Dobrze skonfigurowany wzorzec projektu w Archicadzie, to narzędzie, które wspomaga zarówno osoby początkujące jak i zaawansowane. Jego wybór jest kluczowy dla jakości Twojej pracy każdego dnia, ponieważ wybrana na początku projektu konfiguracja, będzie Ci towarzyszyć aż do jego końca. Można powiedzieć, że dobry wzorzec pozwala stworzyć lepszy projekt. W tym artykule przedstawię, czym jest wzorzec projektu w Archicadzie, jak go wybrać oraz wdrożyć w projektach architektury i wnętrz.
Mówiąc w uproszczeniu, wzorzec projektu (ang. template) Archicada odpowiada za to, jakie ustawienia znajdziesz w nowo utworzonym pliku. Wyobraź sobie, że nie masz w nim żadnej warstwy, typu linii, materiału, struktury warstwowej, widoku, ani arkusza. Każdy z tych elementów musisz utworzyć samodzielnie. Tak właśnie wyglądałby Archicad bez wzorca projektu.
Na szczęście każdy kto pracuje w Archicadzie korzysta z jakiegoś wzorca. Często jest to domyślny wzorzec Archicada, który jednak zawiera tylko podstawowe ustawienia. Czy jest to zatem najlepszy wybór i co powinien zawierać dobry wzorzec projektu?
Dobry wzorzec wspomaga standaryzację projektów, czyli określenie w jaki sposób mają być one wykonane na każdym etapie. Pomaga również przyspieszyć modelowanie i tworzenie dokumentacji oraz automatyzuje wiele czynności. Musisz jednak dysponować wzorcem, który w pełni wykorzystuje możliwości programu i adaptuje je do polskich warunków.
Domyślny wzorzec Archicada jest wzorcem ogólnym, dostępnym na całym świecie i zawiera tylko podstawowe ustawienia. Aby dostosować Archicada do naszych przepisów, kultury budowlanej oraz umożliwić Ci pełne wykorzystanie możliwości programu, opracowaliśmy Multibim STANDARD. Jest on kompleksowym, ale jednocześnie prostym w użyciu narzędziem. Nie jest on szablonem projektu, ani biblioteką obiektów – to zaawansowana konfiguracja całego Archicada, która obejmuje między innymi:
Multibim STANDARD jest też co roku dopasowywany do nowego Archicada. Dzięki temu masz pewność, że pozwoli Ci w pełni wykorzystać jego potencjał i pomoże w nowych funkcji. Nasz zespół stale rozwija i ulepsza go w taki sposób, aby zapewnić Ci jak najwięcej korzyści z użytkowania.
Wszystkie ustawienia w Multibim STANDARD, zanim trafią do użytkowników, są przedmiotem wielu analiz. Celem jest to, aby sprawić, by korzystanie z nich było logiczne i proste. Niezależnie od tego, czy projektujesz architekturę, czy wnętrza oraz czy robisz to samodzielnie, czy posiadasz zespół — Multibim STANDARD poprawi sposób, w jaki pracujesz. W jakich obszarach?
Archicad 28 to szereg nowych funkcjonalności. Przede wszystkim zmieniona została struktura bibliotek, dzięki czemu będą one wspólne dla całego świata. Wprowadzono też nowe narzędzie Adnotacji, które ułatwia proces opisywania projektów. Ulepszono również MEP Designer, czyli narzędzia do modelowania instalacji.
Te zmiany i narzędzia są już uwzględnione w najnowszej wersji Multibim STANDARD. Operuje on nowymi bibliotekami, posiada system adnotacji oraz 200 ulubionych do modelowania i rysowania instalacji. Rozwinęliśmy też strukturę widoków i arkuszy dla projektów koncepcyjnych oraz wykonawczych wnętrz. Uzupełniają to typowe dla wnętrz materiały budowlane oraz 80 ulubionych dla okładzin, sztukaterii, sufitów, posadzek i listew podłogowych.
Rozbudowaliśmy też widoki wspomagające projektowanie, które pozwalają podkreślić elementy, na których pracujesz. Na przykład elementy dokumentacji (np. osi, etykiet, wymiarów), co ułatwi Ci odnalezienie się w gąszczu opisów. Więcej o zmianach w Multibim STANDARD dla Archicada 28 dowiesz się z naszego filmu.
Multibim STANDARD możesz wdrożyć w bardzo prosty sposób. Jeśli posiadasz Archicada i aktywną Kartę Multibim — masz go w pakiecie. Wystarczy, że pobierzesz i zainstalujesz pakiet Multibim TOOLS (jest dostępny w Panelu Klienta Multibim) — Multibim STANDARD jest jego częścią i będzie natychmiast gotowy do pracy. Jeśli nie masz Karty Multibim, skontaktuj się z nami — pomożemy Ci w znalezieniu najlepszego dla Ciebie rozwiązania.
Każdy utworzony z Multibim STANDARD plik, posiada wbudowany przewodnik (możesz go również wydrukować), dlatego szybko nauczysz się w nim pracować. Warto też skorzystać z Projektu Przykładowego, który również instalowany jest razem z Multibim TOOLS. Zawiera on prezentację najważniejszych funkcji Multibim STANDARD oraz innych naszych narzędzi Multibim TOOLS.
Jak widzisz, zastosowanie dobrego wzorca projektu może mieć kluczowe znaczenie dla Twojej praktyki zawodowej. Wybierając wzorzec taki jak Multibim STANDARD, masz możliwość realnego ulepszenia sposobu w jaki pracujesz Ty lub Twój zespół. Dzięki jego przemyślanej konstrukcji, nie tylko przyspieszysz czas opracowania projektów, ale również podniesiesz ich jakość. Łatwiej wdrożysz zespół i poprawisz komfort codziennej pracy. Skupisz się na tym co ważne w Twoim zawodzie — projektowaniu świetnych budynków i wnętrz.
Piotr Bieroński
p.bieronski@multibim.pl