom tworzonym dla nich w procesie analizy.
 • Bardziej intuicyjna praca dzięki usprawnieniom interfejsu – W najnowszej wersji dodatku, szereg nowych funkcji i drobnych usprawnień pozwoli na szybkie zaznaczanie analizowanych elementów, aby jak najbardziej usprawnić pracę w palecie i uczynić ją bardziej elastyczną. Podwójne kliknięcie listy elementów MB SUN zaznacza element na rzucie lub w 3D, a z kolei nowy przycisk umożliwia zaznaczenie na liście okna, zaznaczonego uprzednio w 2D lub 3D. Ponowne wykonanie analizy stanie się łatwiejsze również dzięki nowym przyciskom weryfikacji oraz aktualizacji listy.

Aktualizacja dodatków do Archicada Multibim TOOLS: Multibim SUN

Multibim STANDARD

Dodatek Multibim STANDARD usprawnia działania w Archicadzie i pozwala na rozpoczęcie pracy w nowym projekcie, w oparciu o szereg wcześniej przygotowanych ustawień – widoków, ulubionych i szablonów spiętych w spójną całość. Najnowsza wersja dodatku zawiera:

 • Nowe Ulubione – Multibim STANDARD zawiera ich już ponad 1000. Ulubione znacząco przyśpieszają i automatyzują pracę w Archicadzie. W najnowszej aktualizacji pojawią się Ulubione ogrodzenia, posadzki, okładziny ścienne, sztukaterie, listwy podłogowe, szafy, obiekty światła dopasowane do Enscape, a także zaktualizowane ulubione dla nowego Obiektu PZT.
 • Bardziej intuicyjna praca – Dodano możliwość utworzenia nowego pliku w Multibim STANDARD, w nowym oknie Archicada, bez konieczności zamykania wcześniej otwartego pliku. Najnowsza wersja zawiera również zaktualizowany przewodnik.

Aktualizacja dodatków do Archicada Multibim TOOLS: Multibim STANDARD

Multibim PARTS

Dodatek Multibim PARTS pozwala na rozbicie elementów modelu Archicada na składowe komponenty. Daje on pełną swobodę modelowania detali budowlanych, jak i między innymi wizualizację procesu budowy. Najnowsza wersja dodatku zawiera następujące nowości:

 • Większa kontrola nad warstwami w pliku – przed rozbiciem przegrody otrzymujesz możliwość wyboru, czy bazowe elementy mają zostać zachowane i jeśli tak, na jakiej mają być warstwie. Można również od razu określić na jakich warstwach znajdą się nowe komponenty, aby utrzymać porządek w projekcie.
 • Większa zgodność z modelem przed rozbiciem – nowa możliwość przenoszenia linii odniesienia dla nowych elementów, aby poprawić łączenie się struktur warstwowych po rozbiciu.
 • Bardziej intuicyjny interfejs – przyciski zostały ułożone zgodnie z logiką korzystania z funkcji dodatku, aby usprawnić korzystanie z palety.

Aktualizacja dodatków do Archicada Multibim TOOLS: Multibim PARTS

Multibim SITE

Multibim SITE pozwala na sprawne bilansowanie terenu w analizie chłonności działek. Umożliwia także dodanie elementów powierzchniowych (stref, siatek, stropów, wypełnień) do kategorii zgodnych z polskimi wymogami technicznymi, a następnie sprawdzenie ich zgodności z określonymi przez użytkownika parametrami dla danej działki, bezpośrednio w Archicadzie. Najnowsza wersja dodatku zawiera następujące usprawnienia:

 • Lepiej zautomatyzowany proces bilansowania terenu i większa kontrola – Kontrola wyników analizy w zaktualizowanej palecie następuje automatycznie, przy każdej zmianie modelu. Dzięki temu, pracując nad zbilansowaniem terenu, możemy na bieżąco analizować, jak zmiany projektu wpływają na spełnienie wymagań.
 • Nowy, ulepszony Multibim Element PZT – Razem z dodatkiem Multibim SITE powstał Element PZT, czyli obiekt który zawiera linie i reguły numeracji punktów typowe dla grafiki zagospodarowania terenu. Geometrię zaktualizowanego elementu można edytować z użyciem palety kontekstowej, podobnie jak wypełnienia, siatki lub stropy. Dodaliśmy również możliwość wyboru punktu początkowego dla opisów.
 • Usprawnienia UI poprawiające funkcjonalność palety – Projektowane wartości wskaźników zostały przesunięte do zakładki Projektowane Powierzchnie, aby usprawnić weryfikowanie wartości na bieżąco, w trakcie pracy nad projektem. Nową wersję palety można również scrollować, by ułatwić pracę na niewielkich ekranach.

Aktualizacja dodatków do Archicada Multibim TOOLS: Multibim SITE

Obejrzyj prezentację nowych funkcji Multibim TOOLS

Zobacz na praktycznych przykładach, jak nowe funkcje Multibim TOOLS mogą ułatwić Twoją pracę.

Podsumowanie

W Multibim wierzymy że proste projektowanie może być jeszcze prostsze. Dlatego w najnowszej odsłonie Multibim TOOLS wprowadziliśmy szereg usprawnień i nowych funkcjonalności, dzięki którym korzystanie z naszego pakietu będzie jeszcze bardziej intuicyjne i przyjemniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Staramy się również słuchać głosów i opinii naszych użytkowników, aby jak najlepiej odpowiadać na realne potrzeby architektów. Jeśli masz pomysł na rozwój naszych narzędzi, napisz na kontakt@mutibim.pl. Tworzymy je dla Was.

Filip Sierak
f.sierak@multibim.pl

Przeczytaj także
Jak w pełni wykorzystać możliwości BIM w 2024 roku?

Jak w pełni wykorzystać możliwości BIM w 2024 roku?

Jest wiele obszarów, w których implementacja BIM może usprawnić Twoją pracę. Korzyści płynące z wdrożenia mogą Ci posłużyć niezależnie od tego czy projektujesz, wykonujesz, czy inwestujesz w budynki. W tym artykule analizujemy, jak możesz w pełni wykorzystać BIM.

05.06.2024
Sprawna analiza nasłonecznienia w Archicadzie

Sprawna analiza nasłonecznienia w Archicadzie

Światło wpływa na jakość życia i kształt budynków. Dobre narzędzia projektowe odzwierciedlają rzeczywistość i umożliwiają sprawną analizę nasłonecznienia.

24.04.2024

Partnerzy